Vision: 6 miljarder långt ifrån tillräckligt
4.3.2024 14:39:07 CET | Vision | Pressmeddelande
Regeringens sex miljarder kronor till hälso- och sjukvården är ett välkommet men otillräckligt tillskott för att lindra den ekonomiska krisen i regionerna, anser fackförbundet Vision. Enligt SKR:s prognoser beräknas underskotten i regionerna uppgå till 21 miljarder kronor under 2024.

Regeringen pekar på administrationen som ett av flera ”strukturella problem” inom hälso- och sjukvården och efterlyser effektiviseringar genom att spara in på administration.
Men att skära ned på administrativ personal innebär inte att administrationen försvinner, den hamnar bara i någon annans knä, menar Vision.
- Administratörer i regioner och kommuner är helt nödvändiga som stöd till andra yrkesgrupper för att de ska kunna göra sina jobb så bra som möjligt. När administratörer tar hand om administrationen kan chefer lägga sin tid på att leda, och anställda inom vård, omsorg och skola kan fokusera på att ta hand om äldre, träffa patienter och undervisa eleverna, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.
Vision uppmanar regionerna att använda pengarna till att säkra bemanningen och stärka arbetsmiljön.
- Arbetsgivarna behöver ta ansvar för arbetsmiljön så att hälso- och sjukvården blir mer attraktiv att arbeta i. Det är så regionerna kan behålla och attrahera personal. Medarbetarna är experter på hur arbetet bäst kan organiseras, nu behöver regionerna ha en nära dialog med medarbetarna och deras fackliga företrädare för att stärka arbetsmiljön, säger Veronica Magnusson.
För ytterligare kommentarer, kontakta Veronica Magnusson, förbundsordförande, tfn 070- 746 21 24.
Kontakter
Caroline CederquistPress - och opinionschef
Tel:076 130 89 97Tel:08 789 63 42caroline.cederquist@vision.seMaria MartinssonPressekreterare
Tel:08 789 64 77Tel:070 655 50 48maria.martinsson@vision.seBilder

Visions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.
Våra 212 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO.
Följ Vision
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vision
Susanne Persson i Karlshamn är Årets skyddsombud 202621.10.2026 14:21:50 CEST | Pressmeddelande
Tidningen Vision har idag utsett Susanne Persson till Årets skyddsombud 2026. Hon får priset för att hon står upp för människors lika värde och för att alla ska behandlas på lika villkor, oavsett religion och sexuell identitet. Utmärkelsen delades ut vid ett nationellt arbetsmiljöseminarium på Skyddsombudens dag.
Vision: Nästan hälften av hot- och våldshändelserna i välfärden anmäls aldrig19.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nästan hälften av fackförbundet Visions medlemmar som utsatts för hot eller våld i arbetet uppger att ingen anmälan gjordes. Samtidigt säger nästan lika många av de som anmält att de inte fått tillräckligt stöd från arbetsgivaren. Det visar en ny undersökning från Vision.
Susanne Persson kan bli årets skyddsombud 202613.10.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
När fackförbundet Vision utser Årets skyddsombud 2026 är Susanne Persson från Karlshamn en av tre finalister. Susanne Persson arbetar som församlingspedagog i Karlshamns församling och har varit skyddsombud i 35 år. Vinnaren avslöjas den 21 oktober.
Alma Avila kan bli årets skyddsombud 202613.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När fackförbundet Vision utser Årets skyddsombud 2026 är Alma Avila från Stockholm en av tre finalister. Alma Avila arbetar i den förebyggande verksamheten i Solna Stad och har varit skyddsombud i 10 månader. Vinnaren avslöjas den 21 oktober.
Thomas Jarefors kan bli Årets skyddsombud 202613.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När fackförbundet Vision utser Årets skyddsombud 2026 är Thomas Jarefors från Östersund en av tre finalister. Thomas arbetar som behandlare i Östersunds kommun. Han är huvudskyddsombud i Visions Östersundsavdelning och har varit skyddsombud i 10 år. Vinnaren presenteras den 21 oktober på Skyddsombudens dag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum