Mikael Skattberg ny chef för region väst
PropTech Energys dotterbolag Axcell Fastighetspartner och Ömangruppen fortsätter sin expansion i västra Sverige. Ny regionchef för Region väst blir Mikael Skattberg, med lång erfarenhet inom fastigheter, driftoptimering och säkerhet.
– Axcell och Ömangruppen är på en spännande tillväxtresa i en bransch med enorma möjligheter. Det finns stor potential i västregionen och jag ser fram emot att utveckla fastighetsbranschen tillsammans med både nya och befintliga medarbetare och kunder, säger Mikael Skattberg.
Ömangruppen och Axcell Fastighetspartners västra region innefattar förutom Göteborgsområdet även Halland, Skaraborg och Värmland. Just nu bygger företagen upp ny verksamhet i Karlstad, samtidigt som man är i en expansiv fas i exempelvis Skövde och Halmstad.
– Att ha lokalkontor på många orter i landet är en otrolig styrka eftersom vi vill jobba nära kunderna. Jag tror också att vi kan hitta många synergieffekter mellan de olika orterna som gör att vi kommer kunna ta oss an fler affärer och skapa värde för fler företag. Vi kommer inom kort också rekrytera flera nya medarbetare till våra olika orter, säger Mikael Skattberg.
Mikael Skattberg har sin bakgrund både inom driftsäkerhet, energieffektivisering och fastighetsutveckling. Han har bland annat arbetat som underhållschef inom Försvaret, som driftschef på Sahlgrenska universitetssjukhuset och han har även varit fastighetschef på Akademiska hus i Göteborg där han jobbat med att utveckla Chalmersområdet. Därmed har han även stor erfarenhet som beställare.
– Jag ser ett stort värde i att kund och leverantör arbetar tätt tillsammans och har en levande dialog. Energieffektivisering och driftsäkerhet av fastigheter ligger i mitt dna och det var bland annat därför jag sökte mig till Ömangruppen och Axcell – här arbetar man med de frågorna på ett professionellt och framåtlutat sätt, säger Mikael Skattberg.
Kontakter
Mikael SkattbergRegionchef
Regionchef Axcell Fastighetspartner och Ömangruppen i region Väst
Nina BremerCEOProptech Sweden AB
nina.bremer@pt-s.seBilder
Följ PropTech Energy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från PropTech Energy
PropTech Energy tar nästa steg – gör klimatåtagande enligt SBTi21.11.2025 07:24:05 CET | Pressmeddelande
PropTech Energy har gjort ett near term-commitment för Science Based Targets Initiative (SBTi). Det innebär att koncernen formellt åtagit sig att sätta vetenskapligt förankrade mål för att minska sina utsläpp av växthusgaser i linje med Parisavtalet.
KEAB ansluter till PropTech Energy – stärker närvaron i Dalarna och Bergslagen4.9.2025 07:21:52 CEST | Pressmeddelande
PropTech Energy fortsätter sin långsiktiga strategi att bygga Sveriges främsta servicepartner inom fastighetsteknik, inneklimat och energieffektivisering, och adderar nu ytterligare ett strategiskt förvärv. Det senaste tillskottet är KEAB – ett serviceorienterat bolag med stark position i Dalarna och Bergslagen.
PropTech Energy välkomnar Jonas Folkesson Klimatservice15.8.2025 07:27:48 CEST | Pressmeddelande
PropTech Energy fortsätter expandera i Skåne genom förvärvet av Jonas Folkesson Klimatservice, JFK – ett välrenommerat företag med huvudkontor i Kristianstad och uppdrag i hela regionen. Förvärvet stärker gruppens erbjudande inom inneklimat, energieffektivisering och teknisk fastighetsservice.
PropTech Energy växer vidare i väst – välkomnar APS Drift och Underhåll12.6.2025 09:54:15 CEST | Pressmeddelande
PropTech Energy fortsätter att stärka sin närvaro och välkomnar Göteborgsbaserade APS Drift och Underhåll – ett välrenommerat bolag med stark lokal förankring och lång erfarenhet inom teknisk fastighetsdrift, service och underhåll. Genom förvärvet blir bolagen en ännu starkare partner för fastighetsägare i regionen.
Secon förstärker PropTech Energy-koncernen3.6.2025 07:13:17 CEST | Pressmeddelande
PropTech Energy breddar erbjudandet inom inneklimat och energieffektivisering genom förvärvet av Secon. Bolaget som har sin bas i Malmö erbjuder tekniska fastighetstjänster och har byggt upp en framgångsrik nisch inom injustering, samt kontroll och behandling av legionella.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
