Amnesty International Sverige

Stor risk för att Ahmadreza Djalali avrättas när som helst

Dela

Den svensk-iranske akademikern Ahmadreza Djalali löper stor risk att avrättas i Iran. Allt fler uppgifter tyder på att iranska myndigheter håller honom som gisslan och hotar att verkställa hans dödsdom när som helst för att tvinga Sverige att överlämna den dömde tidigare iranska tjänstemannen Hamid Noury.

Ahmadreza Djalali
Ahmadreza Djalali Foto: Privat

- De iranska myndigheterna leker med Ahmadreza Djalalis liv på ett hänsynslöst sätt, som en del i ett politiskt spel, och hotar att genomföra hans avrättning som hämnd för domen mot Hamid Noury. Det internationella samfundet, och den svenska regeringen, måste omedelbart uppmana de iranska myndigheterna att stoppa alla planer på att avrätta Ahmadreza Djalali, respektera hans grundläggande mänskliga rättigheter, inklusive rätten till liv, och omedelbart frige honom. Myndigheterna i Iran måste även utredas för brottet gisslantagande i fallet Ahmadreza Djalali, säger Anna Johansson, generalsekreterare Amnesty International Sverige.

- Hotet om avrättning av Ahmadreza Djalali kommer mitt i en chockerande ökning av avrättningar i Iran som skett sedan november 2022. Dödsstraffet är en kränkning av rätten till liv och det mest grymma, omänskliga och förnedrande straffet. Amnesty uppmanar Iran att omedelbart införa ett moratorium på alla avrättningar, säger Anna Johansson.

Den 19 december 2023 fastställde Svea hovrätt livstidsdomen mot Hamid Noury för brott i samband med fängelsemassakrerna i Iran 1988. Dagen därpå, den 20 december, spred iranska statliga medier en propagandavideo med Ahmadreza Djalalis framtvingade "bekännelser" om att han bland annat är spion för Israel. Videon inkluderar även de framtvingade "bekännelserna" från svensk-iraniern Habib Chaab, som de iranska myndigheterna godtyckligt avrättade den 6 maj 2023, vilket väcker ytterligare farhågor för att Ahmadreza Djalali riskerar att avrättas när som helst.

Enligt uppgifter från Ahmadrezas familj besökte en tjänsteman från det iranska domstolsväsendet Ahmadreza Djalali i Evin-fängelset den 22 december 2023, samma vecka som hovrätten fastställde Hamid Nourys fällande dom. Tjänstemannen hotade med att Ahmadreza Djalalis dödsstraff skulle verkställas när som helst eftersom “de bekräftat hans dödsdom”. Tjänstemannen hävdade även att Sveriges regering håller Hamid Noury fängslad för att tvinga de iranska myndigheterna att frige Ahmadreza Djalali, ett budskap som även de statliga iranska medierna nu upprepar.

BAKGRUND:
Ahmadreza Djalali greps i Teheran i april 2016 och dömdes till döden för "korruption på jorden" i oktober 2017 efter en synnerligen orättvis rättegång inför avdelning 15 i revolutionsdomstolen i Teheran.

Ahmadreza Djalali har upprepade gånger förnekat dessa anklagelser och sagt att hans framtvingade "bekännelser" gjordes under en period då han utsattes för tortyr och annan illabehandling.

De iranska myndigheterna har nyligen inlett en ny och alarmerande våg av avrättningar. Bara under november 2023 avrättades minst 115 personer.  

Amnesty International motsätter sig dödsstraff i samtliga fall, utan undantag, oavsett brottets art, oavsett vem gärningsmannen är eller den metod som staten använder för att döda den fängslade. Dödsstraffet är en kränkning av rätten till liv och det mest grymma, omänskliga och förnedrande straffet. 

Kontakter

Om oss

Amnesty International är en oberoende internationell organisation som arbetar för att mänskliga rättigheter ska gälla alla, nu och i framtiden. Genom att avslöja kränkningar och skapa uppmärksamhet och opinion sätter vi press på regeringar och makthavare runt om i världen.

Läs mer om vårt globala arbete på  www.amnesty.org,där hittar du också alla de nyheter, blixtaktioner och rapporter vi publicerar.

Följ Amnesty International Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Amnesty International Sverige

Amnesty: Hållbar fred kräver internationell rättvisa för alla offer, för alla brott i Israel och det ockuperade palestinska territoriet11.12.2025 01:01:00 CET | Pressmeddelande

Amnesty har utförligt dokumenterat hur Israel har begått och fortsätter att begå folkmord mot palestinier i Gaza, även efter vapenvilan, samt hur det pågående apartheidssystemet utgör brott mot mänskligheten. Idag publicerar Amnesty också en djupgående rapport som dokumenterar krigsförbrytelser och brott mot mänskligheten som begåtts av Hamas och andra väpnade grupper under och efter attackerna den 7 oktober 2023.

Amnesty bjuder in till fotoutställning för att uppmärksamma rättigheter i Sápmi28.11.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande

Amnesty bjuder in till fotoutställning för att uppmärksamma rättigheter i Sápmi Amnesty jobbar med urfolks rättigheter över hela världen, och släppte i januari 2025 rapporten “Just transition or ‘green colonialism’” - om exploateringen i Sápmi. För att uppmärksamma de människor vars liv vävs samman med marken i Sápmi ställer fotografen Erik Nylander tillsammans med Amnesty Sverige nu ut de foton han tagit i arbetet med rapporten.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye