Folkuniversitetet Region syd får ny regionchef för arbetsliv
Folkuniversitetet Region syd bedriver folkbildning och vuxenutbildning i 60 kommuner i Skåne, Kronoberg, Kalmar, Blekinge och Halland län. Den 1 januari 2024 går Folkuniversitetet Region Syd in i en ny organisationsmodell som är baserad på tre verksamhetsområden – folkbildning, skolor och arbetsliv, i stället för geografiska distrikt. Maria Skoglund blir regionchef för arbetsliv.

”Jag är en problemlösare som brinner för att ge människor möjligheter till ett rikare liv.”
Maria har lång erfarenhet av ledarskaps- och förändringsarbete. Hon har haft många olika chefstjänster inom en rad olika organisationer, där hon med framgång har fått möjlighet att lösa olika sorters problem, alltifrån förändringsarbete och ekonomisk styrning till konflikthantering.
Maria har en magisterexamen i pedagogik med inriktning ledarskap och förändringsarbete.
Hon har dessutom en spännande mix av tidigare jobberfarenheter – innan hon blev ledare har hon bland annat varit läkarsekreterare, journalist, sångerska, personaltidningsredaktör, sjukvårdsbiträde och trafikinspektör.
Vad är det som får dig att stanna kvar som medarbetare på Folkuniversitetet?
– Jag har nu jobbat på Folkuniversitetet i 10 år och har hela tiden arbetat för att utveckla distrikt öst. Det är en roll som jag trivts väldigt bra i.
– Det allra viktigaste för mig är att ge människor möjlighet till ett rikare liv, att förflytta sig och förverkliga drömmar. Här får jag vara med och göra skillnad. Att Folkuniversitetet inte är vinstdrivande är också en viktig faktor.
Vad ingår i ditt nya uppdrag?
– I mitt uppdrag ryms SFI, YH och Arbetsmarknadsuppdrag. De är helt olika verksamheter, men det som sammanför dem är det gemensamma målet - att få människor ut i arbetslivet på olika sätt.
I sin tidigare roll som distriktschef har Maria erfarenhet av SFI och arbetsmarknad och hon tycker att YH blir ett nytt spännande område att ta sig an.
Vad ser du mest fram emot i ditt nya uppdrag?
– Jag ser fram emot att leda arbetsliv till att bli en stark och välfungerande verksamhet – det ska bli jätteroligt. För det första vill jag lära känna hela verksamheten och fokusera på att få ihop oss till ett team. Vi blir en helt ny styrgrupp – jag behåller fyra chefer från distrikt öst och det tillkommer fem nya chefer.
– Steg två är att hitta gemensamma arbetssätt. Min erfarenhet är att erfarenhetsutbyte och samordning leder till effektivare lösningar.
Maria tillägger att hon inte har för avsikt att göra stora förändringar, det är mycket som fungerar bra i nuläget. Men hon ser fram emot att visa styrkan i att verksamheterna jobbar tillsammans i regionen.
Vilka utmaningar finns det i ditt nya uppdrag?
– Jag har svårt att enbart tänka utmaningar – jag ser hellre möjligheterna. Jag vill lära känna verksamheterna innan utmaningarna ringas in och tillsammans med verksamhetscheferna vill jag inventera behov och identifiera möjligheter.
– En utmaning kan vara att vi ska jobba i ett stort geografiskt område. Men jag tror inte att det behöver vara ett problem. Pandemin har gjort att vi redan är vana vid att jobba digitalt och hitta andra effektivare arbetssätt.
– Att få ihop en hållbar ekonomi kan naturligtvis vara en utmaning. Men det är ju samtidigt nu, med den nya regionala organisationen, som vi har möjlighet att visa på samordningsvinster
Till sist, vad hittar du på när du inte jobbar?
– Jag bor i Höör med man, katt och två utflugna, men närboende barn. Träning är viktigt för mig. Det är en källa till kraft och styrka, men ger mig också energi att leda andra.
– Jag är engagerad i Friskis- & Svettis där jag leder flera pass i veckan, allt från tuffa styrke- och konditionspass till yoga. Sedan två år är jag också ledare på träningsresor till Mallorca och Portugal som arrangeras av Springtime Travel.
Nyckelord
Kontakter
Maria SkoglundRegionchef arbetslivFolkuniversitetet syd
Tel:044-20 76 41maria.skoglund@folkuniversitetet.seFolkuniversitetet - kunskap förändrar
Folkuniversitetet är ett studieförbund som bedriver folkbildning och vuxenutbildning över hela landet. Det är bildat av de fem stiftelserna Kursverksamheten vid Stockholms, Uppsala, Göteborgs, Lunds respektive Umeå universitet. Folkuniversitetet är en idéburen organisation, fristående från partipolitiska, religiösa och kommersiella särintressen.
Följ Folkuniversitetet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Folkuniversitetet
Folkuniversitetet får förtroendet att bedriva vuxenutbildning i Varberg2.4.2025 09:51:35 CEST | Pressmeddelande
Folkuniversitetet får fortsatt förtroendet att erbjuda invånarna i Varberg komvux-utbildning. Det nya avtalet gäller från 1 augusti.
Starta sommaren med dans och glädje i Falkenberg26.3.2025 07:02:00 CET | Pressmeddelande
För tredje året i rad bjuder Folkuniversitetet in alla danssugna barn och ungdomar till sommardansläger i Falkenberg. Under sju dagar fyllda av rörelse, kreativitet och gemenskap får deltagarna chansen att uppleva en oförglömlig start på sommaren.
Internationella gymnasiet upplevde Indien20.3.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Elever och lärare från Internationella gymnasiet kom nyligen hem från en drygt två veckor lång studieresa till Indien. Där träffade de bland annat indiska skolelever, gjorde besök på frivilligorganisationer och lärde sig om den indiska kulturen. En resa som stärkte elevernas kunskaper om indiska samhällsförhållanden och gav tydlig förståelse för hur människors livsvillkor varierar i världen. Gemenskapen i gruppen och den positiva känslan av att klara en krävande resa är också något som eleverna lyfter fram efteråt.
Upptäck graffiti i Malmö – kurser för alla åldrar6.3.2025 07:02:00 CET | Pressmeddelande
I maj lanserar Folkuniversitetet i Malmö fyra unika graffitikurser som riktar sig till olika åldersgrupper: barn, ungdomar, vuxna och seniorer. Syftet är att sprida kunskap om graffitikonsten och ge deltagarna möjlighet att uttrycka sin kreativitet genom den dynamiska och inspirerande konstformen.
Upptäck glädjen i att skriva och producera för barn och unga28.2.2025 07:07:00 CET | Pressmeddelande
Folkuniversitetet region Syd lanserar nu en spännande distanskurs för alla som drömmer om att skriva och producera engagerande innehåll för barn och unga. Kursen "Skriva för barn och unga" erbjuder en unik möjlighet att utveckla färdigheter och få värdefulla verktyg för att nå ut till den yngre målgruppen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum