Ann Linde vald till ny ordförande för Anna Lindhs minnesfond
Sveriges tidigare utrikesminister Ann Linde har av Socialdemokraternas verkställande utskott utsetts till ny ordförande för Anna Lindhs minnesfond. Hon ersätter Lena Hjelm-Wallén som suttit på posten sedan 2017.

Ann Linde har sedan tidigare varit ledamot i styrelsen för Anna Lindhs minnesfond. Uppdraget som ordförande tillträder hon vid årsskiftet. Hon efterträder Lena Hjelm-Wallén, tidigare utrikesminister och vice statsminister, som har avböjt att bli omvald.
– Det känns oerhört hedrande att få föra vidare Anna Lindhs minne och hennes kamp för alla folks frihet och hela världens fred, säger Ann Linde.
– Lena Hjelm-Wallén har gjort ett mycket viktigt arbete för Anna Lindhs minnesfond och förtjänar ett stort och varmt tack för sina insatser. Jag kan inte tänka mig en bättre efterträdare än Ann Linde. Hon har en erfarenhet och kompetens som är svårslagen i det viktiga arbete som Anna Lindhs minnesfond utför, säger Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna.
Anna Lindhs Minnesfond stödjer kvinnor och unga människor som i Anna Lindhs anda har modet att bekämpa likgiltighet, fördomar, förtryck och orättvisor så att människor kan leva ett gott liv i en miljö där de mänskliga rättigheterna efterlevs.
För intervjuförfrågningar med Ann Linde eller övriga frågor vänligen kontakta:
Presskontakt:
Mattias Hagenström, pressekreterare, +46 72 216 42 12
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Pressträff med Mikael Damberg och Fredrik Olovsson17.12.2025 06:00:00 CET | Pressinbjudan
Idag håller Socialdemokraternas ekonomisk-politisk talesperson Mikael Damberg och energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson en pressträff. På pressträffen presenteras nyhet och krav.
Omröstning i riksdagen om att stoppa pedofildockor och sugardejtingsidor16.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
På tisdag den 16 december klockan 15.30 röstar riksdagen om ett tillkännagivande som tvingar regeringen att skyndsamt stärka polisens arbete mot sexuella övergrepp mot barn i digitala miljöer. Initiativet har tagits av Socialdemokraterna i justitieutskottet och sätter tydlig press på regeringen att agera snabbare och kraftfullare i frågan.
Ardalan Shekarabi reser till Madrid12.12.2025 11:30:00 CET | Pressmeddelande
Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi besöker Madrid den 15–16 december för möten med Spaniens regering, fackföreningar och representanter från socialdemokraternas systerparti PSOE. Syftet med resan är att ta del av Spaniens arbete med att sänka Europas högsta arbetslöshet och att diskutera vilka lärdomar som kan dras för Sverige.
Mikael Damberg reser till Oxford för att tala på Oxford Symposium 202512.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Mikael Damberg deltar den 14–16 december i årets upplaga av Oxford Symposium, som arrangeras av Progressive Britain och Karl-Renner-Institutet vid St. Catherine’s College, Oxford. Konferensen, som i år genomförs för elfte gången, samlar politiska ledare, forskare och representanter från progressiva rörelser i Europa.
Pressträff med Ardalan Shekarabi9.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag, tisdagen den 9 december, klockan 10.00 håller Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi en pressträff. Under pressträffen presenteras krav på regeringen kopplade till den höga arbetslösheten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum