Åklagaren lägger ned den svenska förundersökningen om grovt sabotage mot Nord Stream
7.2.2024 09:59:00 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Slutsatsen av utredningen är att svensk jurisdiktion saknas och att utredningen därför ska läggas ned.
Den 26 september 2022 genomfördes flera angrepp på internationellt vatten riktade mot Nord Stream. Säkerhetspolisen övertog utredningen och kammaråklagare Mats Ljungqvist har därefter lett förundersökningen som rubricerats som grovt sabotage. Förundersökningens primära syfte har varit att undersöka om svenska medborgare varit inblandade i gärningen och om svenskt territorium använts för att genomföra gärningen och därmed riskerat att skada svenska intressen eller Sveriges säkerhet.
Förundersökningen har nu nått ett sådant läge att myndigheterna har god bild av händelsen och att det inte har framkommit någonting som tyder på att Sverige eller svenska medborgare varit inblandade i attentatet som skedde på internationellt vatten.
– Förundersökningen har varit systematisk och noggrann. Bland annat har ett stort antal fartygsrörelser analyserats i syfte att förstå vad som har hänt. Utöver det har en omfattande brottsplatsundersökning genomförts och ett flertal förhör har hållits i ärendet. Mot bakgrund av den lägesbild som vi nu har kan vi konstatera att svensk jurisdiktion saknas, säger Mats Ljungqvist.
Samarbete med svenska myndigheter
Den svenska förundersökningen har haft ett mycket gott samarbete med flera svenska myndigheter.
– Jag vill särskilt framhålla den snabba och effektiva insats som den svenska marinen och Kustbevakningen genomförde i syfte att säkra brottsplatsen. Utan deras insatser hade myndigheterna inte kunnat nå det utredningsläge som vi nu har nått fram till, säger Mats Ljungqvist.
Gott internationellt samarbete
Vidare har det skett ett internationellt samarbete med flera länder.
– Vi har haft ett gott internationellt samarbete med flera länder, framför allt Danmark och Tyskland, där vi kontinuerligt delat information och lägesbilder. Vi har haft ett fördjupat samarbete med den förundersökning som bedrivs av tyska myndigheter. Inom ramen för detta rättsliga samarbete har vi kunnat överlämna material som kan användas som bevisning i den tyska förundersökningen, säger Mats Ljungqvist.
– Den tyska förundersökningen fortsätter och på grund av den sekretess som råder för internationellt rättsliga samarbeten kan jag inte ytterligare kommentera det samarbete som har skett. Jag kommer med hänvisning till detta inte heller kunna kommentera något ytterligare kring den svenska utredningens slutsatser eller kommentera eventuella misstänkta personer i den svenska utredningen, säger Mats Ljungqvist.
Sammanfattning
Sammanfattningsvis har den svenska förundersökningen kunnat avföra samt bekräfta omständigheter som sammantaget leder till slutsatsen att det inte längre finns anledning att fortsätta den svenska förundersökningen eftersom det kan antas att svensk domstol saknar jurisdiktion.
Åklagaren kommer inte, med hänvisning till den sekretess som fortfarande råder, att kommentera ärendet ytterligare.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Tankfartygets befälhavare har begärts häktad15.3.2026 10:37:42 CET | Pressmeddelande
Under kvällen igår lördag beslutade åklagare att begära befälhavaren på fartyget Sea Owl 1 utanför Trelleborg häktad. Häktningsförhandlingen hålls i dag söndag. Åklagaren är tillgänglig för en kort kommentar på telefon senare i eftermiddag.
Befälhavare på tankfartyget utanför Trelleborg har nu anhållits13.3.2026 19:03:14 CET | Pressmeddelande
Åklagare har under kvällen i dag fredag beslutat att anhålla befälhavaren på tankfartyget Sea Owl 1 på sannolika skäl misstänkt för brukande av falsk urkund, grovt brott.
Befälhavare på tankfartyg utanför Trelleborg utreds för bl.a. misstanke om brott mot sjölagen13.3.2026 09:28:50 CET | Pressmeddelande
Under torsdagskvällen beslutade åklagare om husrannsakan ombord på ett tankfartyg vid namn Sea Owl 1 utanför Trelleborgs kust. Misstankarna gällde inledningsvis brott mot sjölagen och bristande sjövärdighet. I samband med att husrannsakan inleddes uppstod misstankar om ytterligare brott. Åklagare har idag fredag inlett en förundersökning mot befälhavaren på fartyget.
Dom i mål om synnerligen grovt narkotikabrott i Västerbotten12.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag den 12 mars kl. 11 meddelar Umeå tingsrätt dom i ett ärende där tre män åtalats för bland annat synnerligen grovt narkotikabrott, grovt narkotikabrott, brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott, samt involverande av underåriga i brottslighet.
Tre personer begärda häktade för mordförsök i Stockholm11.3.2026 13:00:56 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt tre personer häktade på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i samband med en skjutning i Fagersjö i södra Stockholm den 7 mars. En av de misstänkta begärs också häktad för grovt vapenbrott och de andra två för grovt skyddande av brottsling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum