Dansk ungdomsseger i Lövsta Future Challenge
Lövsta Future Challenge U25 ger unga ryttare chansen att tävla på de internationella världscupsarenorna. I Göteborg kom åtta ryttare till start och danskan Sara Aagard Hyrm vann klassen.

Danska ryttaren Sara Aagaard Hyrm med familjeägda Atterupgaards Cooper tog den tredje och sista segern i Lövsta Future Challenge som avgjordes i samband med Gothenburg Horse Show. Klassen som även avgjorts i Herning och i Amsterdam avgörs alltid i samband med FEI Dressage World Cup Dressage.
Andraplacerad var nederländska Zoe Kuintjes med sin häst Cupido och trea var svenska Evelina Söderström på Cilantro.
Sara Aagard Hyrm var väldigt nöjd med sin häst som går under smeknamnet Cooper.
-Arenan är så speciell. Det var intensivt men en härlig känsla att rida inför en så fantastisk publik. Jag gjorde mitt bästa för att hålla min häst lugn men kunde verkligen känna trycket med en så stor publik och det är verkligen roligt. Att rida i en så stor arena är fantastiskt men min häst är fortfarande en väldigt ung pojke. Jag har haft honom i fyra år så vi har utvecklats tillsammans. Jag är väldigt, väldigt glad idag.
Sara, Zoe och Evelina enades om att Lövsta Future Challenge verkligen är en serie som betyder mycket för dem.
- Det är fantastiskt vilken support vi får vi får och vad Lövsta Future Challenge gör för oss unga ryttare. Vi lär oss massor av att titta på världens bästa ryttare i världscupen och att få chansen att rida på samma arena som dem. Det betyder jättemycket, sammanfattade Sara och fick medhållande nickar från podiet.
Zoe Kulintjes reste enda från Nederländerna för att vara med och tävla i Göteborg med sin häst Cupido. Hon var glatt överraskad över sin andraplats.
-Det är första gången jag är här i Göteborg. Jag red i Jumping Amsterdam i fjol så det är andra gången jag rider Lövsta Future Challenge. Det är en helt fantastisk publik här.
Evelina Söderström på Cliantro har tävlat i Scandinavium en gång tidigare.
- Jag var här förra året och tävlade Lövsta Future Challenge och det var en riktigt bra upplevelse. Det är så inspirerande att tävla jämte världscupsryttare. Att se dem träna är riktigt roligt.
Ekipaget som fick dagens högsta poäng diskvalificerades vid efterkontrollen då hästen hade blod på sidan.
Domaren Isobel Wessels kommenterade klassen.
- Först och främst så är det verkligen synd att en ryttare inte gick igenom efterkontrollen men det är också ett tecken på att vi tar allt väldigt allvarligt. Hästvälfärd är alltid viktigare än tävlingen.
- Serien är väldigt inspirerande för U25 ryttarna. Detta är vår sports framtid och de kommer hit och får träna i den här atmosfären. Du kan inte träna på detta hemma, detta är något helt annat.
- Som domare vill jag uppmana er alla att ställa frågor till oss och vi försöker svara på allt ni vill veta. Vi är alla sportmänniskor och sportorienterade. Vi älskar hästar och välkomnar frågor.
Kontakter
Anna NyströmAnna Nyström
Tel:0735621323Tel:0735621323anna.nystrom@gotevent.seBilder


Om Gothenburg Horse Show
Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan. Gothenburg Horse Show och EuroHorse arrangerar även gemensamt seminariedagen Hästföretagarforum.
2024 års tävlingar genomförs 21-25 februari.

Följ Gothenburg Horse Show
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gothenburg Horse Show
Cathrine Laudrup-Dufour och Kyra Kyrklund klara för Maya Delorez Masterclass18.12.2025 12:04:40 CET | Pressmeddelande
Fredagen den 20 februari bjuder Maya Delorez in besökare på Gothenburg Horse Show till en exklusiv Masterclass med två av ridsportens största namn. Gör er redo för den danska OS- och VM-medaljören Cathrine Laudrup-Dufour och den finska dressyrlegendaren och tränaren Kyra Kyrklund, flerfaldig OS-ryttare och VM-silvermedaljör.
Cathrine Laudrup-Dufour and Kyra Kyrklund confirmed for the Maya Delorez Masterclass18.12.2025 12:04:40 CET | Press Release
On Friday, 20 February, Maya Delorez invites the visitors of Gothenburg Horse Show to an exclusive Masterclass featuring two of equestrian sport’s greatest names. Get ready for Danish Olympic and World Championship medalist Cathrine Laudrup-Dufour and Finnish dressage legend and trainer Kyra Kyrklund, a multiple-time Olympic rider and World Championship silver medalist.
Peter Schumacher klar som banbyggare för världscupfinalen i Göteborg: ”Stor ära”14.11.2025 16:14:10 CET | Nyheter
Gothenburg Horse Show kan nu presentera Peter Schumacher som banbyggare för 2027 års final i Longines FEI Jumping World Cup™. Samarbetet inleds direkt och den tyske toppbanbyggaren kommer också att bygga GHS 2026. – Man drömmer alltid om att bygga topptävlingar och att få göra det i Göteborg där världscupen en gång startade är en stor, stor ära, säger Peter Schumacher.
Peter Schumacher confirmed as course designer for the World Cup Final in Gothenburg 2027: ”Great honor”14.11.2025 16:14:10 CET | News
Gothenburg Horse Show is very happy to announce Peter Schumacher as the course designer for the 2027 Longines FEI Jumping World Cup Final™. The collaboration begins immediately, and the top German course designer will also design the courses for GHS 2026. – You always dream of building competitions at top level. To do it in Gothenburg where the World Cup once began, is a great, great honor, says Peter Schumacher.
50 000 kronor i potten – hästvärldens Hållbarhetspris är tillbaka!13.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu öppnar ansökningarna till det uppmärksammade Hållbarhetspriset, som delas ut av Lövsta Future Challenge och Gothenburg Horse Show under 2026 års evenemang, i samband med Hästföretagarforum den 19 februari. Med hela 50 000 kronor i prispotten söker vi nya, inspirerande initiativ som driver hållbarhet inom hästnäringen och ridsporten – och nu har du chansen att nominera!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum