Bonnier News planerar att konsolidera all logistikverksamhet i gemensamt bolag
Bonnier News helägda distributionsbolag Nim Distribution i Skåne AB byter namn till Bonway AB. Samtidigt har förhandlingar inletts om en verksamhetsövergång för koncernens distributionsbolag Prolog KB till Bonway AB från och med 1 maj samt en fusion mellan Bonnier News tredje distributionsbolag Hall Media Logistik AB och Bonway AB som beräknas vara klar under juni.

För att förtydliga och förenkla gentemot kunder och samarbetspartners, samlade Bonnier News under hösten 2023 all distributionsverksamhet under det gemensamma varumärket Bonway. Under 2024 utvidgas verksamheten när Tidningstjänst AB, TAB, integreras i Bonway, som i och med det blir Sveriges största distributör av morgontidningar. Redan nu tas nästa steg i utvecklingen av Bonway genom att byta namn på ett av Bonnier News tre distributionsbolag, Nim Distribution, till Bonway AB.
Samtidigt har förhandlingar inletts om dels en verksamhetsövergång för Prolog KB till Bonway AB, dels en fusion mellan Hall Media Logistik och Bonway AB. Ambitionen är att Bonnier News från och med juni 2024 ska ha all distributionsverksamhet samlad i ett gemensamt bolag, Bonway AB.
– Vi har haft ett nära samarbete mellan alla våra distributionsbolag de senaste fyra åren, inte bara verksamhetsmässigt utan också organisationsmässigt. Det har varit framgångsrikt och i somras tog vi ytterligare ett steg med en gemensam vd i samtliga tre bolag. Att vi nu planerar för en konsolidering av tre legala enheter till en är ett naturligt steg i utvecklingen, säger Philip Widner.
Om de föreslagna förändringarna går igenom kommer alla medarbetare inom Prolog KB och Hall Media Logistik AB att erbjudas anställning i Bonway AB. Förändringarna kommer också leda till bland annat minskade administrativa kostnader.
– Att vi blir ett gemensamt bolag kommer också göra det ännu enklare för våra kunder och partners, vilket så klart är positivt och bäddar för fortsatt utveckling av verksamheten, säger Philip Widner.
Kontakter
Philip WidnerVdBonway
Tel:070-660 24 20philip.widner@bonniernews.seMed över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Egenutvecklad AI-lösning ska göra Bonnier News Locals nyhetsrapportering snabbare19.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News Local tar nu ett stort steg mot ännu snabbare och mer relevant nyhetsrapportering genom att lansera ett egenutvecklat verktyg för hantering av till exempel blåljushändelser. Med hjälp av agentisk AI kan larmen nu nå de lokala redaktionerna betydligt snabbare och mer träffsäkert än tidigare.
Bonnier News förvärvar lokaltidningen Mitt i18.12.2025 11:00:53 CET | Pressmeddelande
Bonnier News Local förvärvar den svenska lokaltidningskoncernen Mitt i, med ett 30-tal titlar i Storstockholm. Titlarna kommer att ingå i Bonnier News Local, som därmed stärker sitt strategiska fokus på Stockholmsområdet. – Vi har en stark tro på lokal journalistik och genom det här förvärvet skapar vi goda förutsättningar för fortsatt utveckling av journalistik i Stockholmsområdet, säger Anders Eriksson, vd Bonnier News.
Schibsted och Bonnier News: Meta måste uteslutas ur IAB Sverige12.12.2025 14:19:03 CET | Pressmeddelande
Schibsted och Bonnier News kräver att techjätten Meta utesluts ur branschorganisationen IAB Sverige. Bolagen anser att Meta agerar i strid med organisationens intressen och tjänar stora belopp på bedrägerirelaterad annonsering på sina plattformar. Samtidigt har Meta en styrelserepresentant i IAB Sverige och deltar i arbetet med att sätta branschstandarder.
Erna Medias lokaltidningstitlar tar plats i Bonnier News bundlingserbjudande +allt4.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News fortsätter utveckla bundlingserbjudandet +allt. Totalt har nu cirka 850 000 prenumeranter tillgång till ytterligare 14 lokala titlar i Värmland, Dalsland och Skaraborg. Samtidigt har 130 000 prenumeranter på Erna Medias tidningar fått tillgång till DN, Expressen samt ytterligare ett 50-tal lokaltidningar och magasin.
Bonnier News erbjuder SAO-jobb för att ge fler unga en väg in i arbetslivet – Inleder samarbete med Nästa Generation Sverige26.11.2025 08:30:20 CET | Pressmeddelande
Bonnier News och Nästa generation Sverige inleder ett nytt samarbete där Bonnier News kommer att erbjuda SAO-jobb till högstadieelever från skolor i socialt utsatta områden i Västerås, Sundsvall och Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum