Elförbrukningen minskade med 8 procent 2023
9.1.2024 08:00:00 CET | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande
Trenden med minskad energiförbrukning höll i sig under nästan hela 2023. Den distribuerade elen till hushåll och mindre företag via E.ONs elnät minskade med 8 procent 2023, jämfört 2022. Räknas de större företagen in blir den totala minskningen 4 procent, visar siffror från E.ON Energidistribution.

Hushåll och småföretag minskade sin förbrukning från 8 780 GWh till 8 084 GWh. Med de större företagen inräknade minskade förbrukningen från 32 913 GWh till 31 601 GWh.
Även om förbrukningen minskade totalt sett under året ökade den igen i slutet av året. Under december ökade hushåll och mindre företag sin förbrukning med 10 procent jämfört med 2022 och om större de företagen räknas in ökade förbrukningen totalt med 8 procent.
– Sparsamhet präglade energiåret 2023. Europas energikris har fått många att ställa om och rejält sänka sin förbrukning, säger E.ONs presschef, Patric Elmén.
Siffrorna är korrigerade för temperatur.
Kontakter
Terje FrennefalkPress OfficerE.ON Sverige
Tel:073-719 03 01Bilder

Om oss
Vi bygger det hållbara samhället
E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 2 200 medarbetare i Sverige.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON inviger ny station i Hultsfred – ansluter Sveriges största solpark14.10.2026 14:24:11 CEST | Pressmeddelande
I dag invigdes E.ONs nya transformatorstation i Hultsfred, byggd för att ansluta Sveriges största solpark till elnätet. Stationen kan ta emot upp till 150 megawatt ny solelproduktion och är en av E.ONs största anslutningar av solkraft hittills. Den samlade nätinvesteringen uppgår till cirka 177 miljoner kronor och omfattar både en omfattande förnyelse av den befintliga stationen och anslutningen av solparkerna.
Kalmar län behöver mer el för att fortsätta växa14.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kalmar läns effektbehov väntas öka från 409 MW till 480 MW fram till 2036. Det visar E.ONs nya nätutvecklingsplan, som pekar på ett växande behov av elnätskapacitet för att möta elektrifieringen av näringsliv och samhälle.
Första spadtaget för E.ONs 73-miljonerssatsning i Rimforsa13.10.2026 14:41:21 CEST | Pressmeddelande
I dag tas första spadtaget för E.ONs omfattande ombyggnad av transformatorstationen i Rimforsa i Kinda kommun. Investeringen på 73 miljoner kronor ska stärka kapaciteten och driftsäkerheten i elnätet samtidigt som skyddet för mark och grundvatten förbättras. Den nya stationen planeras att tas i drift i slutet av 2027.
Jönköpings län behöver starkare elnät för framtidens tillväxt13.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Jönköpings läns effektbehov väntas öka från 433 MW till 485 MW fram till 2036. Det visar E.ONs nya nätutvecklingsplan, som pekar på ett fortsatt växande behov av elnätskapacitet för att möta elektrifieringen av industri, transporter och samhälle.
Första spadtaget för E.ONs 800-miljonerssatsning i Sege8.10.2026 16:02:26 CEST | Pressmeddelande
I dag togs första spadtaget för E.ONs nya transformatorstation i Sege i Malmö. Investeringen på cirka 800 miljoner kronor ska kraftigt stärka kapaciteten och leveranssäkerheten i Malmöregionens elnät. Efter flera år av kapacitetsutmaningar utgör elnätet inte längre ett hinder för nya företagsetableringar och ny stadsutveckling. Nu bygger E.ON vidare för regionens nästa tillväxtfas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum