Nya hyror hos Bostäder i Borås klara
Nu är förhandlingarna mellan Bostäder i Borås och Hyresgästföreningen om nya hyror klara. Överenskommelsen innebär en genomsnittlig höjning med 5,25 procent. Hyresgästföreningen menar att det i rådande ekonomiska läge har varit tuffa förhandlingar men att det i alla fall är glädjande att hyresgästerna slipper retroaktiva höjningar.

Bostäder i Borås begärde i förhandlingen att få höja hyrorna för sina 6828 lägenheter med 6,4 procent. Motiveringen från bolaget var dels kostnadsökningar men även förvaltningskvalitet. Hyrorna höjs från den 1 februari med i snitt 5 procent baserat utifrån kostnadsökningar och 0,25 procent i snitt även för förvaltningskvalitet som uppnås genom insatser som bolaget genomför i de olika områdena. Höjningen fördelas olika för olika fastigheter.
Hyresgästföreningen anser att det är en hög uppgörelse, även om den är långt under vad andra bolag yrkat, men framhåller att det inte blir några retroaktiva höjningar.
– Det varit svåra förhandlingar i ett tufft ekonomiskt läge för såväl hushållen som för bostadsföretagen. Men vi har kommit överens lokalt och sluppit ovisshet för hyresgästerna och risk för retroaktivitet i höjningarna, säger Jesper Lissmark, Hyresgästföreningens förhandlare.
En genomsnittlig lägenhet på 60 kvadratmeter får en ny hyra på 6 457 kronor i månaden.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Bohus-Älvsborg-SkaraborgHyresgästföreningen Bohus-Älvsborg-Skaraborg
Omfattar tidigare Älvsborgs- och Skaraborgs län samt Bohuslän (utom Stenungsund, Orust och Tjörn).
Följ Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Återigen ett högt hyreskrav från Herrljungabostäder6.2.2025 11:40:49 CET | Pressmeddelande
Herrljungas kommunala bostadsbolag kallar till förhandling och vill höja hyrorna med 7,8 procent från april månad. Nu väntar förhandlingar med Hyresgästföreningen som representerar de 658 hyreshushållen.
Falköpings Hyresbostäder vill höja hyrorna i april15.1.2025 09:15:02 CET | Pressmeddelande
Falköpings kommunala bostadsbolag kallar till förhandling och vill höja hyrorna från 1 april. Nu väntar förhandlingar med Hyresgästföreningen som representerar de 1 970 berörda hyreshushållen.
Återigen ett högt hyreskrav från Svenbo15.1.2025 09:01:08 CET | Pressmeddelande
Svenljungabostäder kallar till hyresförhandling och vill få igenom en höjning på 9 procent från april. Nu väntar tuffa förhandlingar med Hyresgästföreningen.
Bollebos nya hyror är förhandlade18.12.2024 09:29:43 CET | Pressmeddelande
Förhandlingarna mellan Bollebo och Hyresgästföreningen om nästa års hyror är nu klara. Överenskommelsen innebär att hyrorna för Bollebos 496 hyreshushåll stiger med fem procent i genomsnitt den 1 mars.
Strömstadsbyggens nya hyror är förhandlade13.12.2024 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Förhandlingarna mellan Strömstadsbyggen och Hyresgästföreningen om nästa års hyror är nu klara. Överenskommelsen innebär att hyrorna för Strömstadsbyggens 1 438 hyreshushåll stiger med 5,14 procent från årsskiftet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum