Fler unga går med i Vårdförbundet
17.1.2024 09:48:00 CET | Vårdförbundet | Pressmeddelande
Många unga väljer nu att gå med i Vårdförbundet. Under förra året blev runt 4600 studerande nya medlemmar i förbundet. Vårdförbundet organiserar totalt 114 003 barnmorskor, biomedicinska analytiker, röntgensjuksköterskor och sjuksköterskor.

- Det är fantastiskt roligt att fler unga framtida vårdproffs ger oss sitt förtroende och väljer medlemskap i Vårdförbundet. Det visar på ett starkt engagemang för professionerna men också en vilja att påverka. Det är ett styrkebesked, säger förbundsordförande Sineva Ribeiro.
Under 2023 vände Vårdförbundet trenden med minskat antal studerandemedlemmar och växte igen totalt sett. Nu organiserar förbundet 114 003 barnmorskor, biomedicinska analytiker, röntgensjuksköterskor och sjuksköterskor som arbetar i sektorerna kommun, region, stat, privat och kommunala bolag.
- När vi är många är vi en stark part gentemot arbetsgivare och kan förbättra villkoren. När vi är starka gentemot beslutsfattare kan vi påverka resurserna och inriktningen på vårdens utveckling, säger Sineva Ribeiro och fortsätter:
- Vi behövs, inte minst nu när hälso- och sjukvården står inför orimliga besparingar som drabbar patienter och medlemmar. När vi blir fler kan vi få genomslag för lösningarna. Jag hoppas och tror att vi har alla förutsättningar att fortsätta växa, säger Sineva Ribeiro, förbundsordförande.
Nyckelord
Kontakter
Matilda UusijärviPresschef
Tel:072-580 61 79matilda.uusijarvi@vardforbundet.seOm oss
Vårdförbundet är ett yrkesförbund som samlar cirka 114 000 sjuksköterskor, barnmorskor, biomedicinska analytiker och röntgensjuksköterskor. Tillsammans utvecklar vi vården, våra arbetsvillkor och våra professioner. Från sjukdom och diagnos till hälsa och helhet. www.vardforbundet.se
Följ Vårdförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vårdförbundet
Facken i välfärden: En skattebroms kommer att slå mot välfärden4.3.2026 14:51:44 CET | Pressmeddelande
I dag kom den så kallade Skattebromsutredningen (Belägg för broms?) som föreslår en statlig straffskatt på upp till 25 procent för kommuner och regioner som höjer skatten för att finansiera välfärden. Facken i välfärden anser att förslaget slår undan benen för en generell välfärd.
Barn ska få stöd och inte fängelse13.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Barn och unga som begår brott ska i första hand få stöd och insatser från socialtjänsten, inte dömas till fängelse. Det framhåller Vårdförbundet i sitt svar till förslaget om Kriminalvårdens skolverksamhet för barn och unga.
Stoppa oseriösa aktörer och säkra vårdens kompetens6.2.2026 11:00:00 CET | Pressmeddelande
För att höja produktiviteten i hälso- och sjukvården behövs reformer som säkrar hälso- och sjukvårdens kompetens, stoppar kompetensutvisningar och stänger ute oseriösa aktörer från välfärden. Dessutom måste läkemedelspengarna gå till patienterna – inte försvinna i regionernas budgetar. Det är några av slutsatserna i Vårdförbundets remissvar till Produktivitetskommissionens två betänkanden.
Fler väljer Vårdförbundet28.1.2026 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Fler väljer Vårdförbundet än någonsin tidigare. Med över 118 000 medlemmar och en tydlig ökning för tredje året i rad visar förbundet att drivet för bättre villkor, löner och arbetstider ger resultat.
Ann-Marie Edvardsson förändrade vården på anstalten – vinner Vårdförbundspriset 202522.1.2026 10:19:25 CET | Pressmeddelande
Sjuksköterskan Ann-Marie Edvardsson har flyttat in vården på anstalten och gjort sin profession tydlig inom Kriminalvården. Genom modig samverkan och ett personcentrerat arbetssätt har hon sparat stora resurser och skapat en modell som inspirerar utanför fängelset. Därför tilldelas hon förstapriset i Vårdförbundspriset 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum