Marieberg Media och Bonnier News Local avslutar samarbetet
Bonnier News bemanningsbolag Marieberg Media har inlett förhandlingar om en omorganisation. Anledningen är att Bonnier News Local planerar att från och med hösten 2024 ta hem vikariebemanningen i egen regi. Den planerade förändringen berör Marieberg Medias konsulter och förhandlingar ska inledas om uppsägning av omkring 65 tillsvidareanställda medarbetare utanför Storstockholm.

Marieberg Media förser stora delar av Bonnier News-koncernen, och också flera andra mediebolag, med journalister för längre och kortare uthyrningsuppdrag. Verksamheten finns i dag i stora delar av landet.
Förhandlingar har inletts om att Marieberg Media, från och med hösten 2024, förlägger all verksamhet till Stockholm. Anledningen är att Bonnier News Local planerar att ta hand om vikariebemanningen i egen regi, vilket det också pågår förhandlingar om.
– I takt med att Bonnier News Locals verksamhet vuxit kraftigt de senaste åren, och i dag består av redaktioner på närmare 70 orter, har våra behov blivit allt svårare för Marieberg Media att tillgodose. När också ändringen i Lag om uthyrning av arbetstagare får full effekt i höst ser vi att komplexiteten tilltar ytterligare. Det gör att vi har fattat det här svåra beslutet, säger Pia Rehnquist, affärsområdeschef Bonnier News Local.
– Vi står inför nya förutsättningar vilket gör det naturligt att koncentrera verksamheten till Stockholmsområdet och den marknad som finns där. Det gör att vi behöver anpassa organisationen efter det, säger Paulina Holm, HR-direktör på Bonnier News och styrelseordförande i Marieberg Media.
Den planerade förändringen får stora konsekvenser för Marieberg Medias drygt 400 helårsanställda konsulter. Förhandlingar ska inledas om uppsägning av omkring 65 tillsvidareanställda medarbetare inom Marieberg Media på grund av arbetsbrist. Förändringen kommer också påverka medarbetare med tidsbegränsade anställningar och inhyrda för enstaka tillfällen.
– Varje beslut att säga upp medarbetare är känslomässigt och svårt. Vår prioritet är att hantera detta med öppenhet och respekt för våra medarbetare, säger Paulina Holm.
Marieberg Medias övriga kunder berörs inte av den planerade förändringen.
Marieberg Medias nya organisation föreslås träda i kraft hösten 2024.
Kontakter
Paulina HolmHR-direktör Bonnier NewsStyrelseordförande Marieberg Media
Tel:076-126 10 11paulina.holm@bonniernews.sePia RehnquistAffärsområdeschefBonnier News Local
Tel:070-378 10 42pia.rehnquist@bonniernews.seMed över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Egenutvecklad AI-lösning ska göra Bonnier News Locals nyhetsrapportering snabbare19.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News Local tar nu ett stort steg mot ännu snabbare och mer relevant nyhetsrapportering genom att lansera ett egenutvecklat verktyg för hantering av till exempel blåljushändelser. Med hjälp av agentisk AI kan larmen nu nå de lokala redaktionerna betydligt snabbare och mer träffsäkert än tidigare.
Bonnier News förvärvar lokaltidningen Mitt i18.12.2025 11:00:53 CET | Pressmeddelande
Bonnier News Local förvärvar den svenska lokaltidningskoncernen Mitt i, med ett 30-tal titlar i Storstockholm. Titlarna kommer att ingå i Bonnier News Local, som därmed stärker sitt strategiska fokus på Stockholmsområdet. – Vi har en stark tro på lokal journalistik och genom det här förvärvet skapar vi goda förutsättningar för fortsatt utveckling av journalistik i Stockholmsområdet, säger Anders Eriksson, vd Bonnier News.
Schibsted och Bonnier News: Meta måste uteslutas ur IAB Sverige12.12.2025 14:19:03 CET | Pressmeddelande
Schibsted och Bonnier News kräver att techjätten Meta utesluts ur branschorganisationen IAB Sverige. Bolagen anser att Meta agerar i strid med organisationens intressen och tjänar stora belopp på bedrägerirelaterad annonsering på sina plattformar. Samtidigt har Meta en styrelserepresentant i IAB Sverige och deltar i arbetet med att sätta branschstandarder.
Erna Medias lokaltidningstitlar tar plats i Bonnier News bundlingserbjudande +allt4.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News fortsätter utveckla bundlingserbjudandet +allt. Totalt har nu cirka 850 000 prenumeranter tillgång till ytterligare 14 lokala titlar i Värmland, Dalsland och Skaraborg. Samtidigt har 130 000 prenumeranter på Erna Medias tidningar fått tillgång till DN, Expressen samt ytterligare ett 50-tal lokaltidningar och magasin.
Bonnier News erbjuder SAO-jobb för att ge fler unga en väg in i arbetslivet – Inleder samarbete med Nästa Generation Sverige26.11.2025 08:30:20 CET | Pressmeddelande
Bonnier News och Nästa generation Sverige inleder ett nytt samarbete där Bonnier News kommer att erbjuda SAO-jobb till högstadieelever från skolor i socialt utsatta områden i Västerås, Sundsvall och Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum