En fraktur är nog – samverkan och nya rutiner minskar risken för nya frakturer hos bensköra
12.2.2024 12:05:25 CET | Region Örebro län | Pressmeddelande
Snabbare läkemedelsbehandling och individanpassad omvårdnad och rehabilitering efter benbrott. Det ska minska risken för nya frakturer hos osteoporospatienter. Projektet ”En fraktur är nog – frakturförebyggande samverkan” involverar hela vårdkedjan.

Drabbas en person över 65 år av höftfraktur, kotkompression eller skörhetsfraktur i bäckenet är patienten i fråga med stor sannolikhet benskör, det vill säga har osteoporos. Och den som har osteoporos löper stor risk att gång på gång bryta sig, och det är därför satsningen ”En fraktur är nog” nu implementeras i hälso- och sjukvården i Region Örebro län.
Tidig läkemedelsbehandling
Arbetssättet enligt ”En fraktur är nog” innebär att patienter över 65 som vårdas för en benskörhetsfraktur kan få läkemedelsbehandling mot benskörhet redan på vårdavdelningen.
”Risken att bryta sig igen är nämligen allra störst i början, och därför sätts ett läkemedel mot osteoporos in direkt” förklarar Erika Fjordkvist, omvårdnadschef inom verksamhetsområde ortopedi, och projektledare för ”En fraktur är nog”. När läkemedel sätts in tidigt blir risken för ny fraktur påtagligt lägre.
Förutom tidig läkemedelsbehandling handlar det om hur patienten tas om hand efter frakturen. Därför kommer man i högre grad individanpassa insatserna. Det kan göras genom att mäta hur skör patienten är generellt.
”Genom att mäta patientens skörhetsgrad får vi stöd i vad som är bäst för den enskilde, och det i sin tur kan också minska etisk stress hos personalen, genom att vi objektivt får ett stöd i att skräddarsy våra insatser.”
Att anpassa kan göra att två personer med samma typ av fraktur ändå får olika behandling och insatser, beroende på hur deras mående och eventuella andra sjukdomar ser ut. Var och en får vad som är bäst för just den. Att individanpassa är ett väletablerat arbetssätt inom vården redan idag, men olika mätinstrument och skattningsskalor kan ge bättre stöd för anpassningen.
Individanpassning som gynnar alla
”Genom att på det här sättet ta patientens perspektiv och minska risken för nya frakturer minskas framför allt lidande för patienten, men det leder ju då också till minskat behov av vård, vilket gynnar alla” konstaterar Erika Fjordkvist.
Det handlar också om hälsoekonomi, och det är därför som projektet spänner brett. I arbetet har man krokat arm med Område nära vård eftersom det är ”patientens hemma” där insatserna tar vid efter utskrivning. Via närsjukvården sker även samverkan med kommunerna. På så sätt är det ett unikt samarbete med många aktörer.
”En fraktur är ju inte bara en angelägenhet för slutenvården, utan det här sättet att arbeta skapar möjlighet att titta på helheten. Därför har vi även haft patientföreningen med i arbetet, bland annat när vi sett över patientinformationen”.
Projektet syftar också till att förbättra överrapporteringen till kommun så att de får bättre förutsättningar att möta den enskildes behov efter att den skrivits ut från slutenvården, och att man säkrar upp patientens fortsatta behov av hjälp.
”Inom primärvården finns till exempel osteoporosskola, och det gläder mig att det nu också jobbas inom civilsamhället med förebyggande insatser. Det är bra och viktigt att vi ser allas vårt ansvar och även vårt ansvar som individer när det gäller att minska risken för frakturer” avslutar Erika Fjordkvist.
Nyckelord
Kontakter
För mer information, vänligen kontakta:
Erika Fjordkvist, omvårdnadschef och projektledare
Tel: 019-602 10 00 (vxl)
E-post: erika.fjordkvist@regionorebrolan.se
Maria AndréassonKommunikatör
Tel:072-147 88 81maria.andreasson2@regionorebrolan.seÅsa ÖbergKommunikationsstrateg
Tel:073-088 73 64asa.oberg@regionorebrolan.seFölj Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Operationsavdelningen i Lindesberg byggs om för ökad kapacitet och bättre arbetsmiljö12.3.2026 15:30:00 CET | Pressmeddelande
Under fyra veckor i sommar kommer operationsavdelningen på Lindesbergs lasarett att byggas om. Ombyggnationen genomförs för att kunna vidareutveckla verksamheten genom att öka operationskapaciten och stärka arbetsmiljön. Under ombyggnationen är det inte möjligt att bedriva någon verksamhet i operationssalarna som kommer att vara tillfälligt stängda.
Karlskoga: Dags för endoskopins nybyggda lokaler att invigas12.3.2026 09:00:00 CET | Pressinbjudan
Drygt ett år efter byggstart är det dags för Endoskopimottagningen på Karlskoga lasarett att inviga sina nya lokaler. Den 17 mars klipps det blågula bandet av regionråd Bechet Barsom. Media hälsas välkomna att delta.
Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer6.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. Nu i februari blev verksamheten också först bland regionerna att genomföra robotassisterad höftoperation med egen operationsrobot.
Dålig uppkoppling - hinder för länets företag4.3.2026 08:59:00 CET | Pressmeddelande
Företagen i Örebro län anger att en bra uppkoppling är viktig för företagets verksamhet. 8 av 10 anger att det viktigaste för deras utveckling är just bättre och stabil uppkoppling. Lika många anger också att det är ett problem att uppkopplingen är bristfällig och att det är ett stort eller medelstort problem för företaget.
Skydda dig mot TBE – vaccinera dig i god tid före fästingsäsongen2.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Rör du dig i skog och mark? Då rekommenderas du att vaccinera dig mot TBE.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum