Levla ditt seglingsgame
5.3.2024 10:06:37 CET | Svenska Seglarförbundet | Pressmeddelande
Nu presenteras Seglarförbundets nya seglarmärken. Med seglarmärken får unga seglare ett fint minne och ett bevis på att de bemästrar ännu en av seglingens delar. Märkena är framtagna för att inspirera unga till att vilja lära sig mer om segling och för att de ibland ska stanna upp på resan och känna ”wow jag kan”.

Den där känslan av att känna att jag kan. Känslan av att klara lite till och lite till, känslan av att klara ännu ett av seglingens moment – den vill förbundet förmedla i sina seglarskolor och träningar. Det är när vi lär oss nya saker som vi växer, inte bara som seglare utan också som människor. Och även fast det är svårt att lära sig att segla så är det långt ifrån omöjligt.
Som en inspirerande hjälp på traven har förbundet tagit fram en serie märken. Ett fint bevis på att seglingen går framåt och att seglaren är på rätt köl.
– Under pilotprojektet har vi sett fina exempel på hur våra seglarmärken hjälper både seglare och ledare att skapa en tydligare riktning i vilka moment som ska övas, i vilken ordning och på vilken nivå. Vi ser också hur märkena kan få varje seglare att känna att hen lyckas och kommer framåt. Det känns så bra, säger Theres Wolgast verksamhetsutvecklare på Seglarförbundet.
Märkenas symboler är förhoppningsvis en början på en kärlek till vattnet, vinden och satta segel. Vi har delat in dem i stjärnmärken som fokuserar på specifika moment och i huvudmärken – Seglet, Vågen och Vinden – som ger bredare seglingskunskaper. I seglarmärke SEGLET lär sig seglaren om teknik och trim, i VÅGEN lär sig seglaren om strategi och taktik och i VINDEN lär sig seglaren om väder, regler och fysiologi.
Seglarmärkena kan tas hos någon av våra klubbar som har certifierad seglarskola. Alla klubbar finns här: Hitta segling och cerifierade seglarskolor (svensksegling.se).
Klubbar som vill lära sig mer om märkena och använda dem i verksamheten kan kontakta: utbildning@ssf.se
Kontakter
Mats OlssonMediaansvarigSvenska Seglarförbundet
Frågor om text/bild/filmklipp/intervjuer
Bilder

Svenska Seglarförbundet är tillsammans med en stor del av den övriga idrottsrörelsen i en fas av stark förändring. I idrottens strategi 2025 har vi tillsammans med andra förbund fattat ett gemensamt beslut om att vi ska verka för att alla som vill ska kunna idrotta i förening hela livet, med fokus på glädje och utveckling. I korthet innebär det att vi går från tydligt elitfokus till en vision om segling tillgänglig för alla, vilket betyder att vi vill att fler – med olika bakgrund och förutsättningar – ska upptäcka idrotten segling.
Vi jobbar brett via våra 100 000 medlemmar i 325 klubbar och ett 60-tal klassförbund som finns över hela Sverige för att stödja dem i deras verksamhet med allt från seglarskolor för alla åldrar, anläggningsfrågor, båtdelning, utbildning, träning, tävling, jämställdhet, inkludering och allt annat som tar oss mot vår vision och är i linje med vår strategi.
Vårt starka landslag SWE Sailing Team med 37 OS-medaljer har gjort oss till en av de mest framgångsrika sommaridrotterna på OS och våra seglare är viktiga förebilder och marknadsförare av vår idrott. Vårt nystartade Utvecklingslandslag ska inspirera fler till hållbar träning och utveckling för att på sikt fylla på med medaljkandidater.
Välkommen att följa vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se, Linked In, Facebook och Instagram samt SWE Sailing Team på Facebook och Instagram!
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
OS-medaljörerna från Paris siktar mot guld i Los Angeles8.6.2026 10:15:18 CEST | Pressmeddelande
OS-medaljörerna Anton Dahlberg och Lovisa Karlsson har bestämt sig. Två år efter att de vann brons i 470 i Paris inleder de nu sin nästa olympiska satsning tillsammans och siktar mot OS och nya medaljer i Los Angeles 2028.
Välkommen till pressträff med seglingslandslaget1.6.2026 13:26:18 CEST | Pressmeddelande
Svenska Seglarförbundet hälsar media välkomna till en träff med seglingslandslaget (SWE Sailing Team). Vi ses måndag 8 juni kl. 13:00 på Seglarförbundets kansli, af Pontins väg 6 på Djurgården i Stockholm.
ILCA-EM och iQFOiL-EM avgjort23.5.2026 09:08:09 CEST | Pressmeddelande
I veckan har EM i ILCA avgjorts i Kroatien och EM i iQFOiL i Portugal. Totalt nio svenskar har tävlat i tufft internationellt motstånd. Topplaceringarna har uteblivit – men det finns ändå saker att glädjas åt och ta med hem när det nu är dags för sommarträningen.
Två svenskar i guldfleet i ILCA-EM19.5.2026 20:31:03 CEST | Pressmeddelande
EM i ILCA avgörs just nu i kroatiska Kastela och efter tre dagar med kvalrace har två seglare från det svenska utvecklingslandslaget tagit sig till guldfleet – Hanna Koba i ILCA 6 och Erik Norlén i ILCA 7.
Dubbelt svensk i VM-finalen17.5.2026 20:41:20 CEST | Pressmeddelande
Två svenska besättningar var bland de tio främsta som jagade en medalj när VM i Nacra avslutades i franska Quiberon på söndagen. Men varken Ida Svensson/Marcus Dackhammar eller Emil Järudd/Hanna Jonsson lyckades ta sig upp på pallen. Emil och Hanna slutade femma medan Ida och Marcus blev sjua. Efter totalt 16 VM-race skiljde det endast en poäng mellan de två svenska besättningarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum