Östra Bangatan byggs om från februari till och med december 2024
30.1.2024 08:10:51 CET | Länstrafiken Örebro | Pressmeddelande
Med start i februari fortsätter Örebro kommun arbetet med att anpassa Östra Bangatan för Citylinjen. Arbetet innebär att framkomligheten på Östra Bangatan påverkas från Vasagatan fram till korsningen vid Östra Nobelgatan.
Ombyggnationen innebär att samtliga regionbussar och stadslinje 5, 6 och 22 leds om från och med den
6 februari. Planering för hur omledningen av busstrafiken ska gå till har gjorts under hösten.
- Omledningsplanen syftar till att bibehålla kollektivtrafikens systemfunktion. Avståndet mellan regiontrafik och stadstrafik kan inte göras för lång eftersom resor med byten då inte går att genomföra med en rimlig och attraktiv restid. Planen vi lagt skapar, så långt det är möjligt, resmöjligheter från både södra och norra delarna av centrum, berättar Fredrik Eliasson, kollektivtrafikchef.
Större delen av stadstrafiken behåller ordinarie körvägar och trafikerar Resecentrum som vanligt under byggtiden. Detta för att många resenärer gör resbyten mellan stadstrafik och tåg. Däremot leds Regiontrafiken om och får andra körvägar och hållplatser i Örebros centrala delar.
- Den enkla förklaringen till det är helt enkelt platsutrymmet. Vi kan inte passera Resecentrum med regiontrafiken så länge ombyggnationen pågår. Så vi har helt enkelt fått nyttja andra vägar för att få till en bra trafiksituation - både för resenärer och med hänsyn till övrig trafik som passerar centrum, säger Fredrik.
Omledning av stadstrafik
Linjerna 5, 6 och 22 kan inte heller köra till/från Örebro Resecentrum via Olaigatan på grund av arbete i korsningen med Östra Bangatan. Dessa linjer leds därför om via Storgatan och angör tillfällig hållplats i höjd med Fredsgatan för att avlasta Slottet där stora mängder regiontrafik passerar.
- Vi ber om överseende och har förståelse för att det kan upplevas som krångligt att resa under byggtiden men vi hyser stor tilltro till att det kommer att bli bra i slutändan när allt är klart och den nya sträckningen för Citylinjen erbjuder ett smart och snabbt resande i Örebro, avslutar Fredrik.
- De tillfälliga hållplatserna Järnvägsgatan för norrgående regiontrafik och Fredsgatan för stadslinje
5, 6 och 22 syns i Länstrafikens app och på lanstrafiken.se från och med den 6 februari. Redan från idag den 30 januari kan resenären söka på sin valda resa om de söker en resa från den 6 februari och framåt.
- En översiktlig karta över omledningarna kommer att finnas på fysiska skyltar på Resecentrum, Slottet och Kulturkvarteret. Kartan finns också både som anslag och på digitala skärmar samt på berörda hållplatser.
Läs mer om pågående arbete på Östra Bangatan och hur trafiken påverkas
Läs mer om snabbussarna (Citylinjen)
Faktaruta destination regionlinjer:
Från Odensbacken, Pålsboda och Almbro: Linje 807, 819, 820, 824, 825
Glanshammar: Linje 200
Lindesberg, Frövi, Fellingsbro: Linje 300, 314, 324
Hällefors och Nora: Linje 400, 401, 490
Garphyttan: Linje 520, 590
Karlskoga: Linje 500
Närkes Kil: Linje 521
Fjugesta, Vintrosa: Linje 506, 600, 620
Askersund och Kumla: Linje 700, 701, 790
Nyckelord
Kontakter
Fredrik EliassonKollektivtrafikchef
Tel:070-363 72 24fredrik.eliasson@regionorebrolan.seSara EidevaldKommunikatör
Tel:019-602 37 19sara.eidevald@regionorebrolan.seLänstrafiken är en del av Region Örebro län som ansvarar för kollektivtrafiken i Örebro län. Länstrafiken vill förenkla vardagen för människor och bidra till minskad klimatbelastning.
Följ Länstrafiken Örebro
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Länstrafiken Örebro
Nya tidtabeller i Örebro län från 17 augusti4.8.2026 08:35:54 CEST | Pressmeddelande
Från och med 17 augusti gäller höstens tidtabeller för busstrafiken i Örebro län. Redan från och med idag, 4 augusti, kan resenärer ta del av de uppdaterade tiderna i Länstrafikens app och i reseplaneraren på webbplatsen.
Nytt trafikavtal för serviceresor i Örebro län29.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juli 2026 börjar ett nytt trafikavtal för serviceresor i Region Örebro län att gälla. Avtalet gäller till och med den 30 juni 2031 och innehåller bland annat förändringar i antalet fordon och förarnas utbildningar.
13 nya elbussar till Citylinjen – trafikstart 17 augusti25.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under sommaren 2026 levereras 13 eldrivna ledbussar från Volvo Bussar till Citylinjen i Örebro. Den 17 augusti tas bussarna i trafik – ett viktigt steg mot en mer hållbar och attraktiv kollektivtrafik.
Halva priset på 30‑dagars biljetter från 1 juli 202623.6.2026 08:50:26 CEST | Pressmeddelande
Från och med 1 juli halveras priset på Länstrafikens 30‑dagars biljetter. Beslutet följer regeringens förslag om att tillfälligt sänka kostnaden för månadsbiljetter i kollektivtrafiken under perioden 1 juli - 2 december, med möjlighet att resa till och med 31 december 2026.
Sommarens tidtabeller gäller från 15 juni13.5.2026 08:28:30 CEST | Pressmeddelande
Den 15 juni börjar nya tider för buss -och tågtrafik att gälla i Örebro län. Från 26 maj är de sökbara i Länstrafikens app och reseplanerare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum