Petra Lundh är Årets kvinna
Sedan 2008 korar Expressen Årets kvinna på internationella kvinnodagen 8 mars. I år är det rikspolischefen och f d riksåklagaren Petra Lundh som tar hem titeln.

Hon har spräckt flera glastak i sin karriär. Hon var Sveriges första kvinnliga riksåklagare, för att sedan bli landets första kvinnliga rikspolischef.
Nu blir hon också Årets kvinna.
– Det är fantastiskt. Det var en fin motivering. Jag blev jätteglad och hedrad, säger Petra Lundh.
I veckan kom den fällande domen för våldtäkt i det omtalade “snippamålet”. Lundh hade överklagat den tidigare friande domen i hovrätten - då rätten inte förstod ordet snippa - till Högsta domstolen.
Hennes gärning som ämbetsman lyfts särskilt fram i motiveringen:
Kompetens, klokskap och kraft. Petra Lundh är något alldeles särskilt.
Hon var Sveriges första kvinnliga riksåklagare. Nu är hon vår första kvinnliga rikspolischef, som ska bekämpa gängkriminaliteten.
Expressens Årets kvinna-lista innehåller hundra namn på svenska kvinnor som utmärkt sig under året. På andra plats återfinns fotbollsmålvakten Zecira Musovic, på tredje plats artisten Pernilla Wahlgren och på fjärde plats Nobelpristagaren Anne L'Huillier.
– Årets kvinna är en viktig tradition för en liberal tidning som Expressen, som håller jämställdheten högt, säger Klas Granström, chefredaktör på Expressen.
Tidigare Årets kvinna
2023: Johanna Nordström, komiker
2022: Magdalena Andersson, statsminister (S)
2021: Melinda Jacobs, fosterhemsmamma
2020: Hédi Fried, psykolog och författare
2019: Greta Thunberg, klimataktivist
2018: Din medsyster (metoo)
2017: Zara Larsson, popartist
2016: Agnes Wold, professor och överläkare
2015: Sara Danius, ständig sekreterare
Nyckelord
Kontakter
Karin Olsson, biträdande chefredaktör, karin.olsson@expressen.se
Om oss
Expressen är ett ledande mediehus med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö. Vi rapporterar dygnet runt i sajt, app och sociala medier. Expressen ger också ut en daglig nyhetstidning och en lång rad livsstilsmagasin.
Expressen
Gjörwellsgatan 30
Stockholm

Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Jonas Bonnier ny kolumnist i Expressen12.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Författaren Jonas Bonnier knyts till Expressen. Han blir tidningens nya kolumnist. – Om livet vore en tävling, vilket det förstås inte är, känner jag att jag har vunnit en etappseger genom att bli krönikör i Expressen, säger Jonas Bonnier.
Expressens storsatsning på sport fortsätter11.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Reportern Mattias Persson, 26, förstärker hockeybevakningen. – Det känns väldigt inspirerande att komma in i ett team som redan har så mycket samlad kompetens, säger han.
Mathistorikern Richard Tellström får Allt om Mat:s Stora matpris 20258.12.2025 17:30:00 CET | Pressmeddelande
Mathistorikern Richard Tellström fick Allt om Mat:s Stora matpris, miljömärkningen KRAV fick Hållbarhetspriset och Reyneke Wines fick Gyllene glaset när Allt om Mat och Allt om Vin delade ut årets mat- och vinpriser vid en gala på Restaurang Nationalmuseum i Stockholm den 8 december.
Journalisten Carolina Jemsby tilldelas årets Per Wendel-pris13.11.2025 15:40:14 CET | Pressmeddelande
Carolina Jemsby, 51, får ”Per Wendels pris till Årets nyhetsjournalist” när det i dag delas ut för 20:e gången.
Vinnare av Damernas Värld Guldknappen 202513.11.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Damernas Värld Guldknappen är Sveriges mest anrika modepris. Tidigare i dag erhöll årets vinnare sina priser på Nordiska Museet i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum