Region Kronoberg

Region Kronoberg har landets lägsta sjukfrånvaro

Dela

Kronoberg har fortsatt lägst sjukfrånvaro av regionerna. Det visar en sammanställning från SKR. Sjukfrånvaron har minskat från 6,2 % 2022 till 5,4 % 2023.

– Vi har målmedvetet lagt uppdrag med fokus att främja en god arbetsmiljö. Särskilt gott resultat med minskade sjukskrivningar ser vi att den numera obligatoriska introduktionsutbildningen för nyexaminerade sjuksköterskor har resulterat i. Andra uppskattade aktiviteter under 2023 var de genomförda återhämtningsaktiviteterna i spåren av pandemin, säger Anna Zelvin (KD), ordförande i personalutskottet.

Både 2022 och 2023 var Kronoberg regionen med lägst sjukfrånvaro. Men 2022 ökade ändå frånvaron – nu har den sjunkit och är tillbaka på samma nivå som före pandemin.

– Det är glädjande att sjukfrånvaron minskat trots att en del arbetsplatser har en tuff arbetssituation med hög belastning. Vi har en hög ambition med vårt systematiska arbetsmiljöarbete och har överlag ett välfungerande rehabiliteringsarbete vid sjukskrivningar, säger Magnus Johansson, HR-direktör.

Anna Zelvin hoppas på en fortsatt minskning av sjukfrånvaron.

– Även om vi ska glädjas åt det goda resultatet 2023 återstår mer arbete då vår egen målsättning är 5 % sjukfrånvaro, säger hon.

Kontakter

Länkar

Följ Region Kronoberg

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Kronoberg

1 306 miljoner kronor till Kronobergs infrastruktur – historiskt hög summa27.3.2025 08:25:43 CET | Pressmeddelande

Regeringen har tilldelat Region Kronoberg 1 306 miljoner kronor för att utveckla länets infrastruktur de kommande 12 åren. Det är en ökning med 33 procent jämfört med föregående planeringsperiod och innebär en historisk satsning på Kronobergs vägar, cykelinfrastruktur och hållplatser. Nu inleds arbetet med en ny länstransportplan som ska styra hur pengarna investeras för att skapa säkra, effektiva och hållbara transportlösningar.

Flyglinje Växjö-Stockholm: Regionstyrelsen beslutade om förköp av biljetter och stöd för klimatåtgärder25.3.2025 13:16:37 CET | Pressmeddelande

Regionstyrelsen i Region Kronoberg har beslutat att stödja en eventuell flyglinje till Stockholm, genom att under de kommande tre åren köpa 1 500 buntbiljetter per år. Styrelsen beslutade också att lämna ett extra bidrag för att stödja klimatåtgärder: 4 miljoner kronor per år under samma period. Det är Växjö Småland Airport AB:s bolagsstyrelse som beslutar om att godkänna en aktör för flyglinjen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye