Hyresgästföreningen begär medling i tvist om hyrorna i Bollebygd, Mark och Ulricehamn
I förra veckan meddelade Fastighetsägarna GFR att man vänder sig till Hyresnämnden för att få en skiljeman att bestämma hyreshöjningen i Bollebygd, Mark och Ulricehamn. Detta valde man att göra utan att först ha prövat om medling skulle kunna göra att parterna nådde en överenskommelse. Hyresgästföreningen anser att tvistlösningsorgan ska användas restriktivt och att parterna först måste pröva andra möjligheter. Därför begär organisationen nu att medling ska genomföras i tvisten om hur mycket hyran ska höjas för de 714 hyreshushållen som berörs av förhandlingarna.
Branschorganisationen Fastighetsägarna väljer att stranda hyresförhandlingar runt om i landet istället för att förhandla fram lokala uppgörelser med Hyresgästföreningen. Hittills har Fastighetsägarna begärt att hyrorna i närmare 90 kommuner ska avgöras av en skiljeman tillsatt av Hyresnämnden.
– Det ser ut som att Fastighetsägarna har satt i system att låta skiljemän avgöra hyrorna i stället för att ta sitt ansvar som part på hyresmarknaden. Det här riskerar att drabba hyresgästerna i form av utdragna processer och retroaktiva hyreshöjningar. Vi har begärt medling för att undersöka om det kan vara en framkomlig väg för att nå en överenskommelse, säger Abdukadir Abdulle, som är Hyresgästföreningens förhandlingsledare i Bollebygd och Ulricehamn.
Thomas Grinderslev leder Hyresgästföreningens förhandlingsgrupp i Mark och menar att Fastighetsägarnas agerande ökar osäkerheten för hyresgästerna.
– Fastighetsägarna har begärt rekordhöga hyreshöjningar samtidigt som hyresgästerna har drabbats hårt av den höga inflationen. Många har under de senaste dagarna vänt sig till oss och varit oroliga för vad en hög hyreshöjning kan innebära för vardagsekonomin. Vi vill inte öka osäkerheten för hyresgästerna genom vad som riskerar att bli en utdragen process i Hyresnämnden innan alla möjligheter att nå en överenskommelse har uttömts, säger Thomas Grinderslev.
Det är inte i alla kommuner som förhandlingarna mellan branschorganisationen Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen har strandat. I Vårgårda har parterna just slutit ett avtal som berör 192 hyreshushåll. Överenskommelsen innebär att varmhyrorna höjs med 5,5 procent och kallhyrorna med 4,5 procent.
– Det går att komma överens om båda parter kommer till förhandlingsbordet villiga att ta ansvar och hitta en kompromiss, säger Abdukadir Abdulle som företrädde hyresgästerna i förhandlingen med Fastighetsägarna GFR i Vårgårda.
Faktaruta
- Hittills är nästan 30 procent av hyrorna i landet färdigförhandlade vilket är mer än vid samma tid förra året. Den genomsnittliga hyresökningen i landet är 4,99 procent, med en variation mellan fyra och upp till sex procent.
- Fastighetsägarna GFR företräder 71 hyresvärdar i Bollebygd, Mark och Ulricehamn och Hyresgästföreningen, representerar de cirka 714 hyreshushållen som berörs av förhandlingarna.
- Fastighetsägarna har strandat förhandlingar i närmare 90 kommuner i landet, bland annat i Borås, Alingsås, Stockholm, Göteborg, Eskilstuna, Karlstad och Örebro för att vända sig till Hyresnämnden för att utse en skiljeman som får avgöra hyresnivån.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Bohus-Älvsborg-SkaraborgHyresgästföreningen Bohus-Älvsborg-Skaraborg
Omfattar tidigare Älvsborgs- och Skaraborgs län samt Bohuslän (utom Stenungsund, Orust och Tjörn).
Bilder


Följ Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Hyrorna klara för 2025 – men redan nu pressar vissa hyresvärdar om ny hyreshöjning21.3.2025 07:10:00 CET | Pressmeddelande
Efter två år av kraftiga hyreshöjningar börjar utvecklingen peka mot rimligare nivåer. Men nivåerna är fortfarande för höga och hyresgästerna har fått ta ett allt för stort ansvar för kostnadsökningarna i samhället. I region BohusÄlvsborg-Skaraborg är 91 procent av förhandlingarna klara för 2025 och den genomsnittliga höjningen blir 5,0 procent. Hyresgästföreningen förväntar sig att fastighetsbolagen nästa år tar ett större samhällsansvar och att vi ser betydligt lägre hyreshöjningar framöver. Samtidigt pressar några hyresvärdar redan nu hyresgästerna om nya hyreshöjningar.
Fastighetsägare i Strömstad pressar redan nu hyresgästerna om 2026 års hyror12.3.2025 15:36:40 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR, som representerar privata hyresvärdar, har redan nu påkallat förhandlingar om 2026 års hyror i Strömstad. Detta trots att de berörda hyresgästerna precis fått årets höjning, samt att det dröjer tills efter sommaren innan förhandlingsunderlag finns tillgängligt för parterna. Tills ett förhandlingsunderlag finns kommer Hyresgästföreningens motbud vara ”ingen hyreshöjning”.
Fastighetsägare i Lilla Edet pressar redan nu hyresgästerna om 2026 års hyror12.3.2025 15:33:17 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR, som representerar privata hyresvärdar, har redan nu påkallat förhandlingar om 2026 års hyror i Lilla Edet. Detta trots att de berörda hyresgästerna precis fått årets höjning, samt att det dröjer tills efter sommaren innan förhandlingsunderlag finns tillgängligt för parterna. Tills ett förhandlingsunderlag finns kommer Hyresgästföreningens motbud vara ”ingen hyreshöjning”.
Hyresvärdar i Tibro vill redan nu förhandla om 2026 års hyror: ”Ett ekonomiskt stresstest för hyresgästerna”11.3.2025 12:25:56 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR, som representerar privata hyresvärdar, har redan nu påkallat förhandlingar om 2026 års hyror i Tibro. Detta trots att de berörda hyresgästerna precis fått årets höjning, samt att det dröjer tills efter sommaren innan förhandlingsunderlag finns tillgängligt för parterna. Tills ett förhandlingsunderlag finns kommer Hyresgästföreningens motbud vara ”ingen hyreshöjning”.
Hyresvärdar i Lidköping vill redan nu förhandla om 2026 års hyror: ”Ett ekonomiskt stresstest för hyresgästerna”11.3.2025 12:20:36 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR, som representerar privata hyresvärdar, har redan nu påkallat förhandlingar om 2026 års hyror i Lidköping. Detta trots att de berörda hyresgästerna precis fått årets höjning, samt att det dröjer tills efter sommaren innan förhandlingsunderlag finns tillgängligt för parterna. Tills ett förhandlingsunderlag finns kommer Hyresgästföreningens motbud vara "ingen hyreshöjning".
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum