Tress och Special Olympics Sverige inleder samarbete
Tress Sport & Lek blir leverantörssponsor till Special Olympics Sverige. Avtalet sträcker sig under 2024.

Samarbetet innebär att Tress bland annat kommer att leverera material till olika evenemang som arrangeras av Special Olympics Sverige. Därtill får Svenska Parasportförbundets medlemmar förmånliga priser på Tress Sport & Leks utbud av lek-, spel- och sportutrustning.
– Vi är glada att Tress Sport & Lek blir leverantör till Special Olympics Sverige. Att Tress, med sina expertkunskaper inom att skapa inspirerande miljöer för idrott och aktivitet, vill hjälpa till att få fler personer med intellektuell funktionsnedsättning att upptäcka rörelseglädjen är glädjande både för oss och målgruppen i stort, säger Linnea Björndahl, chef Special Olympics Sverige.
– Att alla ska få chansen till rörelseglädje ligger oss på Tress varmt om hjärtat. Vi blev därmed väldigt glada när vi fick möjligheten till ett samarbete med Special Olympics Sverige och Parasport Sverige då deras värderingar och intresse för rörelseglädje går hand i hand med våra värderingar. Vi ser därmed fram emot ett givande samarbete och möjligheten till att tillsammans kunna bidra till ökad aktivitet och livsglädje för alla oavsett behov och förutsättningar, säger Fredrik Klitte, vd Tress Sport & Lek.
Tress Sport & Lek är ett av Skandinaviens ledande företag inom lek-, spel- och sportutrustning och har kontor i Sverige, Norge, Finland och Danmark.
För frågor:
Linnéa Björndahl
Chef Special Olympics Sverige
Telefon: 072 504 32 02
E-post: linnea.bjorndahl@parasport.se
Fredrik Klitte
VD Tress Sport & Lek
Telefon: 042-490 93 32
Nyckelord
Special Olympics är en världsomspännande organisation som bedriver och utvecklar idrottsverksamhet för personer med intellektuella funktionsnedsättningar. Verksamheten finns i över 190 länder och inkluderar nästan 5,5 miljoner idrottsmän och -kvinnor. Vi drivs av övertygelsen om att idrott är den bästa vägen till bättre hälsa och glädje för alla. Genom idrott skapar vi ett mer inkluderande samhälle där alla får chansen till en meningsfull fritid.
Följ Svenska Parasportförbundet och Paralympiska Kommitté
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Parasportförbundet och Paralympiska Kommitté
H.K.H. Kronprinsessan blir beskyddare av Parasport Sverige3.12.2025 12:26:12 CET | Pressmeddelande
Den 3 december, på internationella funktionshinderdagen, tillkännagavs att Kronprinsessan Victoria blir beskyddare av Parasport Sverige som inkluderar verksamheterna Svenska Parasportförbundet, Sveriges Paralympiska Kommitté och Special Olympics Sverige.
Stora samhällsvinster med parasport enligt ny rapport från Parasport Sverige och PwC3.12.2025 06:45:00 CET | Pressmeddelande
Enligt en ny rapport från Parasport Sverige och PwC Sverige ger varje investerad krona i parasport uppskattningsvis mer än tre gånger så mycket tillbaka till samhället genom uteblivna vårdkostnader och förbättrad hälsa. Samtidigt visar tidigare analyser från Parasport Sverige att för varje krona av statsanslaget som går till idrott riktat till personer utan funktionsnedsättning, går endast 14 öre till idrott riktat till personer med funktionsnedsättning.
SafeParasport förebygger skador och sjukdomar hos paraidrottare26.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den världsunika plattformen SafeParasport stärker hälsan och minskar skador inom svensk parasport. Efter lanseringen har antalet sjukdomar bland paraidrottare halverats – och fler än någonsin upplever att de har tillgång till rätt hälsoinformation.
Emil Jönsson Haag klar som tillförordnad förbundskapten för paralandslaget i längdskidor och skidskytte21.11.2025 14:05:43 CET | Pressmeddelande
Svenska Parasportförbundet är stolta över att meddela att Emil Jönsson Haag har utsetts till tillförordnad förbundskapten för paralandslaget i längdskidor och skidskytte.
Historiskt steg mot inkludering i vinter-Paralympics – idrottare med intellektuell funktionsnedsättning kan tävla 203012.11.2025 09:30:00 CET | Pressmeddelande
För 25 år sedan uteslöts personer med intellektuell funktionsnedsättning (IF) från de paralympiska vinterspelen. Nu är förändringen äntligen på väg. Vid Internationella Paralympiska Kommitténs (IPC) generalförsamling i Seoul i slutet av september röstade en överväldigande majoritet – 148 ja mot 7 nej – för Sveriges motion om att åter inkludera idrottare med IF i de paralympiska vinterspelen senast år 2030.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum