Vision

Vision: 6 miljarder långt ifrån tillräckligt

Dela

Regeringens sex miljarder kronor till hälso- och sjukvården är ett välkommet men otillräckligt tillskott för att lindra den ekonomiska krisen i regionerna, anser fackförbundet Vision. Enligt SKR:s prognoser beräknas underskotten i regionerna uppgå till 21 miljarder kronor under 2024.

-Att skära ned på administrativ personal innebär inte att administrationen försvinner - den hamnar bara i någon annans knä, säger Veronica Magnusson.
-Att skära ned på administrativ personal innebär inte att administrationen försvinner - den hamnar bara i någon annans knä, säger Veronica Magnusson. Foto: Vision

Regeringen pekar på administrationen som ett av flera ”strukturella problem” inom hälso- och sjukvården och efterlyser effektiviseringar genom att spara in på administration.

Men att skära ned på administrativ personal innebär inte att administrationen försvinner, den hamnar bara i någon annans knä, menar Vision.

- Administratörer i regioner och kommuner är helt nödvändiga som stöd till andra yrkesgrupper för att de ska kunna göra sina jobb så bra som möjligt. När administratörer tar hand om administrationen kan chefer lägga sin tid på att leda, och anställda inom vård, omsorg och skola kan fokusera på att ta hand om äldre, träffa patienter och undervisa eleverna, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.

Vision uppmanar regionerna att använda pengarna till att säkra bemanningen och stärka arbetsmiljön.  

- Arbetsgivarna behöver ta ansvar för arbetsmiljön så att hälso- och sjukvården blir mer attraktiv att arbeta i. Det är så regionerna kan behålla och attrahera personal. Medarbetarna är experter på hur arbetet bäst kan organiseras, nu behöver regionerna ha en nära dialog med medarbetarna och deras fackliga företrädare för att stärka arbetsmiljön, säger Veronica Magnusson.

För ytterligare kommentarer, kontakta Veronica Magnusson, förbundsordförande, tfn 070- 746 21 24. 

Kontakter

Bilder

-Att skära ned på administrativ personal innebär inte att administrationen försvinner - den hamnar bara i någon annans knä, säger Veronica Magnusson.
-Att skära ned på administrativ personal innebär inte att administrationen försvinner - den hamnar bara i någon annans knä, säger Veronica Magnusson.
Foto: Vision
Ladda ned bild

Visions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.

Våra 212 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO. 

Följ Vision

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vision

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye