Matriket manifesterar betydelsen av svenskt
27.2.2024 08:00:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Matriket är idag det varumärke som har det bredaste sortimentet med enbart produkter Från Sverige. Under mars sänker Lidl priset på alla Matriket-produkter med minst 20 procent för att ännu fler hushåll ska upptäcka den höga kvaliteten och det breda utbudet av svenska livsmedel. Ett år efter lanseringen av Lidl Sveriges varumärke “Matriket” finns det cirka 200 Matriket-produkter i Lidls sortiment – allt från yoghurt och havrekuddar till falukorv och matvete.

Med lanseringen av Matriket bidrar Lidl till att öka efterfrågan på svensk mat och dryck, vilket bidrar till att svensk produktion ökar. Det långsiktiga och nära samarbete som livsmedelskedjan har med ett 30-tal svenska matproducenter innebär att Matriket ökar självförsörjningsgraden i Sverige, och tryggar jobb inom den svenska livsmedelsindustrin.
– När vi lanserade Matriket var ambitionen att göra det enklare för våra kunder att hitta god och prisvärd mat från Sverige. Det lyckas vi med. Matriket bidrar även till att skapa långsiktiga förutsättningar för våra svenska matproducenter, och på sikt kan Matriket bidra till att öka den svenska matexporten. Med Matriket vill vi manifestera en bättre framtid för svenska livsmedelsproducenter och öka intresset för svensk mat i vardagen, säger Jakob Josefsson, Sverigechef Lidl.
Alla produkter som ingår i Matriket är Från Sverige-märkta. Lidl Sverige utvecklar och utökar sortimentet löpande med siktet inställt på över 250 produkter. Det exakta antalet Matriket-produkter i butik varierar beroende på storlek av butik, kampanjvaror eller säsong. Under mars sänker livsmedelskedjan priset på samtliga Matriket-produkter med minst 20 procent.
– Sverige behöver en stark och bred livsmedelsproduktion. Med varumärket Matriket har Lidl gjort det enkelt för kunderna att hitta prisvärd mat och dryck som lever upp till ursprungsmärkningen Från Sveriges kriterier, där varan är odlad, född och uppfödd i Sverige, men också förädlad, förpackad och kontrollerad här. Genom Matriket visar Lidl att det finns en stark efterfrågan av svenskproducerade livsmedel även under ekonomiskt tuffa tider, säger Tina Stugemo, VD för Svenskmärkning.
Enligt en undersökning från YouGov har de svenska hushållen på kort tid stiftat bekantskap med ett nytt varumärke, då hela 33 procent av befolkningen svarar att de har kännedom om Matriket som varumärke.
Nyckelord
Kontakter
Kundtjänst
https://kundportal.lidl.se/
Nahir AslanPresschef
Tel:08-5555 7195press@lidl.sePressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder







Dokument
Om oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Grillglädje året om – Lidls grillkorv hyllas i stort smaktest7.9.2026 08:00:00 CEST | Nyheter
Sommarens grillsäsong kanske lider mot sitt slut, men grillkorv är en favorit som fungerar lika bra året om. När Recept.se genomförde sitt stora smaktest knep Lidls skinnfria grillkorv från Matriket en topplacering med betyget 4 av 5.
Lidl etablerar sig i Lysekil4.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl etablerar sig i Lysekil – och därmed får kommunen sin allra första lågprisbutik inom livsmedel. – För barnfamiljer kan etableringen innebära besparingar på uppemot 22 000 kronor per år enligt Matpriskollen*, säger Christoffer Wennergren, fastighetschef på Lidl Sverige.
Lidl öppnar sin tredje butik i Örebro 20273.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl fortsätter att växa i Örebro och öppnar under hösten 2027 sin tredje butik i staden. Etableringen i handelsområdet Boglundsängen är en viktig del av Lidls fortsatta satsning i regionen.
Första spadtaget för Lidls kommande butik i Vaggeryd1.9.2026 14:32:01 CEST | Pressmeddelande
Under tisdagsförmiddagen togs det första spadtaget för Lidls nya butik i Vaggeryd. Etableringen innebär att kommunen får sin allra första lågprisbutik, vilket öppnar för betydande priskonkurrens på orten. Enligt Matpriskollen kan en barnfamilj spara uppemot 22 000 kronor om året genom att flytta sina inköp till lågpris.
Lidl öppnar efterlängtad butik i Knivsta 202828.8.2026 09:14:28 CEST | Pressmeddelande
Efter flera års väntan är det nu klart att Lidl etablerar sig i Knivsta. Den nya butiken på 2 500 kvadratmeter byggs vid Brunnbyrondellen med start under 2027 och beräknas öppna i slutet av 2028.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum