Åklagarmyndigheten

Anhållande hävt för misstänkt mord i Finspång

21.3.2024 15:09:40 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande

Dela

Två personer som tidigare varit anhållna misstänkta för mord i Finspång släpptes i tisdags. Förundersökningen angående mord är nedlagd och de tidigare misstänkta personerna är helt avskrivna från utredningen.

Ärendet hanteras nu som försvunnen person och i nuläget finns ingen misstanke om brott. Den försvunna kvinnan är ännu ej påträffad.  

När ny information finns att lämna i ärendet skickas ett nytt pressmeddelande.

Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM-42119-24.
Målnummer i Norrköpings tingsrätt: B 1202-24.

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Man åtalas för mord och flera andra fall av grov brottslighet21.10.2026 09:59:55 CEST | Pressmeddelande

Den 26-åriga man som i februari överlämnades från Grekland till Sverige åtalas i dag vid Södertörns tingsrätt som misstänkt för inblandning i ett flertal grova våldsbrott under 2023 och 2024 i Stockholmsområdet, Linköping och Uppsala. Mannen misstänks ha fungerat som rekryterare av andra personer, i flera fall ungdomar, som har utfört brotten. Brottsligheten misstänks ha koppling till en konflikt mellan kriminella nätverk. Samtidigt som mannen åtalas ett antal andra personer.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye