Åtal väckt för våldsamt upplopp vid fotbollsmatch i Stockholm
13.3.2024 13:37:47 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot 16 personer för inblandning i ett våldsamt upplopp i samband med en allsvensk derbymatch i Stockholm i maj 2023. Åklagaren är tillgänglig för media.
Elva personer åtalas för delaktighet i våldsamt upplopp, och fem personer åtalas för anstiftan till våldsamt upplopp. Samtliga personer meddelas tillträdesförbud till fotbollsmatcher under 18-24 månader.
Det var den 28 maj förra året som matchen mellan Djurgården och AIK på Tele2 Arena fick avbrytas tillfälligt, då bland annat pyroteknik och avbrutna stolar kastades från läktarna och maskerade personer tog sig förbi avspärrningar, in på planen och till angränsande läktarsektioner.
Enligt åklagaren har utredningen kunnat visa att det våldsamma upploppet varit planerat i förväg och att händelseutvecklingen på läktarna varit koordinerad.
– Polisen har gått igenom ett omfattande filmmaterial och hört ett stort antal personer. Dels för att identifiera så många gärningspersoner som möjligt då en stor del av personerna som deltagit varit maskerade, dels för att dokumentera skador på poliser, ordningsvakter och egendom inne på arenan, säger kammaråklagare Simon Pittuco.
Med stöd av fynd som gjorts i chattar och genom observationer av agerandet på läktarna har åtal även kunnat väckas för anstiftan av det våldsamma upploppet.
– Det är viktigt att de individer som begår ordningsstörande brott på läktarna lagförs och att de stängs av från att gå på fotboll, säger kammaråklagare Simon Pittuco.
Huvudförhandlingen är planerad att starta i Södertörns tingsrätt den 22 april, och pågå i 5-6 dagar.
Målnummer: B 9961-23.
Kontakt
Kammaråklagare Simon Pittuco är tillgänglig för media på telefon i dag kl 14–14.45, 010-562 52 04. Nästa tillfälle då åklagaren är tillgänglig för media är när dom har meddelats.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Befälhavare på lastfartyg vid Tjörn fortsatt häktad14.8.2026 16:40:07 CEST | Pressmeddelande
Göteborgs tingsrätt beslutade idag på eftermiddagen att befälhavaren på lastfartyget Misje Verde ska vara fortsatt häktad. Ny åtalsfrist bestämdes till den 28/8.
En man anhållen misstänkt för mord i Söderhamn14.8.2026 11:22:12 CEST | Pressmeddelande
Under eftermiddagen igår torsdag larmades polis till en adress i Söderhamn i Hälsingland med anledning av ett misstänkt grovt brott. En man och en kvinna påträffades skadade på platsen. Mannen som hade allvarligare skador avled senare. Kvinnans skador var inte livshotande. En man i 55-60-årsåldern greps på plats och anhölls under torsdagskvällen misstänkt för mord på mannen.
Åklagaren begär förlängd häktning för befälhavaren på Misje Verde13.8.2026 18:02:33 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har idag begärt förlängning av häktningen av befälhavaren på lastfartyget Misje Verde.
Lägesrapport i ärende om misstänkt sexualbrott i Jönköping12.8.2026 14:00:10 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren bekräftar att en förundersökning pågår med anledning av ett misstänkt sexualbrott på Länssjukhuset Ryhov natten mot söndag den 9 augusti.
Man åtalas för dubbelmord i Brattås 20057.8.2026 08:06:36 CEST | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt åtal mot en 45-årig man för mord på en man och en kvinna i 70-årsåldern, som hittades döda på en gård i Brattås utanför Härnösand den 2 juni 2005.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum