Falköpings Hyresbostäder vill höja hyrorna med 9,5 procent
Kommunala Falköpings Hyresbostäder kallar till förhandling och vill höja hyrorna för sina 1 915 hyreshushåll med 9,5 procent från den 1 april. Det är det högsta kravet hittills från ett kommunalt bostadsbolag i Skaraborg. Motparten, Hyresgästföreningen, anser att kravet är orimligt och förbereder sig på tuffa förhandlingar.

Falköpings Hyresbostäder vill höja hyrorna från den 1 april med 9,5 procent. Det är det högsta kravet hittills från ett kommunalt bostadsbolag i Skaraborg. Hyresgästföreningen, som representerar hyresgästerna i förhandlingen, anser att kravet är bortom all rimlighet och menar att bostadsbolaget måste vara beredd på sjunkande marginaler, vilket är den verklighet som gäller för hyresgästkollektivet och många andra företag när det är tuffa tider.
– En hyreshöjning på 9,5 procent kommer vi aldrig gå med på. Vi förstår att också fastighetsbolag drabbas av ökande kostnader, men bördorna för kostnadsökningen måste fördelas på ett rättvist sätt, säger Thomas Grinderslev, som leder Hyresgästföreningens förhandlingsgrupp.
– Vi kommer göra vårt yttersta för att nå en överenskommelse som är så bra som möjligt för hyresgästerna och som skapar en balans gentemot bolagets behov.
Hyresbostäders krav skulle för en genomsnittstvåa på 60 kvadratmeter innebära att hyran går upp 551 kronor i månaden eller 6 612 kronor per år, det vill säga mer än en extra månadshyra.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Bohus-Älvsborg-SkaraborgHyresgästföreningen Bohus-Älvsborg-Skaraborg
Omfattar tidigare Älvsborgs- och Skaraborgs län samt Bohuslän (utom Stenungsund, Orust och Tjörn).
Följ Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Inga höjda parkeringshyror hos Sotenäsbostäder nästa år17.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen har kommit överens med Sotenäsbostäder om att hyror för parkeringsplatser, garage och carport inte får höjas nästa år. Detta trots att bostadsbolagen riskerar ökade kostnader om avgifterna blir momspliktiga. Detta är en viktig del i årets hyresförhandling som också landar i att hyrorna höjs i snitt med 3,13 procent.
Stopp för fortsatt höjda parkeringshyror hos Uddevallahem25.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen har kommit överens med Uddevallahem och Ljungskilehem om att hyror för parkeringsplatser och garage inte ska höjas nästa år. Detta trots att bostadsbolagen riskerar ökade kostnader om avgifterna blir momspliktiga. Samtidigt höjs hyrorna för lägenheter med den lägsta höjningen på tre år - i genomsnitt 3,2 procent.
Valbohem vill ha 8 procent hyreshöjning20.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Hyresförhandlingarna för hyrorna år 2026 har dragit i gång. Valbohem vill ha hela 8 procent hyreshöjning – med andra ord fortsatt rekordhöga hyreshöjningar. Hyresgästföreningen menar att så höga höjningar är helt orimligt.
Såhär mycket vill Vänersborgsbostäder och Eidar höja hyrorna17.11.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Hyresförhandlingarna för hyrorna år 2026 har dragit i gång. Vänersborgsbostäder vill höja hyrorna med 4,5 procent och Eidar med hela 7,4 procent– med andra ord fortsatt rekordhöga hyreshöjningar. Hyresgästföreningen menar att så höga höjningar är helt orimligt.
Två hyresförhandlingar klara i Ulricehamn och Bollebygd11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Två överenskommelser om hyrorna för 2026 är klara i Ulricehamn och Bollebygd. I Bollebygd blir hyresökningen 2,8 procent för MS Strands 103 lägenheter och i Ulricehamn blir snittet 2,83 för Nivikas 304 lägenheter. En mycket lägre höjning än fastighetsägarna begärde och lägre än de senaste rekordåren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum