Svenskt rekord av Samuel Pihlström på 1500 meter
30.1.2024 20:25:56 CET | Svenska Friidrottsförbundet | Pressmeddelande
Samuel Pihlström imponerade stort när han på en gala i Ostrava satte nytt svenskt rekord på 1500 m – i säsongens första lopp. ”Jättekul med svenskt rekord!” säger Samuel som känner att det finns ännu mer i kroppen.
Säsongen har knappt börjat men redan har vi sett två svenska rekord av unga manliga löpare. Häromdagen Jonathan Grahn på 1 mile. Och nu slog Samuel Pihlström till på 1500 meter.
Samuel Pihlström kom till tävlingarna i Ostrava efter ett träningsläger i Sydafrika och visade direkt att träningen har fungerat bra. Hällelöparen, som i somras tog brons på U23-EM och för en vecka sedan prisades för årets prestation på Finnkampen under Friidrottsgalan, sänkte det svenska rekordet på 1500 meter till 3:35.47 som tvåa i loppet.
I ett lopp som inledningsvis var stökigt lyckades Samuel ta sig fram till en andraplats med 300 meter kvar. Portugisen Isaac Nader, som var tolva i sommarens VM-final, hade dragit ifrån det övriga fältet men Samuel var urstark det sista varvet och närmade sig. I mål stannade klockan på 3:34.23 för den segrande Nader med Samuel som tvåa i loppet. Samuels tid 3:35.47 är en förbättring av Kalle Berglunds svenska rekord från 2019 med över en sekund.
Hans eget personliga rekord inomhus krossades med inte mindre än sex och en halv sekund och han underskred även sitt personliga rekord utomhus från Finnkampen i somras på 3:36.06. Loppet var det snabbaste i världen i år och Samuel placerar sig just nu som tvåa på världsårsbästalistan. Han klarade även World Athletics tuffa kvalgräns till inomhus-VM som är satt till 3:36.00.
– Jättekul med svenskt rekord! Det kändes väldigt bra i dag även om loppet var lite stökigt i början. Jag fick jaga lite och känner att utan problemen i starten hade det kunnat gå ännu snabbare, säger en glad Samuel efter loppet.
– Jag kom hem från träningslägret i Sydafrika i lördags så jag har bara varit hemma och vänt. Det är alltid osäkert i början av säsongen så jag hade inga tidsmål inför utan ville bara placera mig så högt upp som möjligt. Det viktigaste för mig var att jag klarade kvalgränsen till EM i Rom redan nu. Att jag även klarade kvalgränsen till inomhus-VM är en bonus. Fortsätter det att kännas bra framöver så är jag gärna med på inomhus-VM också.
Henrik Larsson sänkte årsbästat till 6.59
Den andra svensken i Ostrava var Henrik Larsson från IF Göta Karlstad som sänkte sitt årsbästa på 60 meter till 6.59. I finalen slutade han trea efter japanen Yoshihide Kiryu från Japan som vann på 6.53 och tyske Joshua Hartmann som blev tvåa med 6.57. Henrik hade tidigare under eftermiddagen sprungit in på 6.60 i försöksloppet.
Henriks svenska rekord på distansen är från finalen på inomhus-EM i fjol där han blev trea på 6.53.
Kontakter
Filip LöövSvensk Friidrott
Tel:0767214583filip.loov@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Täby arrangerar Friidrotts-SM 2028 – "Känns fantastiskt kul"28.3.2026 13:33:16 CET | Pressmeddelande
Friidrotts-SM 2028 kommer att arrangeras av Täby IS och hållas på Tibblevallen. Det presenterades vid förbundsårsmötet i Uppsala. "Engagemanget sträcker sig långt utöver föreningen, till hela kommunen", säger Svensk Friidrotts kommersielle chef Claes Winterfeldt.
Sveriges bästa inomhus-VM sedan 2004 – "Helt fantastiskt!"23.3.2026 11:48:47 CET | Pressmeddelande
Två medaljer och ytterligare sex topp-åtta-placeringar tog Sverige hela vägen till det bästa inomhus-VM:et sedan 2004. "Att så här många svenskar är med och nafsar efter VM-medaljer, det var länge sedan vi såg", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
VM-aktuella svenskar visar toppform i USA15.3.2026 10:23:04 CET | Pressmeddelande
Med bara fem dagar kvar till Inomhus-VM i Polen visar några i den svenska truppen toppform och att de är VM-redo. Både kulstötaren Axelina Johansson och löparen Wilma Nielsen fick stå högst upp på pallen i collegemästerskapen NCAA. Och Vera Sjöberg slog till med sin näst snabbaste tid någonsin på 3000 meter.
Axelina Johansson och Wilma Nielsen försvarade sina NCAA-titlar14.3.2026 23:15:49 CET | Pressmeddelande
För andra året i rad blir det svenskt högst upp på pallen i collegemästerskapen NCAA:s kultävling sedan Axelina Johansson åter vunnit i överlägsen stil. Och Wilma Nielsen försvarade även hon sin titel, på 1 mile.
Välkommen på digital pressträff inför Inomhus-VM i Torun11.3.2026 09:58:44 CET | Pressinbjudan
Svenska Friidrottsförbundet bjuder in till en digital pressträff, torsdag den 12 mars, inför inomhus-VM i Torun.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum