Tidshoppning i fokus för Chalmershindret 2024
För sjätte året presenterar Chalmers Tekniska Högskola i samarbete med Gothenburg Horse Show projektet Chalmershindret, där studenter på skolan konstruerar ett teknologiskt hinder som mäter någon aspekt av banhoppningen. År 2024 mäts och presenteras mellantider för omhoppningens hindersträckor, vilket innebär att mätningen utökas från ett hinder till flera.

Sedan 2016 har ingenjörsstudenter vid Chalmers utvecklat teknologiska hinder som presenteras under Gothenburg Horse Show. Tidigare har fokus legat på att kunna optimera hästens språngkurva, genom att mäta bland annat högsta punkt, språngets längd och ekipagets hastighet. I år har studenterna vidgat vyerna och istället haft blicken på att optimera prestationen över en hel bana. Idén föddes i möte med tävlingsledare Tomas Torgersen och förbundskapten Henrik Ankarcrona, som efterfrågade just en metod för att analysera vägvalen längs banan.
Med inspiration från exempelvis orientering och alpin skidåkning hoppas studenterna på att erbjuda ryttare en djupare inblick i sina ritter. Avsikten är att de enkelt men precist kan se vilka sträckor de presterar bättre eller sämre på i relation till övriga startande. På så vis kan ryttaren bättre lära känna sin ridning, hitta sina utvecklingspunkter och göra mer avvägda val i framtiden. Mätningen hoppas även bli ytterligare en spänningsfaktor för publiken, där ekipagets mellantider på utvalda sträckor presenteras på jumbotronen. Genom detta vill studenterna inte bara driva sporten framåt, utan även visa på att hästar och teknisk innovation hör ihop.
- För sporten finns det så många utvecklingspunkter! Med relativt enkla tekniska medel kan vi göra mycket för välfärd och säkerhet såväl som prestation. Det är något vi fått träna på i detta projekt. Vi har fått arbeta både verklighetskopplat och självständigt, och samtidigt kombinera det med något vi brinner för, berättar Chalmershindrets projektledare Annie Abrahamsson Eknefeldt.
Magnus Karlsteen, docent i fysik och handledare för projektet, betonar värdet av det strategiska samarbetet mellan Chalmers och Gothenburg Horse Show. Han ser det som en unik möjlighet för studenterna att tillämpa sina tekniska och vetenskapliga färdigheter i en verklig och innovativ kontext. Samarbetet exemplifierar Chalmers strävan efter att integrera teknologi och vetenskap för utbildningens och samhällets bästa.
Vill du få en djupare inblick i Chalmershindrets historia och vilken kunskap det genererat? Läsa mer i denna översikt över projektet 2016-2020:
https://www.gothenburghorseshow.com/om-ghs/hallbarhet/chalmers-hindret/
Kontakter
Magnus KarlsteenHandledareChalmers Tekniska Högskola
magnus.karlsteen@chalmers.seTomas TorgersenTävlingsledare Gothenburg Horse Show
Tel:+46 76 196 83 23tomas.torgersen@ellberga.comOm Gothenburg Horse Show
Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan.
2024 års tävlingar genomförs 21-25 februari.

Följ Gothenburg Horse Show
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gothenburg Horse Show
Peter Schumacher klar som banbyggare för världscupfinalen i Göteborg: ”Stor ära”14.11.2025 16:14:10 CET | Nyheter
Gothenburg Horse Show kan nu presentera Peter Schumacher som banbyggare för 2027 års final i Longines FEI Jumping World Cup™. Samarbetet inleds direkt och den tyske toppbanbyggaren kommer också att bygga GHS 2026. – Man drömmer alltid om att bygga topptävlingar och att få göra det i Göteborg där världscupen en gång startade är en stor, stor ära, säger Peter Schumacher.
Peter Schumacher confirmed as course designer for the World Cup Final in Gothenburg 2027: ”Great honor”14.11.2025 16:14:10 CET | News
Gothenburg Horse Show is very happy to announce Peter Schumacher as the course designer for the 2027 Longines FEI Jumping World Cup Final™. The collaboration begins immediately, and the top German course designer will also design the courses for GHS 2026. – You always dream of building competitions at top level. To do it in Gothenburg where the World Cup once began, is a great, great honor, says Peter Schumacher.
50 000 kronor i potten – hästvärldens Hållbarhetspris är tillbaka!13.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu öppnar ansökningarna till det uppmärksammade Hållbarhetspriset, som delas ut av Lövsta Future Challenge och Gothenburg Horse Show under 2026 års evenemang, i samband med Hästföretagarforum den 19 februari. Med hela 50 000 kronor i prispotten söker vi nya, inspirerande initiativ som driver hållbarhet inom hästnäringen och ridsporten – och nu har du chansen att nominera!
Här är programmet för Gothenburg Horse Show 2026!16.9.2025 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med fem månader kvar till evenemanget och ett besked om världscupfinal 2027 i ryggen rör sig Gothenburg Horse Show mot nästa upplaga som avgörs i Scandinavium den 18-22 februari 2026. Årets evenemang kommer att präglas av tävlingsdagar i världsklass ett mer tematiserat programinnehåll och en del nyheter. Biljettsläpp sker den 16 oktober.
Sverigeponnyn presented by Guldfynd gör debut på Gotland 2026!1.9.2025 16:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sverigeponnyn presented by Guldfynd, Sveriges största ponnyserie för unga ryttare, utökar och gör debut på Gotland under 2026 års säsong. Serien, som samlar över 300 C-ponnyryttare från hela landet, är en välkänd språngbräda för framtidens stjärnor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum