Greenpeace kommentarer inför riksdagsbeslut om ny kärnkraft
Idag genomförde Greenpeace en manifestation i samband med att riksdagen debatterade regeringens proposition om att möjliggöra för mer kärnkraft på fler platser. Inför onsdagens riksdagsbeslut i frågan lämnar Greenpeace följande kommentarer.

Rolf Lindahl, talesperson i klimat- och energifrågor på Greenpeace:
– Regeringen är besatt av ny kärnkraft. Tidöpartiernas desperata försök att vrida tillbaka klockan och öppna upp för ny kärnkraft injicerar osäkerhet i hela energibranschen som riskerar att den gröna omställningen stagnerar. Svenskt näringsliv behöver en verklighetsbaserad energipolitik som kan leverera snabbt, inte en som missar målet.
– Ny kärnkraft är ett högriskprojekt, både miljömässigt och ekonomiskt. En allvarlig kärnkraftsolycka, varhelst i världen den inträffar, kan utöver de miljömässiga konsekvenserna också innebära ett omedelbart slut för eventuella svenska reaktorprojekt. Det är oansvarigt av regeringen att utsätta svenska folket för ytterligare kärnkraftsrisker.
– Kärnkraft är en farlig distraktion. I Finland och Frankrike har byggandet av nya reaktorer tagit närmare 20 år och kostnaderna beräknas till över 100 miljarder per reaktor. Istället för att slösa dyrbar tid och skattepengar på osäker kärnkraft i en avlägsen framtid borde regeringen prioritera de mer effektiva och förnybara lösningarna som redan existerar. Bakom kärnkraftsretoriken är regeringen naken och saknar en kraftfull klimatpolitik som kan leverera här och nu.
Mer information
Manifestation vid riksdagen
Aktivister från Greenpeace genomförde under dagen en manifestation i protest mot förslaget att öppna upp för ny kärnkraft på fler platser i Sverige. Iklädda vita overaller och kärnkraftsmasker med inspiration från Edvard Munchs tavla “skriet” påminde aktivisterna om de risker som är förknippade med kärnkraften.
Bilder från dagens manifestation utanför riksdagen
Greenpeace remissyttrande inför regeringens proposition
Kontakt:
Rolf Lindahl, talesperson i klimat- och energifrågor, 070-397 58 70
Ludvig Tillman, kommunikationsansvarig, 070-271 64 3
Nyckelord
Följ Greenpeace
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Greenpeace
Simulering visar hur oljeutsläpp från skuggflottan skulle drabba Skånes kust22.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Fredagen den 10 januari 2025 förlorade besättningen på det 274 meter långa tankfartyget Eventin kontrollen över fartyget mellan Sverige och Tyskland. Eventin, som är en del av den ryska skuggflottan och uppsatt på EU:s sanktionslista, var lastat med cirka 100 000 ton råolja. En datorsimulering visar nu hur allvarlig situationen kunde ha blivit om händelsen hade lett till ett oljeutsläpp.
Utsläppen ökar historiskt mycket med Tidöregeringen16.12.2025 15:37:44 CET | Pressmeddelande
Idag presenterade Naturvårdsverket de slutliga siffrorna för Sveriges inhemska fossila utsläpp 2024, det som brukar kallas territoriella utsläpp. Det är den siffran som ofta hänvisas till i klimatdebatten. Naturvårdsverket skriver att det är den största ökningen sedan 2010.
Miljörörelsen jublar efter vinst - ingen gruvdrift på havsbottnen i Arktis3.12.2025 06:53:43 CET | Pressmeddelande
Den nya norska regeringen har gått med på att stoppa alla planer på djuphavsgruvdrift i Arktis under ytterligare en mandatperiod, minst fyra år. Nu hörs varningar från gruvföretag att detta kommer att bli industrins död i Norge.
Greenpeace avslöjar: Sheins löften värdelösa – farliga kemikalier kvar i kläderna20.11.2025 07:10:00 CET | Pressmeddelande
Kläder och skor från nätjätten Shein innehåller fortfarande för höga halter av farliga kemikalier. Det visar en ny rapport från Greenpeace i Tyskland. Av totalt 56 testade plagg från den kinesiska "fast fashion"-plattformen innehöll 18 plagg (32 procent) – inklusive barnkläder – farliga kemikalier i halter som överskred gränsvärdena i EU:s kemikalieförordning (REACH).
20 000 svenskar och sex träd uppmanar regeringen: skydda Amazonas!18.11.2025 15:45:40 CET | Pressmeddelande
Idag lämnade Greenpeace över fler än 20 000 svenskars underskrifter till regeringen med uppmaningen att skydda Amazonas. Överlämningen gjordes i form av en trädparad inför slutförhandlingarna under klimatmötet COP30, som just nu pågår i Amazonas. Globalt har över en halv miljon människor ställt sig bakom kraven som Greenpeace lägger fram.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum