Ny bok av Dennis Lehane i stil med ”Shutter Island” och ”Mystic River”
Idag släpps den New York Times-bästsäljande författaren Dennis Lehanes senaste thriller på svenska. Hatets hjärta utspelar sig under raskravallerna som skakade Boston under 70-talet och berättar om en desperat mammas ursinniga hämnd. Det är en blivande klassiker av manusförfattaren bakom The Wire och Boardwalk Empire.

”Att skriva min nya bok var som en sorts exorcism”, säger den Bostonfödda författaren Dennis Lehane. ”Jag rensade äntligen ut saker som har förföljt mig sedan jag var, typ nio. Det handlar om rasism, tvångsförflyttning och sommaren -74. Jag satt på första parkett när det hände.”
I Hatets hjärta eldar värmeböljan på rashatet som kokar i slumförorten Southie där den ensamstående mamman Mary Pat levt hela sitt liv. I desperat jakt på sin försvunna tonårsdotter skyr hon inte ens den irländska maffian i jakten på sanningen.
”Lehane levandegör gängkrig och raskravaller på ett sätt som känns väldigt aktuellt idag”, säger Claes Ericson, förlagschef på Bookmark. ”Genom sitt unika persongalleri och otaliga oväntade vändningar blir det ohyggligt spännande.”
Hatets hjärta har toppat listorna i USA och utsetts till en av årets bästa böcker av bland andra Wall Street Journal, Washington Post, NPR och Chicago Tribune. Boken har även shortlistats för det prestigefyllda Grand prix de littérature américaine 2023 och planeras att bli tv-serie inom kort.
För översättning till svenska står Sanna Gillberg.
Nyckelord
Kontakter
Saga Almberg LindholmJuniorredaktörBookmark förlag
Tel:070 311 15 32saga.lindholm@bookmarkforlag.seAnna Cecilia WeschkeFörläggare
Tel:070-873 82 38ac.weschke@bookmarkforlag.seBilder


Länkar
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Sofie Sarenbrant är årets mest lyssnade författare på Storytel15.12.2025 10:16:10 CET | Pressmeddelande
Sofie Sarenbrant är den författare som ligger i topp när strömningstjänsten Storytel sammanfattar bokåret 2025. Hennes bok Följeslagaren, i inläsning av Katarina Ewerlöf, är dessutom den mest lyssnade boken.
Ny Elle Kennedy-romance rundar av succéserien Briar U12.11.2025 14:13:00 CET | Pressmeddelande
Den 12 november släpper vi Utmaningen, den avslutande delen i Briar U av storsäljande författaren Elle Kennedy. Med humor, karaktärer som fastnar och relationer med djup befäster Kennedy sin roll som en av de största romancestjärnorna.
Sören Olsson släpper sin första egna serie12.11.2025 11:37:20 CET | Pressmeddelande
Sören Olsson, författaren till bland annat Sune och Bert, är en av våra mest lästa författare för barn och unga. Nu skriver han för första gången en helt egen serie efter att i över 40 år skrivit tillsammans med andra. Våren 2026 släpps boken Hexkrafter och hemligheter, den första delen i Världens Väktare, där spänning, magi och mystik vävs ihop med frågor om sanning och vikten av att lita på sin inre röst. Här finns också värmen och humorn som känns igen från alla hans tidigare böcker.
Nu släpps första delen i Jenny Rognebys nya serie Förhörsledarna11.11.2025 10:02:11 CET | Pressmeddelande
Efter flera hyllade kriminalromaner är Jenny Rogneby aktuell med De märkta barnen, den första delen i serien Förhörsledarna. Boken, som har release i dag, sätter fokus på förhörsmetoder och en verksamhet där goda avsikter förvandlas till brott.
Ett decennium efter Omgiven av idioter – ny bok från Thomas Erikson7.11.2025 11:45:56 CET | Pressmeddelande
Thomas Erikson har legat #1 på Sunday Times bästsäljarlista och sålt i miljontals exemplar världen över. Efter ytterligare sex böcker i den internationella succéserien är Thomas Erikson aktuell med en ny bok. I Omgiven av lösningar (på problem jag inte visste att jag hade) tar författaren sig an självhjälpsgenren och djupdyker i goda råd och självhjälpsfloskler.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum