Nu lanseras Arla Protein – shakes, mjölkdrycker och puddingar för en aktiv livsstil
6.2.2024 08:00:00 CET | Arla | Pressmeddelande
Många svenskar vill hitta enkla och goda sätt att inkludera mer protein i sin vardagskost. Nu lanserar Arla ett nytt varumärke med proteinrika produkter som shakes, mjölkdrycker och puddingar – perfekta för dig som tränar mycket och har en aktiv livsstil. Från vecka 7 finns de nya produkterna i matbutikernas kylar.

Först att lanseras under Arlas nya varumärke är tre shakes i smakerna Choklad, Vanilj och Jordgubb & Hallon med 25 gram protein, två mjölkdrycker i smakerna Vanilj och Blåbär som innehåller 26 gram protein, samt tre puddingar med 20 gram protein i smakerna Hasselnöt Latte, Salt Karamell och Choklad.
– Allt fler konsumenter med en aktiv livsstil vill inkludera mer protein i sin kost, och vi är glada att kunna presentera dessa proteinrika nyheter. Att produkterna dessutom är riktigt goda gör det enkelt att inkludera dem i vardagen, säger Caroline Arentoft, varumärkesansvarig för Arla Protein i Sverige.
Det nya proteinrika sortimentet
Arla Protein Shakes finns i smakerna Choklad, Vanilj och Jordgubb & Hallon – tre klassiska smaker som gör det lätt för alla att hitta en favorit. Shaken innehåller 25 gram protein per förpackning, har låg fetthalt och är praktiska för den som vill ladda upp med protein på språng eller i samband med träning.
Arla Protein Mjölkdryck finns i smakerna Vanilj och Blåbär och innehåller 26 gram protein per förpackning. Även mjölkdrycken är en praktisk proteinboost on the go, och passar även bra i smoothies, kaffe eller te.
Arla Protein Pudding finns i smakerna Hasselnöt Latte, Salt Karamell och Choklad – lätta att ta med för ett smidigt mellanmål eller som dessert för den sötsugna. De har en krämig konsistens och varje bytta är laddad med 20 gram protein.
En allsidig och varierad kost bidrar med de näringsämnen vi generellt behöver dagligen. Men i en aktiv vardag är Arla Protein ett smidigt och gott sätt att få i sig protein på språng – kanske på väg till eller från gymmet.
Arla Protein-sortimentet kan ingå som en naturlig del av en varierad kost och hälsosam livsstil. Shakes och puddingar är laktosfria, mjölkdrycken är låglaktos.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 500 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, Keso och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i drygt 140 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Nytt svenskt mjölkpulver ska stärka livsmedelsberedskapen20.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Intresset för produkter som kan stärka Sveriges livsmedelsberedskap ökar. Nu lanserar bondeägda Arla svenskt mjölkpulver i en ny förpackningsstorlek anpassad för offentliga verksamheter, storkök och beredskapslager. Produkten finns tillgänglig för beställning från vecka 37.
Unga vill äta hälsosamt, men vardagen vinner: fyra av tio ersätter måltider med något på språng18.8.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Unga har god kunskap om vad som är hälsosamt och en tydlig ambition att leva därefter. Ändå står tidspress, ekonomi, sug och ett ständigt tillgängligt utbud ofta i vägen. En ny rapport från Ungdomsbarometern, som tagits fram på uppdrag av Arla, visar ett växande gap mellan ambitioner och beteenden kring mat och hälsa. Resultaten visar också att fyra av tio 15–24-åringar upplever en stor skillnad mellan hur hälsosamt de vill äta och hur hälsosamt de faktiskt äter.
Arla sponsrar vanliga tonåringar i stället för kändisar17.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arla söker nu unga i åldern 16–19 år som vill bli sponsrade under ett år. I stället för att sponsra kändisar och elitidrottare vill Arla lyfta unga med egna drömmar, ambitioner och utmaningar i vardagen.
Hon blir ny chef för Foodservice på Arla10.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Julia Kronlund tillträder i dag rollen som chef för Foodservice på Arla Sverige. Hon får därmed ansvar för Arlas affär inom mat och dryck utanför hemmet, från restauranger, caféer och catering till offentliga måltider i exempelvis skolor och äldreomsorgen.
Mjölkpriset till Arlabönderna höjs i augusti31.7.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Priset för konventionell mjölk höjs med 11,1 öre per kilo i augusti, medan priset för ekologisk mjölk ligger kvar på samma nivå.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum