AI på schemat för elever i Skåne
Redan nästa läsår kan elever på flera av NTI Gymnasiets skolor välja att läsa kurser i artificiell intelligens (AI). Skolorna i Helsingborg och Kristianstad blir två av de första i landet med erbjuda kurserna till sina elever. Rektor Susanne Alkbrand i Helsingborg tror att intresset bland eleverna kommer bli stort.

– De nya kurserna kommer att ge eleverna en chans att ligga i framkant och förhoppningsvis också öka intresset för vidare studier inom teknik och matematik. Det finns en stor nyfikenhet, både bland våra nuvarande elever och bland de elever i årskurs nio som söker sig hit till nästa läsår, säger Susanne Alkbrand, rektor på NTI Gymnasiet i Helsingborg.
Det är Skolverket som har beslutat att AI ska bli ett nytt ämne på gymnasiet och komvux redan till hösten 2024. Det innebär att skolor i Sverige kan erbjuda kurser i AI inom ramen för sina befintliga program och som ett individuellt val.
Skolornas mål är sedan tidigare att ge sina elever de senaste kunskaperna i programmering, teknik och matematik. De nya AI-kurserna blir ett komplement till dessa kurser för elever på el- och energi- samt teknikprogrammet. Susanne ser ett växande behov av kunskaperna i framtiden:
– Vill man lyckas som utvecklare eller ingenjör så är det avgörande att man lär sig att hantera och förhålla sig till AI som en integrerad del av sin vardag. Vi ser ett stort intresse för AI, både bland våra nuvarande elever och de som vill börja hos oss i höst.
Sverige behöver fler ingenjörer
Dalila Adilagic är rektor på NTI Gymnasiet i Kristianstad. Enligt henne växer elevernas intresse och förståelse för programmering och teknik när de får applicera sina kunskaper i praktiken. Hon hoppas nu att fler elever ska våga satsa på teknikprogrammet, då det råder en skriande brist på ingenjörer i Sverige.
– Vi vill ge våra elever chansen att lära sig tillämpa sina kunskaper i praktiken, inte bara studera ämnen från ett teoretiskt perspektiv. Utbildningen blir både relevant och mer intressant, samtidigt ger vi våra elever ett försprång inför vidare studier på tekniska högskolor.
För mer information om gymnasiekurser i AI, kontakta rektorerna Susanne Alkbrandt 073-399 8555 eller Dalila Adilagic 076 100 47 06.
Nyckelord
Kontakter
Dalila AdilagicRektor NTI Gymnasiet Kristianstad
Tel:076-100 47 06dalila.adilagic@ntig.seSusanne Alkbrandrektor NTI Gymnasiet Helsingborg
Tel:073 3998555susanne.alkbrand@ntig.seLänkar
Idag finns det totalt 25 NTI Gymnasieskolor runt om i Sverige på orterna Borlänge, Gävle, Göteborg, Helsingborg, Eskilstuna, Karlstad, Kristianstad, Luleå, Lund, Malmö, Skövde, Stockholm, Sundsvall, Södertälje, Umeå, Uppsala, Västerås och Örebro. Skolorna har som ambition att vara Sveriges ledande gymnasium inom tech, science och IT.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Pops Academy Stockholm flyttar till Södermalm4.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Vid skolstart hösten 2026 kommer Pops Academy, som idag ligger på Östermalm, att flytta till Södermalm. Det är en långsiktig satsning på skolan som gör att elever och medarbetare får större och mer ändamålsenliga lokaler.
Ny utbildning i lokalvård öppnar vägar till jobb3.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
För att möta den växande efterfrågan på utbildad personal inom lokalvård startar Eductus Skövde, i samarbete med Arbetsförmedlingen, en ny arbetsmarknadsutbildning med flera inriktningar. Utbildningen ska ge fler arbetssökande chansen till jobb i en bransch med stora rekryteringsbehov.
AcadeMedia lanserar stöd för vuxna i ungas digitala vardag2.12.2025 09:10:00 CET | Pressmeddelande
I takt med att barns digitala vardag växer lanserar AcadeMedia Academy utbildningen Digital balans – unga, lärande och skärmar, en satsning som ska ge skolor och andra verksamheter ett evidensbaserat stöd kring ungas användning av digitala verktyg, sociala medier och skärmtid. Utbildningen är öppen för alla som möter eller arbetar med barn och unga. Samtidigt släpper Internetstiftelsen årets rapport Barnen och internet.
Praktiska Gymnasiet satsar i Uppsala1.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I januari flyttar Praktiska Gymnasiet Uppsala till nya moderna skollokaler. När skolan startar efter jullovet blir det i nyrenoverade lokaler på S:t Persgatan 22A, centralt i Uppsala.
AcadeMedias betygsavvikelser fortsatt lägre än rikssnittet27.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Skolverket har publicerat betygen för de nationella proven i årskurs 9 vårterminen 2025. AcadeMedias grundskolor fortsätter att vara mer återhållsamma i betygssättningen när man jämför slutbetygen med de nationella proven.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum