Byggstart för biologisk växtskyddsproduktion
Vid en ceremoni i Ludwigshafen påbörjades bygget av en ny fermenteringsanläggning för växtskyddsmedel. Anläggningen beräknas tas i drift under andra halvåret 2025 och kommer att tillverka biologiska fungicider och biologiska betningsmedel.

Vid anläggningen planerar BASF också att producera den aktiva substansen i Inscalis, en ny insekticid som härrör från en svampstam. I tillverkningen används mikroorganismer för att omvandla förnybara råvaror som glukos genom en process som kallas för fermentering.
- Det här får betydelse för lantbruken i både Sverige och övriga Norden. Efterfrågan ökar stadigt på biologiska växtskyddsprodukter. Dessutom är fermentering en flexibel teknik som möjliggör nya bioteknikbaserade produkter i framtiden, säger Robert Racz, nordisk chef för BASF Agricultural Solutions.
Bilder
Om BASF
På BASF skapar vi kemi för en hållbar framtid. Vi kombinerar ekonomisk framgång med socialt ansvar och miljöskydd. Våra 112 000 anställda i BASF-gruppen arbetar för att bidra till framgång för våra kunder i nästan alla sektorer och alla världens länder. Vår portfölj består av de sex segmenten; Chemicals, Materials, Industrial Solutions, Surface Technologies, Nutrition & Care and Agricultural Solutions. Under 20213 omsatte BASF EUR 68,9 miljarder. Läs mer på www.basf.se
Följ BASF
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från BASF
BASF Care Chemicals publicerar 2024 års rapport om ansvarsfulla inköp2.4.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
BASF:s Care Chemicals-division har publicerat den tredje upplagan av sin Responsible Sourcing Report (RSR). Rapporten visar utvecklingen för hållbarhetsarbetets tre delar – miljö, ekonomi och socialt – inom divisionen.
BASF startar 54-megawatt vattenelektrolysör18.3.2025 11:28:04 CET | Pressmeddelande
BASF tar ett avgörande steg för minskat koldioxidavtryck genom en elektrolysör med en årlig kapacitet på upp till 8 000 ton vätgas. Integrationen av teknologin i en kemisk produktionsmiljö är den första i världen.
KASK skyddshjälmar med inre skal i återvunnen plast9.1.2025 08:51:19 CET | Pressmeddelande
Det italienska hjälmmärket KASK använder expanderbara polystyren (EPS) granulat Neopor Ccycled från BASF för att producera skyddshjälmar. Neopor Ccycled är en massbalanserad lösning där koldioxidavtrycket är 90 procent lägre.
Nobelpriset i kemi gynnar BASF:s växtskyddsforskning9.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Årets Nobelpris i kemi ger nya möjligheter för BASF:s forskning inom växtskydd. Pristagarnas upptäckter kan hjälpa till att förutsäga, designa och optimera proteiner för nya växtegenskaper och växtskyddsprodukter.
BASF vinner priset Red Dot för unikt färgkoncept12.11.2024 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Efflorescence är en teknik som kombinerar hållbarhet och design. Genom ett enda lager förenklas lackeringen av bilar samtidigt som det minskar energiförbrukningen under tillverkningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum