Nisse Hellberg blev årets Piratenprisvinnare.
Det var en märkbart stolt vinnare som tog emot publikens jubel när han klev ut på trappan vid Pumphuset i Vollsjö. Nisse Hellberg är Grammisvinnande Malmömusikern som kanske är mest känd som frontman och sångare i Wilmer X. Han har även givit ut ett antal soloalbum och är en uppskattad textförfattare.

Sparbanken Syd är huvudsponsor till Piratenpriset sedan instiftandet 1989 och traditionsenligt var det bankens VD Susanne Kallur som överräckte blomsterkvasten till vinnaren. Pristagaren får dessutom 100.000 kr vid Piratendagen som arrangeras på Kivik 17 juli.
Piratensällskapets jurynmotivering lyder:
Årets pristagare har alltid gått sina egna vägar. Från den punkinfluerade debuten på 70-talet via svensktoppen till fjolårets countrydoftande album har han utforskat rockmusikens rötter, med ena benet i Malmö och det andra i Memphis, Tennessee. Hans låttexter är skarpa och mörkt humoristiska, där varje ord är valt med omsorg.
Kontakter
Anna BjörkstenKommunikation- och marknadschef
Tel:0722-396135anna.bjorksten@sparbankensyd.seOm Sparbanken Syd
Sparbanken Syd är Sveriges äldsta och enda helt självständiga sparbank. I stället för ägare har vi huvudmän utan utdelningskrav. Därför kan vi återinvestera vår vinst för att skapa värde för våra kunder, deras verksamhet och samhället i stort. Vi inspirerar och coachar människor till en god ekonomihälsa genom ett brett erbjudande av finansiella tjänster, som tillhandahålls av professionella och engagerade rådgivare. Vi är 160 medarbetare på åtta kontor runt om i Skåne och vi träffas gärna digitalt eller fysiskt.
Vi är utsedda till 2023 års Karriärföretag och en av Sveriges mest attraktiva arbetsgivare.
Läs mer på sparbankensyd.se
Kommunikation- och marknadschef
Anna Björksten, telefon: 0411-82 21 35, e-post: anna.bjorksten@sparbankensyd.se
Följ Sparbanken Syd
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sparbanken Syd
Sparbanken Syds kreditbetyg uppgraderas av Moody's21.3.2025 08:53:47 CET | Pressmeddelande
Kreditvärderingsinstitutet Moody's uppgraderar Sparbanken Syds långfristiga inlåningsbetyg (eng. long-term deposit rating) och emittentbetyg (eng. issuer rating) till A3 med stabila utsikter från Baa1 med stabila utsikter.
Sparbanken Syd lanserar ramverk för gröna obligationer20.3.2025 13:18:26 CET | Pressmeddelande
Sparbanken Syd publicerar idag ett ramverk för grön finansiering som möjliggör för banken att under det ordinarie MTN-programmet (Medium Term Note Program) emittera gröna obligationer. De gröna obligationerna ska i sin tur finansiera de lån som banken tillhandahåller sina kunder för projekt som främjar transformationen till ett mer hållbart samhälle. Ramverket bygger på Green Bond Principles från 2021 (med juni 2022 bilaga) som tagits fram av International Capital Market Association (ICMA).
Fortsatt starkt resultat och tillväxt i fokus för Sparbanken Syd26.2.2025 08:35:00 CET | Pressmeddelande
Sparbanken Syd lägger ytterligare ett år bakom sig med ett stabilt resultat och förstärkt finansiell ställning. Rörelseresultat för året uppgick till 92 mkr (136 mkr) och bankens kapitalrelation stärks till 24,9% (22,4%) vilket i kombination med en trygg likviditetssituation i banken lägger grunden för en bankverksamhet som grundar sig i en trygg part med långsiktighet och kundens bästa i fokus. Genom årets resultat möjliggörs även en utdelning på 7 mkr till bankens stiftelse som är med och bidrar till många viktiga projekt i vår region.
”Gott liv – varm mat” vinner årets skånska gastronomipriset för sina 10.000 utdelade matsvinnsportioner!20.1.2025 09:28:28 CET | Pressmeddelande
Det är med glädje och stolthet vi nu kan berätta att prisbelönta Gott liv - varm mat tagit emot ännu ett hållbarhetspris, årets skånska gastronomipris inom kategorin Miljö- och Hållbarhet med tillhörande stipendium på 30 000 kr. Genom Gott liv - varm mat, räddas flera kilo matsvinn från lokala matbutiker varje vecka, för att sedan tillagas och portionsfördelas. Via hjälporganisationer har över 10 000 portioner delats ut under ett års tid till ungdomar, seniorer och familjer som haft svårare förutsättningar under lågkonjunkturen.
Sparbanken Syd öppnar nytt kontor i Båstad!14.1.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Sparbanken Syds strategiska tillväxtresa fortsätter och nu öppnar vi vårt tionde kontor i Skåne. När andra banker väljer att stänga ner sina kontor går vi i stället mot strömmen och ökar vår fysiska tillgänglighet för kunderna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum