Vision

Utredning om anmälningsplikt skapar oro

Dela

Regeringen mottog under fredagen ett delbetänkande från Utredningen om stärkt återvändandeverksamhet. Förslagen rör utvisningsbeslut. Nu går utredningen in i nästa fas och tar sig an frågan om att införa en angiverilag gällande personer som vistas i Sverige utan uppehållstillstånd. Vision ingår i Facken i välfärden, där samtliga fackförbund är starkt kritiska till att anställda inom kommun och region kan bli skyldiga att ange papperslösa till Polismyndigheten och Migrationsverket. 

  

– Människor i behov av hjälp och av stöd från samhället ska ha rätt att få det, utan rädsla för att bli angivna och utvisade, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande Vision.
– Människor i behov av hjälp och av stöd från samhället ska ha rätt att få det, utan rädsla för att bli angivna och utvisade, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande Vision. Foto: Johanna Jansson

– Människor i behov av hjälp och av stöd från samhället ska ha rätt att få det – utan rädsla för att bli angivna och utvisade. Det finns en stark oro hos såväl allmänheten som hos våra medlemmar inom framför allt socialtjänsten, hälso- och sjukvården och skolan att tilliten till välfärden kommer att raseras om förslaget om anmälningsplikt blir verkligt. Flera medlemmar säger redan nu att de hellre lämnar sitt jobb än att ange människor, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.  

Delbetänkandet innehåller förslag att preskriptionsfristen ska börja gälla när personen lämnar landet och det blir inte möjligt att söka asyl på nytt när man vistas i Sverige. Nästa del i utredningen berör anmälningsplikten.  

Facken i Välfärden har vid upprepade gånger framfört kritik mot förslaget om anmälningsplikt som Vision befarar kan leda till ett angiverisamhälle och ser fram emot det utlovade mötet med den särskilda utredaren Anita Linder.  

För ytterligare kommentarer, kontakta Veronica Magnusson, förbundsordförande, tfn 070- 746 21 24. 

Kontakter

Bilder

– Människor i behov av hjälp och av stöd från samhället ska ha rätt att få det, utan rädsla för att bli angivna och utvisade, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande Vision.
– Människor i behov av hjälp och av stöd från samhället ska ha rätt att få det, utan rädsla för att bli angivna och utvisade, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande Vision.
Foto: Johanna Jansson
Ladda ned bild

Visions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.

Våra 212 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO. 

Följ Vision

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vision

Nytt avtal säkrar löneökningstakten för Visions medlemmar i kommuner och regioner7.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Fackförbundet Vision och arbetsgivarparterna SKR och Sobona är överens om ett nytt kollektivavtal för cirka 220 000 anställda i kommuner, regioner och kommunala bolag. Avtalet innebär löneökningar i nivå med industrins märke på 6,4 procent över två år, satsning på individuella kompetensplaner samt ett gemensamt arbete för att se över möjligheten att införa tidkonton.

Vision kommenterar Klimatpolitiska rådets rapport 2025: Viljan finns - regeringen måste visa ledarskap20.3.2025 15:33:31 CET | Pressmeddelande

Klimatpolitiska rådets årliga granskning visar att regeringens politik inte leder mot klimatmålen som riksdagen beslutat om. Regeringens politik har under sin mandatperiod motverkat målen, bland annat genom ökade utsläpp från transportsektorn. Fackförbundet Vision efterlyser ett tydligt ledarskap, satsningar på järnväg och billigare resor med kollektivtrafik.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye