Utredning om hissolycka där pojke dog läggs ned
21.2.2024 09:37:32 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag beslutat att lägga ned förundersökningen i det ärende där en femårig pojke avled i en hissolycka i Göteborg i maj 2023, då det saknas anledning att anta att brott har förövats. Åklagaren är tillgänglig för media.
När räddningstjänstens personal kom till platsen den 31 maj förra året var pojken klämd mellan hissdörren och den vikdörr som fanns inne i hissen. Hissen hade rört på sig och stod still mellan två våningsplan med pojken fast mellan dörrarna. Under räddningsinsatsen som följde föll pojken ner genom hisschaktet, och avled senare på sjukhus.
Efter händelsen inleddes en förundersökning om vållande till annans död. Den har nu avslutats utan att någon har delgivits misstanke om brott.
– Det är en tragisk händelse. Oavsett om räddningsarbetet hade kunnat utföras på ett annat sätt bedömer jag med hänsyn till den kritiska och akuta situation som räddningstjänstens personal stod inför, att det inte går att straffrättsligt lasta någon av dem för att ha vållat pojkens död. Jag tycker inte heller att det finns någon annan som kan anses att ha vållat pojkens död, säger vice chefsåklagare Håkan Johansson.
Enligt gällande säkerhetsstandard får utrymmet mellan hissens våningsdörr och den vikdörr som hör till hisskorgen uppgå till högst 15 centimeter. Det var i detta utrymme som pojken befann sig när hissen sattes i rörelse. Mätningar gjorda efter olyckan visar att avståndet mellan dörrarna kan ha överstigit det tillåtna avståndet.
Det har enligt åklagaren inte gått att fastställa att denna avvikelse i sig utgjort en orsak till olyckan, då det inte kan uteslutas att händelsen hade kunnat inträffa även om säkerhetsstandarden varit uppfylld.
– Under sådana förhållanden har det inte funnits anledning att närmare utreda eventuella fel som kan ha begåtts i samband med den besiktning som gjordes efter ombyggnad av hissen år 2015, säger vice chefsåklagare Håkan Johansson.
Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM-80065-23.
Kontakt
Vice chefsåklagare Håkan Johansson är tillgänglig för korta kommentarer på telefon i dag kl 10–11 på 010-562 70 88.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Svensk gripen i Spanien för omfattande grov brottslighet3.8.2026 10:30:02 CEST | Pressmeddelande
En 21-årig man som sedan maj 2025 är häktad i utevaro för bland annat medhjälp till mord och försök till mord i Sverige är gripen av spansk polis. Mannen greps under natten till lördag den 1 augusti.
En person häktad efter sjöolyckan vid Tjörn2.8.2026 16:34:25 CEST | Pressmeddelande
Göteborgs tingsrätt häktade på söndagseftermiddagen befälhavaren på det norska handelsfartyget Misje Verde såsom misstänkt på sannolika skäl för vållande till annans död. Åklagaren kommenterar olycksförloppet och regelverket i en skriftlig kommentar.
Befälhavaren efter fartygsolyckan vid Tjörn begärd häktad (uppdaterad)1.8.2026 15:42:08 CEST | Pressmeddelande
Efter den allvarliga olyckan den 28 juli vid Tjörn har åklagaren begärt befälhavaren på det norska handelsfartyget häktad för vållande till annans död.
Åtal för falskt larm, grovt brott, i Malmö31.7.2026 10:24:04 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag åtalat en 19-årig kvinna för att i ett larmsamtal och i efterföljande polisförhör lämnat oriktiga uppgifter om att en för henne okänd person förföljt henne, slagit henne och försökt att utsätta henne för en våldtäkt i Pildammsparken i Malmö. Kvinnans agerande gjorde att polisen satte in omfattande utredningsinsatser.
En person anhållen efter fartygsolyckan vid Tjörn31.7.2026 09:11:22 CEST | Pressmeddelande
Under polisutredningen efter den allvarliga fartygsolyckan den 28 juli har det framkommit brottsmisstankar mot befälhavaren på det norska handelsfartyget. Misstankarna gäller vårdslöshet i sjötrafik och vållande till annans död på Hakefjorden i Kungälvs kommun.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum