Hyrorna klara i Norrköping och Söderköping
17.1.2024 11:38:46 CET | Hyresgästföreningen Region Sydost | Pressmeddelande
Förhandlingarna om årets hyreshöjning för majoriteten av hyresgästerna i Norrköping och Söderköping är nu klara. Hyresgästföreningen har förhandlat med flera olika hyresvärdar på de båda orterna. För de flesta hyresgästerna innebär det en hyreshöjning på 5,3 procent. Kraven på höjningar i början av förhandlingarna har legat runt 11 procent.

- En tvåsiffrig hyreshöjning är helt orimligt att kräva. Många hyresgäster har drabbats hårt av det ekonomiska läget och har svårt att klara av sin vardagsekonomi. Vi förstår så klart att det har varit stora kostnadsökningar för hyresvärdarna också, men många hyresgäster skulle inte ha råd att bo kvar om hyrorna höjdes så mycket, säger Natalie Celik, förhandlare Hyresgästföreningen region Sydost.
Förhandlingarna om de nya hyrorna för 2024 mellan Hyresgästföreningen och flera hyresvärdar i Norrköping och Söderköping är klara. De flesta hyreshöjningarna hamnar på samma nivå, även om det är skillnad för de som har en så kallad presumtionshyra. Presumtionshyra är en hyra som många nybyggda lägenheter har.
- Den ekonomiska situationen de senaste två åren har varit tuff, det märks tydligt hos både medlemmar till oss och när vi förhandlar om hyrorna. Vi lyfter alltid vikten av att ta hänsyn till hyresgästernas ekonomiska situation i förhandlingarna, men vi har lite olika syn på hur tungt det ska väga, säger Malek Malke, förhandlare Hyresgästföreningen region Sydost.
Förra året togs en ny nationell förhandlingsmodell fram av parterna på hyresmarknaden. Sveriges Allmännytta, Hyresgästföreningen och Fastighetsägarna enades i en trepartsöverenskommelse. Modellen tydliggör vad som ska ingå i en förhandling och har använts även i år. Till skillnad från tidigare utgår man från förhandlingsunderlag från tre år bakåt i tiden, denna förhandlingsomgång blir det med andra ord åren 2021 – 2023. Tanken är att detta ska ge en utjämnande effekt på hyreshöjningarna i jämförelse med den ekonomiska utvecklingen och att man på så vis ska undvika chockhöjningar under år med stora kostnadsökningar.
Så här ser hyreshöjningarna för 2024 ut
|
Hyresbolag |
Yrkande |
Hyreshöjning |
|
Norrköping |
||
|
Balder |
10 % |
5,3 % (3,23 % för nybyggda lägenheter med presumtionshyra utan investeringsstöd) |
|
Eklöfs Fastighets AB, Norrköping Nyap AB och Garvaren 21 AB |
11,59 % |
5,3 % |
|
Fastighetsägarna |
11 % |
5,3 % (3,23 % för nybyggda lägenheter med presumtionshyra utan investeringsstöd) |
|
Heimstaden |
11 % |
5,3 % (3,23 % för nybyggda lägenheter med presumtionshyra utan investeringsstöd) |
|
HSB |
11 % |
5,3 % |
|
Livi Fyrby 1 AB |
12 % |
5,3 % |
|
Lundbergs Fastigheter AB |
9 % |
5,3 % (3,23 % för nybyggda lägenheter med presumtionshyra utan investeringsstöd) |
|
Magnentus |
10 % |
5,3 % |
|
Neobo Norrköping AB |
12 % |
5,3 % |
|
Riksbyggen |
Finns inget yrkande |
5,3 % (3,8 % för nybyggda lägenheter med presumtionshyra) |
|
Torvald Andersson & Söner AB |
10 % |
5,3 % |
|
Victoriahem |
11 % |
5,3 % |
|
Söderköping |
||
|
Fastighetsägarna |
11 % |
5,3 % |
|
Heimstaden |
11 % |
5,3 % |
|
HSB |
11 % |
5,3 % |
|
Ramunderstaden |
10,4 %. |
5,3 % (3,23 % för nybyggda lägenheter med presumtionshyra) |
|
Westerberg |
10,15 % |
5,3 % |
Nyckelord
Kontakter
Pressjour SydostHyresgästföreningen Sydost
Sydost omfattar Östergötlands-, Kalmar-, Blekinge-, Jönköpings- och Kronobergs län.
Malek MalkeförhandlareHyresgästföreningen region Sydost
Tel:010-459 21 53malek.malke@hyresgastforeningen.seNatalie CelikförhandlareHyresgästföreningen region Sydost
Tel:010-459 21 28natalie.celik@hyresgastforeningen.seBilder

Om oss
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Sydost
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Sydost
80 % av hyrorna i Jönköpings län är klara2.3.2026 10:44:42 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Jönköpings län är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,2 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 4,5 procent.
Kronobergs hyreshöjningar 20262.3.2026 10:44:05 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Kronoberg är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,3 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 5,2 procent.
80 % av hyrorna i Kalmar län är klara2.3.2026 10:43:33 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Kalmar län är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,4 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 6 procent.
Så mycket höjdes hyrorna i Östergötland 20262.3.2026 10:43:00 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Östergötland är klara. Det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år och i genomsnitt har östgötarna fått en hyreshöjning på 3,4 procent. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 5,8 procent.
Blekinges hyreshöjningar 20262.3.2026 10:42:16 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Blekinge är klara. Det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år och i genomsnitt har blekingeborna fått en hyreshöjning på 3,4 procent. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 5,4 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum