Historisk uppdatering i Bregottfabriken: tre nya storlekar
23.1.2024 08:30:00 CET | Arla | Pressmeddelande
Bondeägda Arla förändrar sina klassiska Bregottpaket och lanserar tre nya storlekar – 250, 500 respektive 750 gram. Från vecka 7 finns de nya förpackningarna i matbutikernas kylar.
– Det handlar om att möta upp hushållens skiftande behov, säger Antoine Riché, ansvarig för smör och matfett på Arla Sverige.

Två av tre hushåll köper Bregott någon gång per år och bland konsumenterna finns en mängd olika behov, från singelhushåll till stora familjer. De nya förpackningarna är framtagna för att erbjuda ett så relevant sortiment som möjligt för alla smaker och plånböcker. Den största nyheten är storpacket på 750 gram.
– Bregott har funnits på svenskarnas frukostbord i över femtio år, men hushållens behov har förändrats mycket under den tiden. Vissa köper Bregott någon gång per år och andra gör av med ett stort paket i veckan. Vi hoppas att de nya storlekarna ska göra det lättare för alla att hitta en förpackning som matchar den egna smörkonsumtionen, säger Antoine Riché.
Bregott tillverkas på mejeriet i Götene av grädde från svenska Arlagårdar. Produkten skapades 1969 och har sedan dess varit omtyckt för sitt innehåll av naturligt goda ingredienser som grädde, rapsolja och en nypa salt.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90Bilder



Länkar
Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 500 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, Keso och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i drygt 140 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Från bryggeri till mejeri – Claes Enander blir ny försäljningsdirektör för Arla Sverige15.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag, den 15 juni, tillträder Claes Enander rollen som försäljningsdirektör för Arla Sverige, med ansvar för dagligvaruhandeln. Han tar samtidigt plats i Arlas svenska ledningsgrupp.
Arla värvar kommunikationsdirektör från MAX12.6.2026 10:30:00 CEST | Pressmeddelande
Bondeägda Arla rekryterar Henric Byström som ny kommunikationsdirektör för verksamheten i Sverige. Han tillträder rollen senare i höst och tar plats i både Arlas svenska ledningsgrupp och den globala kommunikationsledningen.
Östersund mejeri firar 70 år med öppet hus12.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan 1956 har Östersund mejeri varit en självklar del av lokalsamhället. I dag tar mejeriet emot cirka 70 miljoner kilo mjölk varje år från runt 65 jämtländska gårdar och den 13 juni bjuds allmänheten in för att fira jubileet tillsammans med medarbetare och lokala Arlabönder.
Arla på Di Debatt: Europa behöver starkare livsmedelsföretag1.6.2026 10:18:31 CEST | Pressmeddelande
Arla och DMK Group går i dag samman och bildar Europas ledande mejerikooperativ. I en debattartikel i Dagens industri lyfter företagens koncernchefer behovet av starkare livsmedelsföretag i Europa – för att säkra konkurrenskraft, investeringar och livsmedelsförsörjning. Artikeln finns även att läsa i sin helhet nedan.
Arla och DMK Group går samman – bildar Europas ledande mejerikooperativ1.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag inleds den gemensamma framtiden för de två bondeägda mejeriföretagen Arla och DMK Group. Företagen går samman under namnet Arla och bildar Europas ledande mejerikooperativ, med ett gemensamt ansvar att investera i livsmedelsproduktion på lång sikt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum