Tuff start på 470-VM för svenskarna
Anton Dahlberg och Lovisa Karlsson fick en tuff start på VM i 470 som inleddes på tisdagen på Mallorca. Efter en del väntan på vind kom tävlingen i gång och de regerande Europamästarna, Anton och Lovisa, fick serien 11-16-11 i de tre racen och ligger på 28:e plats i totalen.
– Vi var förväntansfulla, men tyvärr fick vi inte alls till vår racing. Alldeles för ofta blev vi offer för omständigheterna och passiva. Det här var en mycket tuff start för oss, säger Anton och fortsätter:
– Nu måste vi hantera denna bottenöppning på bästa sätt. Vi ska vara konstruktiva under kvällens analys och stänga dagen på bästa sätt.
Efter dagar med fina förberedelser bjöd Mallorca på en kall nordlig bris och det blev en del väntan på vind innan tävlingen drog i gång.
Förutom Anton och Lovisa deltar från Sverige, syskonparet Hedvig och Hugo Liljegren, som gör debut i ett senior-VM. Deras serie blev 20-17-26 och de ligger på 46:e plats i totalen.
De 60 deltagarna är uppdelade i två grupper med 30 båtar i varje. I ena gruppen (blå) seglar Anton och Lovisa och i den andra (gul) tävlar Hedvig och Hugo. I resultatlistan lägger man ihop de två grupperna, vilket innebär att besättningarna får en sämre placering än de har i sina race.
Mycket återstår av VM. Totalt ska ytterligare åtta race seglas innan allt avgörs i ett sista medaljrace på söndag, där de tio främsta gör upp om medaljerna.
– Det här var en prövning för oss, minst sagt. Men vi vet att vi kan bättre. Målet är att hitta tillbaka till vår racing, där vi tar initiativ på banan, säger Anton.
För mer information: 2024 470 World Championship
Kontakter
Mats OlssonMediaansvarigSvenska Seglarförbundet
Frågor om text/bild/filmklipp/intervjuer
Bilder


Svenska Seglarförbundet är tillsammans med en stor del av den övriga idrottsrörelsen i en fas av stark förändring. I idrottens strategi 2025 har vi tillsammans med andra förbund fattat ett gemensamt beslut om att vi ska verka för att alla som vill ska kunna idrotta i förening hela livet, med fokus på glädje och utveckling. I korthet innebär det att vi går från tydligt elitfokus till en vision om segling tillgänglig för alla, vilket betyder att vi vill att fler – med olika bakgrund och förutsättningar – ska upptäcka idrotten segling.
Vi jobbar brett via våra 100 000 medlemmar i 325 klubbar och ett 60-tal klassförbund som finns över hela Sverige för att stödja dem i deras verksamhet med allt från seglarskolor för alla åldrar, anläggningsfrågor, båtdelning, utbildning, träning, tävling, jämställdhet, inkludering och allt annat som tar oss mot vår vision och är i linje med vår strategi.
Vårt starka landslag SWE Sailing Team med 37 OS-medaljer har gjort oss till en av de mest framgångsrika sommaridrotterna på OS och våra seglare är viktiga förebilder och marknadsförare av vår idrott. Vårt nystartade Utvecklingslandslag ska inspirera fler till hållbar träning och utveckling för att på sikt fylla på med medaljkandidater.
Välkommen att följa vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se, Linked In, Facebook och Instagram samt SWE Sailing Team på Facebook och Instagram!
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
Stark svensk start i Sailing Grand Slam21.4.2025 19:26:51 CEST | Pressmeddelande
Årets andra Sailing Grand Slam (f.d. världscupen) drog i gång på måndagen i franska Hyères. Allra bäst av svenskarna startade Maja Hansson-Mild/Linn Berntsson som är trea i 49erFX och som coachas i Hyères av Vilma Bobeck som vann OS-silver i klassen i somras.
Godkänd premiär av Sveriges unga landslagsseglare5.4.2025 18:03:36 CEST | Pressmeddelande
Årets första internationella regatta för OS-klasserna avslutades i Palma på lördagen. Efter en vecka i stålande sommarförhållanden och bra vindar är förbundskapten Magnus Grävare nöjd med sina unga landslagsseglare – när de svenska OS-seglarna från Paris i somras ännu inte kommit i gång efter sitt OS-uppehåll.
Kappseglingssäsongen är igång31.3.2025 21:11:05 CEST | Pressmeddelande
Idag, måndag, inleddes säsongen för internationell kappsegling med klassiska Trofeo Princesa Sofia i Palma på Mallorca. Det är den första stora regattan i de olympiska klasserna sedan OS avslutades i början av augusti 2024. Förutom att vara startskottet på säsongen inleds nu också racet mot OS 2028.
Anna Östling får utökad kommunikationsroll på Seglarförbundet6.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Anna Östling har sedan 2024 ansvarat för seglingslandslagets sociala kanaler och bidrog stort till det fina genomslag som OS framgångarna i Marseille fick i media. Sen 17 februari har Anna fått en utökad tjänst för att stärka upp Seglarförbundets kommunikation med målet att nå ut till fler, att bli relevanta för nya målgrupper, bygga relationer med partners och att ta kliv mot vår vision segling tillgänglig för alla.
Sara Granberg bästa kvinna i VM-finalen i e-segling24.11.2024 22:38:13 CET | Pressmeddelande
Svenska Sara Granberg blev bästa kvinnliga seglare när världens tolv bästa e-seglare gjorde upp om VM-titeln i Stockholm på söndagskvällen. Brittiska Arthur Farley (F7) vann guldet efter att avslutat med serien 1-1-2 i de tre sista racen och tog därmed hem segerchecken på $5 000 USD.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum