AcadeMedia

Stort intresse för AI bland Göteborgs elever

Dela

Redan nästa läsår kan elever på NTI Gymnasiets skolor välja att läsa kurser i artificiell intelligens (AI). NTI Gymnasiet Johanneberg och NTI Gymnasiet Kronhus i Göteborg är två av skolorna inom NTI Gymnasiet som kommer att vara först med att erbjuda kurserna till sina elever. 

Två elever och biträdande rektor i skolans tekniksal.
Magnus Rydell, matematiklärare och biträdande rektor på NTI Gymnasiet Kronhus, planerar för höstens nya AI-kurser. Fotograf: Arvid Nilsson Bild får användas för redaktionellt bruk.

Enligt Josefin Claesson, rektor på NTI Gymnasiet Johanneberg, är intresset stort bland eleverna:

– De nya kurserna kommer att ge våra elever en unik möjlighet att ligga i framkant och förhoppningsvis också öka intresset för vidare studier inom teknik och matematik. Det finns en stor nyfikenhet, både bland våra nuvarande elever och bland de elever i årskurs nio som söker sig hit till nästa läsår, säger Josefin Claesson. 

Det är Skolverket som har beslutat att AI ska bli ett nytt ämne på gymnasiet och komvux redan till hösten 2024. Det innebär att skolor i Sverige kan erbjuda kurser i AI inom ramen för sina befintliga program och som ett individuellt val. 

På NTI Gymnasiet Kronhus pågår redan förberedelserna för den nya kursen. Skolans mål är sedan tidigare att ge sina elever de senaste kunskaperna i programmering, teknik och matematik. De nya AI-kurserna blir ett komplement till dessa kurser. 

Skolans biträdande rektor Magnus Rydell ser ett växande behov av kunskaperna i framtiden. 

– I branschorganisationen TechSveriges senaste kartläggning ser vi att kompetens inom AI redan är eftertraktad och kommer att växa. Vill man lyckas som utvecklare eller ingenjör så är det avgörande att man lär sig att hantera och förhålla sig till AI som en integrerad del av sin vardag, säger Magnus Rydell.

Sverige behöver fler ingenjörer

Alla NTI Gymnasiets skolor har makerspace där eleverna kan få utveckla och testa sina egna idéer i en teknisk miljö. Enligt Magnus Rydell växer elevernas intresse och förståelse för programmering och teknik när de får applicera sina kunskaper i praktiken. Han hoppas nu att fler elever ska våga satsa på teknikprogrammet, då det råder en skriande brist på ingenjörer i Sverige. 

– Vårt makerspace ger eleverna chansen att lära sig tillämpa sin kunskaper i praktiken, inte bara studera ämnena från ett teoretiskt perspektiv. Utbildningen blir både relevant och mer intressant, samtidigt ger vi våra elever ett försprång inför vidare studier på tekniska högskolor. De flesta av våra elever siktar mot Chalmers, säger Magnus Rydell.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Två elever och biträdande rektor i skolans tekniksal.
Magnus Rydell, matematiklärare och biträdande rektor på NTI Gymnasiet Kronhus, planerar för höstens nya AI-kurser.
Fotograf: Arvid Nilsson Bild får användas för redaktionellt bruk.
Ladda ned bild

Länkar

Idag finns det totalt 25 NTI Gymnasieskolor runt om i Sverige på orterna Borlänge, Gävle, Göteborg, Helsingborg, Eskilstuna, Karlstad, Kristianstad, Luleå, Lund, Malmö, Skövde, Stockholm, Sundsvall, Södertälje, Umeå, Uppsala, Västerås och Örebro. Skolorna har som ambition att vara Sveriges ledande gymnasium inom tech, science och IT.

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

Välkommen till Stylist-SM 2025!4.4.2025 07:00:00 CEST | Pressinbjudan

Drottning Blankas Gymnasieskola bjuder in media till en spektakulär final av Stylist-SM 2025 den 11 april på Söder Gallerian iHelsingborg. Årets tema är Drag Queen – Disney Edition! Finalisterna ska skapa en unik Drag Queen-look inspirerad av en Disneykaraktär – tänk dramatiska silhuetter, överdriven glamour, en maxad färgpalett och en touch av campy elegans. Det blir en dag fylld av magi, kreativitet och extraordinär talang!

Designgymnasiet Sickla tar hem segern i utmanande nationell draperingstävling3.4.2025 11:04:56 CEST | Pressmeddelande

I en av de mest utmanande tävlingarna inom textil och mode, Young Design Competition (YDC), visade Designgymnasiet Sicklas elever Nikita Holmström och Bianca Illona Olsson prov på exceptionell skicklighet och kreativitet och vann SM i drapering. Tävlingen, som ägde rum på Vackstanäsgymnasiet utanför Södertälje, samlade 18 elever från 9 olika gymnasieskolor och satte deltagarnas tekniska förmåga och konstnärliga uttryck på prov.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye