Två män åtalas efter beslag av sprängämnen i Haparanda
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en man i 70-årsåldern och en man i 40-årsåldern för synnerligen grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor. Åklagaren är tillgänglig för media.
Den äldre av männen åtalas för att utan tillstånd ha förvarat 11 ton civila sprängmedel i en industrilokal i Haparanda stad. Den yngre av männen åtalas för att utan tillstånd ha sålt 7,5 ton av sprängmedlen till den äldre av männen.
– Brister vid förvaringen har medfört en mycket liten risk för oavsiktlig detonation. En detonation hade dock fått oöverblickbara och förödande konsekvenser, enligt Länsstyrelsen i Norrbotten, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap och Nationellt forensiskt centrum som har yttrat sig i frågan, säger senior åklagare Rickard Finnberg, som lett förundersökningen.
– En konkret risk med förvaringen har varit risk för spridning av explosiva varor till kriminella miljöer eftersom varorna lätt hade kunnat stjälas. Noggranna efterforskningar har inte gett några bevis på att någon sådan spridning har skett.
Båda männen är häktade.
Målnummer i Haparanda tingsrätt: B 870-23.
Kontakt
Senior åklagare Rickard Finnberg är tillgänglig för media i dag kl. 11–12.30 på 010-562 65 41.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Dom i mål om egenmäktighet med barn i bland annat Mellerud17.12.2025 14:40:00 CET | Pressmeddelande
Hovrätten för Västra Sverige meddelar torsdag den 18 december kl. 11 dom i ett mål där två kvinnor och en man åtalades för att ha undanhållit elva barn från myndigheterna i de tre kommunerna Karlstad, Alvesta och Växjö.
Lägesrapport i ärende om bl.a. mord i Oxie16.12.2025 14:46:45 CET | Pressmeddelande
I fredags kväll skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. Åklagaren lämnar en kort lägesrapport.
Åklagares tillgänglighet i ärende om förgiftning på sjukhus15.12.2025 16:25:19 CET | Pressmeddelande
Kammaråklagare Emma Häggström är tillgänglig på telefon i dag kl. 16.30-17.
Anmälan till Uppsala tingsrätt om förgiftning på Akademiska sjukhuset - uppdaterad med tidpunkt15.12.2025 10:37:01 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag anmält till tingsrätten att hon anser att misstanken mot den häktade kvinnan nu når upp till sannolika skäl samt att brottsmisstanken bör rubriceras om till försök till mord.
Två personer anhållna för försök till mord i Gröndal12.12.2025 10:22:02 CET | Pressmeddelande
Två personer i 20-årsåldern anhölls under torsdagsnatten på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i Gröndal i Stockholm den 4 december.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum