Åklagarmyndigheten

Åklagarens tillgänglighet i ärende där mordmisstänkt gripits på Arlanda

22.2.2024 15:47:11 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande

Dela

En man i 30-årsåldern greps i dag vid 13-tiden på Arlanda efter att ha varit häktad i utevaro sedan november förra året. Mannen är bland annat misstänkt för morden på två 14-åriga pojkar som mördades med några dagars mellanrum i slutet på juli förra året. 

Den misstänkte valde att själv återvända till Sverige och möttes av svensk polis på flygplatsen.

Häktningsförhandlingen kommer att hållas vid Södertörns tingsrätt fredag 23 februari kl 13.  

Målnummer B 11724-23.

Kontakt

Senior åklagare Hanna Cardell är tillgänlig för media i dag torsdag 22 februari fram till kl. 17 på 010-562 63 43.

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Åtal väckt i ärende kopplat till en internationell narkotikahandelsplats20.8.2026 10:54:04 CEST | Pressmeddelande

Fyra män har åtalats för medhjälp till synnerligen grovt narkotikabrott då de enligt åklagaren har agerat moderatorer på en av de största internationella narkotikahandelsplatserna i världen, Archetyp. En man åtalas för att ha agerat säljare på handelsplatsen och två män åtalas för att ha hjälpt till vid försäljningarna på handelsplatsen, där all handel har skett med kryptovaluta.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye