Škoda Sverige

Sverigepremiär för helt nya Škoda Kodiaq iV på eCarExpo Stockholm 2–4 februari

29.1.2024 09:00:00 CET | Škoda Sverige | Pressmeddelande

Dela

Škoda är återigen på plats när Europas största elbilsmässa intar Friends Arena i Stockholm 2–4 februari. Under mässan premiärvisar Škoda nya generationen Kodiaq som för första gången lanseras som laddhybrid med en elektrisk räckvidd på 100 km (WLTP). Förutom en första titt på nya Kodiaq iV kommer Škoda även visa upp flera versioner av uppdaterade Enyaq i modellår 2024 – däribland lyxiga L&K-utförandet.

Nya Škoda Kodiaq iV - en laddhybrid med en elektrisk räckvidd upp till 100 km (WLTP)
Nya Škoda Kodiaq iV - en laddhybrid med en elektrisk räckvidd upp till 100 km (WLTP)

Den nya och efterlängtade generationen Škoda Kodiaq, gör sin Sverigedebut under eCarExpo på Friends Arena den 2–4 februari. Efter världspremiären i Berlin förra hösten, är det nu dags för den svenska publiken att få uppleva Kodiaq iV, en innovativ laddhybrid med elektrisk räckvidd på upp till 100 kilometer enligt WLTP.

Bilen kombinerar ett kraftfullt 25,7 kWh-batteri med en effektiv 1,5 TSI-motor, vilket resulterar i en total systemeffekt på 110 kW (204 hk). Dessutom erbjuder den förutom vanlig AC-laddning på 11 kW även möjligheten till DC-snabbladdning upp till 50 kW. Nya Kodiaq är inte bara en milstolpe för grön teknologi, utan också ett föredöme i design och innovation.

En annan spännande nyhet som rör nya Kodiaq i stort är de nya innovativa klimatkontrollsreglagen Škoda Smart Dials. Designade för att ge förare och främre passagerare en förbättrad och mer intuitiv kontrollupplevelse. Dessa tre roterande reglage har en unik yta som gör dem lätta att känna igen och använda utan att behöva titta bort från vägen.

Varje reglage har en 32 millimeters display i mitten som visar den aktuella funktionen som justeras. Det mellersta reglaget går även att hålla in för att växla mellan upp till fyra olika funktioner, som sedan styrs genom att vrida på reglaget.

Nya Kodiaq ger även en försmak på Škodas uppdaterade designspråk Modern Solid – med ett mer robust och kraftfullt uttryck trots en förbättrad aerodynamik. Säljstart är preliminärt satt till slutet av första kvartalet i år och förväntas lanseras i Sverige under försommaren senare i vår.

På plats i Friends Arena kommer även uppdaterade Enyaq att visas upp. Den nya årsmodellen 2024 har uppgraderats med bland annat ökad motoreffekt, snabbare laddning, längre räckvidd och en mjukvaruuppdateringen för ett nytt användargränssnitt i infotainmentsystemet. Samtidigt erbjuds uppdaterade Enyaq till ett enhetligt pris i hela Sverige. Detta genom Enyaqs Solid Edition-utförande i den nya affärsmodellen där återförsäljarna är agenter och förmedlar kundens köp.

Enyaq kommer att finnas på plats i flera utföranden i Škodas monter på eCarExpo Stockholm. Besökarna får möjlighet att se modellen i det extra lyxiga L&K-utförandet, samt även sportiga RS i både klassisk och coupé-version. Under mässan kommer Škoda också att erbjuda provkörningar av Enyaq på inomhusprovbanan i Friends Arena.

Škoda satsar stort på en helelektrisk framtid med flera modeller på gång. Konceptbilen Vision 7S med Škodas nya designkoncept Modern Solid var startskottet för den elektriska visionen som översatts till flera kommande helelektriska modeller. Först ut i satsning är Elroq, som tar avstamp i MEB-plattformen men med kortare överhäng fram och bak för en smidig, lättkörd bil med hög komfort. Premiären är satt till hösten 2024. Därefter kommer preliminärt namngivna ”Small” (2025) följt av ytterligare intressanta modeller som den stora sjusitsiga el-SUV:en ”Space” (2026), baserad på konceptbilen Vision 7S.

ECarExpo Stockholm arrangeras 2–4 februari 2024 på Friends Arena och Škoda närvarar under hela evenemanget. Läs mer om eCarExpo och köp dina biljetter HÄR.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Nya Škoda Kodiaq iV - en laddhybrid med en elektrisk räckvidd upp till 100 km (WLTP)
Nya Škoda Kodiaq iV - en laddhybrid med en elektrisk räckvidd upp till 100 km (WLTP)
Ladda ned bild
Nya Kodiaq iV
Nya Kodiaq iV
Ladda ned bild
Nya Kodiaq iV
Nya Kodiaq iV
Ladda ned bild
Enyaq 2024
Enyaq 2024
Ladda ned bild

Länkar

Škoda Auto

- Fokuserar på tre prioriteringar med sitt ”Next Level Škoda”-program för framtiden: att utöka modellportföljen inom elbilssegmentet, att utforska nya marknader för ytterligare tillväxt i volymsegmentet och att göra konkreta framsteg inom hållbarhet och mångfald.
- Erbjuder för närvarande sina kunder nio personbilserier: Fabia, Octavia, Superb, Kamiq, Karoq, Kodiaq och Enyaq. - Levererade över en miljon fordon till kunder runt om i världen 2020.
- Har tillhört Volkswagen-gruppen i 30 år. Volkswagen Group är en av de mest framgångsrika fordonstillverkarna i världen. I samarbete med gruppen utvecklar och tillverkar Škoda Auto självständigt fordon samt komponenter, motorer och växellådor.
- Verkar på tre platser i Tjeckien; tillverkar i Kina, Slovakien och Indien främst genom koncernpartnerskap, samt i Ukraina med en lokal partner.
- Sysselsätter cirka 42 000 personer globalt och är aktiv på mer än 100 marknader.

Följ Škoda Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Škoda Sverige

Världspremiär för Škoda Epiq: ny eldriven instegsmodell med generösa utrymmen för vardagslivet19.5.2026 14:43:18 CEST | Pressmeddelande

› Nya Škoda Epiq blir märkets mest prisvärda elbil och instegsmodell i det helelektriska modellprogrammet › Första Škoda-modellen på den nya MEB+ plattformen med framhjulsdrift, låg vikt och hög effektivitet › Kompakt SUV-format kombinerat med generösa utrymmen, 475 liters bagageutrymme och dubbelriktad laddning › Epiq 55 är beställningsbar från och med 19 maj, Epiq 35 och 40 introduceras senare under hösten 2026

Škoda fortsätter sitt rekordlånga partnerskap med IIHF Ishockey-VM 202617.5.2026 20:32:16 CEST | Pressmeddelande

Škoda Auto är officiell huvudpartner till 2026 IIHF Ice Hockey World Championship för 33:e gången. Den tjeckiska biltillverkaren är även i år officiell mobilitetspartner för mästerskapet som avgörs i Schweiz mellan den 15 och 31 maj, med matcher i Zürich och Fribourg. Mitt under pågående turnering, tisdagen den 19 maj, kommer dessutom den nya modellen Epiq att premiärvisas för första gången.

Škoda Auto Europas näst största bilmärke efter starkt första kvartal30.4.2026 10:29:11 CEST | Pressmeddelande

› Fortsatt stark utveckling: Škoda Auto levererade 271 900 bilar globalt, en ökning med 14,0 procent jämfört med föregående år, och blev Europas näst mest sålda bilmärke (EU27+4). › Stark finansiell utveckling: Omsättningen ökade till 7,9 miljarder euro (+9,1 %), medan rörelseresultatet steg till 660 miljoner euro (+20,9 %) – det bästa första kvartalet i bolagets historia. Rörelsemarginalen uppgick till 8,3 procent (7,5 %) och kassaflödet ökade till 867 miljoner euro (+64,4 %). › Kraftig tillväxt för elbilar: Leveranserna av helelektriska bilar ökade till 51 800 (+91,9 %), där Elroq och Enyaq placerade sig som tvåa respektive femma bland Europas mest sålda elbilar (EU27+4). Leveranserna av laddhybrider ökade med 15,4 %.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye