Årets majblomma: ett blad saknas!
18.1.2024 10:00:00 CET | Majblommans Riksförbund | Pressmeddelande
Nya blomman en symbol för arbetet mot barnfattigdom.

I dag lever 1 av 10 barn i Sverige i ekonomisk utsatthet* och Majblomman har under lång tid märkt att barnfamiljers behov av stöd har ökat. Detta är bakgrunden till att årets majblomma har en unik design: 1 av 10 blomblad saknas. Det avslöjades när 2024 års lila majblomma visades upp på Björngårdsskolan i Stockholm. På plats var årets designer Alexis Monnakgotla Svensson, 16 år:
- Det känns fantastiskt att ha vunnit Majblommans designtävling och spännande att blomman ser annorlunda ut i år. Bladet som fattas är en symbol för en viktig fråga.
Majblommans generalsekreterare Åse Henell:
- Att rycka bort det tionde blombladet kan låta brutalt, men vi vill markera hur allvarligt vi ser på det ekonomiska läget ur barnperspektiv. Vi hoppas och tror att svenska folket kommer att förstå symboliken. Det är tufft för många barnfamiljer, särskilt efter två år av ökade levnadskostnader och inflation. Den udda majblomman är en påminnelse om statistiken: 1 av 10 lever i barnfattigdom.
Majblommans lila färg har inspirerats av gemenskapen med en kompis, berättar designern Alexis :
- Min kompis heter Viola, så majblomman blev violfärgad! Vi blev bästisar på ett teaterläger, och juryn fastnade för min motivering där jag skrev om det. Majblomman jobbar ju för att alla barn ska få hålla på med aktiviteter på fritiden.
Majblomman är en barnrättsorganisation och delar ut ekonomiskt stöd till barn i familjer som inte har råd med vanliga men viktiga saker. Det handlar om allt från varma vinterkläder till avgifter för fritidsaktiviteter.
- Om man vill ha ett fritidsintresse så är det för dyrt för många. Barn och ungdomar har väldigt olika förutsättningar. Mycket beror på vilken skola man går på och vilka möjligheter föräldrarna har. Så borde det inte vara, säger Alexis Monnakgotla Svensson.
Säljstart 10 april
Den 10 april är det säljstart för cirka 40.000 barn över hela landet. Blomman som saknar ett blad kommer att säljas i barnens webbshoppar och i Majblommans webbutik. Klassiska majblommor, kransar, klistermärken och pins kommer att säljas samtidigt.
För mer information, välkommen att kontakta generalsekreterare Åse Henell eller pressekreterare Liv Landell Major.
* Källa: Rädda Barnens barnfattigdomsrapport
Kontakter
Åse HenellGeneralsekreterare
Tel:076 007 06 18ase.henell@majblomman.seLiv Landell MajorPressekreterare
Tel:+0708742713liv.landell@majblomman.seBilder





Om oss
Följ Majblommans Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Majblommans Riksförbund
Premiärrekord för Majblomman – igen!15.4.2026 11:07:11 CEST | Pressmeddelande
Svenska folket visar återigen ett starkt engagemang för barn i ekonomisk utsatthet. Barnrättsorganisationen Majblomman rapporterar en ökning på över 40 procent efter gårdagens premiär av 2026 års majblommeförsäljning.
Drottningen först i landet att köpa majblommor14.4.2026 13:08:26 CEST | Pressmeddelande
I dag är det äntligen dags att köpa majblommor! Först ut är alltid H.M. Drottningen som är Majblommans högsta beskyddare. Drottningen träffade idag två unga majblommesäljare från Vällingby Scoutkår: Naomi Riquelme Nagér, 8 år, och Verner Nyberg, 9 år. - Drottningen köpte många majblommor till alla sina barnbarn, berättar Verner. - Det var jättekul och Drottningen var väldigt snäll, säger Naomi. Susanne Björneloo är tillförordnad som generalsekreterare för Majblommans Riksförbund: - Det är verkligen betydelsefullt att Drottningen tar emot Majblomman och barnen varje vår. Det hjälper oss att lyfta fram vårt ändamål. Pengarna från barnens insamling hjälper oss att motverka barnfattigdomen i Sverige. I varje kommun där barn säljer majblommor kan vi dela ut ekonomiskt stöd till barn i familjer med ekonomiska svårigheter. Majblomman är en barnrättsorganisation som delar ut ekonomiskt stöd till enskilda barn och skapar opinion för att förbättra villkoren för barn i ekonomiskt utsatta situatio
Mätning barnfattigdom: ensamstående mammor med låga inkomster halkar efter24.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
En ny undersökning från Verian visar att den ekonomiska utsattheten bland barnfamiljer med låga inkomster består. Särskilt hårt drabbade är ensamstående föräldrar. Hälften uppger att de har svårt att köpa näringsrik mat till familjen, och 4 av 10 uppger att de själva har haft svårt att äta sig mätta.
Majblomman trycker sedel för Sveriges alla ensamförsörjare2.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Hur mycket är trygghet värd för ett barn? I en ny kampanj introducerar Majblomman en symbolisk sedel. Organisationen föreslår en reform med ett ensamförsörjartillägg till barnbidraget. En påminnelse om vad som i dag saknas för många barn som lever med en ensam förälder.
Susanne Björneloo tillförordnad som Generalsekreterare för Majblomman2.3.2026 07:30:00 CET | Nyheter
Susanne Björneloo har tillförordnats som Majblommans generalsekreterare. Susanne är socionom, KBT-terapeut och har lång erfarenhet av ledarskap. Susanne har ett starkt rättvisepatos och har jobbat som chef i många år. Nu laddar hon för att ta organisationen genom insamlingen 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum