Hyrorna klara för Eksjöbostäder
Efter ett beslut från Hyresmarknadskommittén (HMK) är nu årets hyresförhandling mellan Hyresgästföreningen och Eksjöbostäder klar. Hyrorna höjs med i genomsnitt 5,4 procent från den första januari 2024. Eksjöbostäder ville från början höja hyrorna med 10,2 procent.
- Vi stod för långt ifrån varandra i förhandlingarna och kunde helt enkelt inte komma överens. Vi hade aldrig kunnat gå med på några tvåsiffriga hyreshöjningar, det är helt orimligt. Jag hade självklart hellre sett en lokal överenskommelse, men när det inte går är det bra att HMK kan kliva in, säger Odisho Anwya, förhandlare Hyresgästföreningen region Sydost.
När hyresförhandlingarna mellan Eksjöbostäder, det allmännyttiga bostadsbolaget i Eksjö, och Hyresgästföreningen inleddes ville bolaget höja hyrorna med 10,2 procent. Efter flera försök att närma sig varandra kunde parterna ändå inte komma överens. Eksjöbostäder valde att stranda förhandlingarna och lämna ärendet vidare till HMK. I HMK avgörs tvister där Hyresgästföreningen och kommunalt ägda bostadsbolag som Eksjöbostäder inte kan komma överens.
- Det ekonomiska läget påverkar alla och många hyresgäster har det väldigt tufft nu, bara att klara av sin vardag. Hyran är för många den största utgiften varje månad och en hyreshöjning kan få stor påverkan, säger Odisho Anwya.
HMK har nu fattat sitt beslut och hyrorna för Eksjöbostäders hyresgäster höjs med 5,5 procent för lägenheter som har varmhyra, 3,89 procent för lägenheter med kallhyra och 4,05 procent för lägenheter som har presumtionshyra. Presumtionshyra är en särskild hyra som nybyggda lägenheter ofta har och som ligger högre än vanliga hyror. De nya hyrorna gäller från den första januari 2024 och hyresgästerna får därför en retroaktiv hyreshöjning.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour SydostHyresgästföreningen Sydost
Sydost omfattar Östergötlands-, Kalmar-, Blekinge-, Jönköpings- och Kronobergs län.
Odisho AnwyaförhandlareHyresgästföreningen region Sydost
Tel:010-459 21 93odisho.anwya@hyresgastforeningen.seBilder
Om oss
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Sydost
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Sydost
Nya hyror klara hos Willhem och Victoriahem17.1.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Årets första hyreshöjningar i Linköping är klara, efter att Hyresgästföreningen har kommit överens med Willhem och Victoriahem. Från den första februari 2025 får majoriteten av hyresgästerna en hyreshöjning på 4,95 procent. Sammanlagt har både hyresvärdarna cirka 5 000 lägenheter i Linköping.
Färdiga förhandlingar mellan Hyresgästföreningen och Fastighetsägarna Syd i Blekinge20.12.2024 14:30:39 CET | Pressmeddelande
I hela Blekinge är nu förhandlingarna mellan Hyresgästföreningen och Fastighetsägarna Syd färdiga. Varmhyrorna höjs med mellan 5-5,2 procent och det är cirka 5 600 lägenheter som berörs. I början av förhandlingarna ville Fastighetsägarna Syd ha hyreshöjningar på över 13 procent.
Nu blir det förhandlingar i Aneby20.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter flera år av samtal har nu Stiftelsen Aneby Bostäder och Hyresgästföreningen kommit överens om att börja förhandla. Parterna har skrivit under en så kallad förhandlingsordning och hyresgästerna hos Stiftelsen Aneby Bostäder kommer nu att få kollektivt förhandlade hyror.
Hyresförhandlingarna klara med Vätterhem2.12.2024 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Förhandlingarna om årets hyreshöjning mellan Hyresgästföreningen och Vätterhem är nu klara. Vätterhems cirka 7 700 lägenheter får en hyreshöjning på 54,6 kronor per kvadratmeter och år. De nya hyrorna börjar att gälla den 1 januari 2025.
Torsås Bostads AB vill höja hyrorna med upp till 32 procent29.11.2024 11:30:12 CET | Pressmeddelande
Det kommunalt ägda bolaget Torsås Bostads AB vill göra en översyn av hyrorna, i första etappen har man valt ut ca 200 lägenheter att börja med. Bolaget har meddelat Hyresgästföreningen att de vill göra en så kallad bruksvärdering på hela beståndet. För vissa lägenheter vill bolaget höja hyrorna med upp till 32 procent, något som Hyresgästföreningen menar är orimligt högt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum