Svensk Betong

Klimathandlingsplanen: ”Regeringen ska inte styra val av byggmaterial”

Dela

- Det är inte politikens uppgift att prioritera ett byggmaterial före något annat. Betongbranschen har en färdplan med målsättningen att all betong på marknaden ska vara klimatneutral 2045 med delmålet att klimatneutral betong ska finnas på marknaden redan 2030. Regeringens övertygelse om att materialet trä är bäst lämpat för att uppnå EU:s och Sveriges klimatmål utgår inte från vetenskap och fakta, säger Malin Löfsjögård, Vd Svensk Betong.

- Ett ensidigt fokus på träbyggande riskerar suboptimering, snedvriden konkurrens och att uppsatta klimatmål inte uppnås, säger Malin Löfsjögård, Vd Svensk Betong.
- Ett ensidigt fokus på träbyggande riskerar suboptimering, snedvriden konkurrens och att uppsatta klimatmål inte uppnås, säger Malin Löfsjögård, Vd Svensk Betong.

Regeringen har presenterat sin klimathandlingsplan för att uppnå EU:s och Sveriges klimatmål. I planen lägger regeringen fram förslag om ökad satsning på träbyggande. Svensk Betong är starkt kritiska till att regeringen förbiser fakta och i stället försöker styra val av byggmaterial.

- Det är inte politikens uppgift att ensidigt prioritera ett byggmaterial före något annat. Betongbranschen har en färdplan med målsättningen att all betong på marknaden ska vara klimatneutral 2045 med delmålet att klimatneutral betong ska finnas på marknaden redan 2030. Redan idag finns klimatförbättrad betong med halverad klimatpåverkan på marknaden och den får en allt centralare roll i byggbranschen, inte bara för dess hållbarhet men även för dess robusthet och styrka som krävs för krisberedskap gentemot en orolig omvärld men även som samhällsskydd inom klimatanpassningen av våra samhällen, säger Malin Löfsjögård, Vd på Svensk Betong.

Betong är idag det dominerande byggmaterialet i det svenska flerbostadsbyggandet. Svensk Betong uppmanar regeringen att överväga en mer balanserad syn på byggmaterial i sin klimathandlingsplan.

- Regeringens övertygelse om att materialet trä är bäst lämpat för att uppnå EU:s och Sveriges klimatmål utgår inte från vetenskap och fakta. Regeringen verkar heller inte förstå den samhällsekonomiska men även den klimatmässiga nyttan av: rätt material på rätt plats ur ett livscykelperspektiv, säger Malin Löfsjögård.

Svensk Betong stödjer en hållbar utveckling av byggsektorn, där olika material kompletterar varandra för att uppnå de bästa lösningarna. En välgrundad, forskningsbaserad strategi är nödvändig för att säkerställa att samhället byggs på ett hållbart och långsiktigt sätt.

- Ett ensidigt fokus på träbyggande riskerar suboptimering, snedvriden konkurrens och att uppsatta klimatmål inte uppnås. Dessutom underminerar det betongens bevisade fördelar och dess potential i att möta framtidens byggbehov och klimatomställning, säger Malin Löfsjögård.

Läs mer om betong och dess möjligheter för klimatomställningen på www.forumbetong.se

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Svensk Betong är branschorganisation för företag som till­verkar fabriksbetong, utövar betongpumpning samt företag som tillverkar och/eller monterar betongprodukter. Medlems­företagen finns över hela Sverige och bidrar till sysselsättning och samhällsutveckling på många orter i landet. 

Betong- och cementindustrin omsätter årligen mer än 30 mdkr och sysselsätter nästan 9 000 personer. Till detta kommer betongarbetare som är anställda av byggentreprenörsföretag. De senaste åren har det årligen producerats mer än 6 miljoner kubikmeter betong i Sverige.

Följ Svensk Betong

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svensk Betong

Sara Löfgren vald till ny ordförande för Svensk Betong14.5.2025 10:45:49 CEST | Pressmeddelande

Vid Svensk Betongs stämma idag valdes Sara Löfgren (Skanska Industrial Solutions) till ny ordförande för branschorganisationen Svensk Betong. Sara Löfgren ersätter avgående ordförande Stefan Ohlsson (Strängbetong) som lämnar Svensk Betongs styrelse, varav två senaste åren som ordförande. Vid stämman avtackades Stefan Ohlsson och Anders Knutsson (Heidelberg Materials Betong Sverige) som båda lämnar styrelsen.

Välkomna satsningar på infrastruktur och bostäder i regeringens vårbudget22.4.2025 09:24:22 CEST | Pressmeddelande

I vårbudgeten som presenterades den 15 april förstärker regeringen vägunderhållet med 500 miljoner kronor under 2025 och 160 miljoner kronor för att öka bostadsbyggandet i etablerings och omställningskommuner, inte minst i norra Sverige. – Vi välkomnar regeringens besked om ökade satsningar på infrastruktur och bostäder för att stötta konjunkturåterhämtningen i bygg- och betongbranschen. Det är också positivt att ROT-avdraget höjs och att satsningar görs på yrkesutbildningar. Det är dock viktigt att påpeka att dessa åtgärder inte är tillräckliga för att vända krisen för bostadsbyggandet, men det är ett viktigt steg för att möta den ansträngda situationen i bygg- och betongbranschen där många av våra medlemmar kämpar med att få ihop kalkylerna, säger Malin Löfsjögård, Vd på Svensk Betong.

Svensk Betong aktiv part i branschgemensamt initiativ för digitalisering11.2.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande

Nio ledande branschorganisationer inom samhällsbyggnadssektorn har gått samman för att utveckla en gemensam struktur för digital informationsdelning med målet att stärka byggsektorns konkurrenskraft och möta de växande kraven på digital rapportering och AI-tillämpning. – Effektiv informationsdelning om byggmaterial är en prioriterad fråga för oss. Digitalisering ger oss möjlighet att förbättra spårbarhet och förenkla samarbetet i hela byggprocessen, säger Karin Wadén, projektledare för digitalisering och arbetsmiljö på Svensk Betong.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye