Tre begärda häktade i ärende om grovt bedrägeri riktade mot äldre
Åklagaren har i dag begärt tre personer häktade på sannolika skäl misstänkta för grovt bedrägeri. De misstänks för en rad organiserade telefonbedrägerier riktade mot äldre. Efter sista häktningsförhandlingen är åklagaren tillgänglig för media.
Antalet målsäganden uppgår för närvarande till över 1 200 personer. De som begärs häktade är två män i 20-årsåldern, hemmahörande i Eskilstunaområdet, och en kvinna i 30-årsåldern hemmahörande i Göteborgsområdet.
De båda männen greps i tisdags och kvinnan greps i onsdags. Därutöver är en man i 20-årsåldern, folkbokförd i Eskilstuna, sedan tidigare häktad i sin utevaro. Han greps i måndags i Portugal av portugisisk polis baserat på en europeisk arresteringsorder utfärdad av åklagare i Sverige. En portugisisk domstol har beslutat att mannen ska överlämnas till Sverige.
Häktningsförhandlingar är preliminärbokade i Eskilstuna tingsrätt i dag, fredag kl. 11, 13 och 15.
Målnummer i tingsrätten: B 1003-24.
Kontakt
Kammaråklagare Anton Larsson Forsberg är tillgänglig för media på telefon efter att sista häktningsförhandlingen är avslutad kl. 16–17, 010-562 52 11.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Ny tid för dom i ärende om synnerligen grov misshandel22.12.2025 11:43:48 CET | Pressmeddelande
Nytt utskick på grund av ändrad tid för dom. Den 23 december kl. 11 meddelar Nyköpings tingsrätt dom i ett mål om bland annat synnerligen grov misshandel. Vice chefsåklagare Ola Folkesson är tillgänglig för media.
Dom i ärende om synnerligen grov misshandel22.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag den 22 december kl. 14 meddelar Nyköpings tingsrätt dom i ett mål om bland annat synnerligen grov misshandel. Vice chefsåklagare Ola Folkesson är tillgänglig för media.
Två kvinnor har begärts häktade för bl.a. medhjälp till mord i Oxie – uppdaterat med plats20.12.2025 10:48:34 CET | Pressmeddelande
Två kvinnor i tjugoårsåldern har i dag begärts häktade misstänkta för medhjälp till mord samt försök till medhjälp till mord i tre fall i Oxie i Malmö fredagen den 12 december. Åklagaren är tillgänglig för media på telefon i eftermiddag efter att häktningsförhandlingarna avslutats.
Två kvinnor anhållna i ärende om bl.a. mord i Oxie19.12.2025 10:41:30 CET | Pressmeddelande
Förra fredagen skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. En tolvårig pojke är sedan tidigare misstänkt i ärendet och har omhändertagits av socialtjänsten. Under torsdagseftermiddagen genomfördes en insats där ytterligare två misstänkta i ärendet greps och senare anhölls.
Förundersökning om bussolycka läggs ner19.12.2025 09:36:57 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag lagt ner förundersökningen om bussolyckan i Stockholm den 14 november. Skälet är att det inte finns anledning att anta att ett brott har begåtts. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum