Äntligen majblommor!
10.4.2024 08:49:39 CEST | Majblommans Riksförbund | Pressmeddelande
Den 10 april kl 12.00 går startskottet för årets majblommeförsäljning. Barn över hela landet siktar på nya rekord med hjälp av en specialdesignad blomma. Det gäller att mobilisera inför det ökade trycket från barnfamiljer som pressas av dyrtiderna, säger Majblommans generalsekreterare Åse Henell.

Den 10 april kl 12.00 går startskottet för årets majblommeförsäljning! Över 40.000 barn säljer majblommor över hela landet, både på stan med gröna väskor och i personliga webbshoppar.
Insamlingen genomförs till stöd för barn i familjer som inte har råd med det mest nödvändiga. Det handlar om allt från kläder och skor till fritidsaktiviteter.
- Vi vet att 1 av 10 lever i barnfattigdom. Det visar statistiken* och det ser Majblommans volontärer i vardagen. Faktum är att förra årets rekordstora insamling inte räcker till. Barnens behov har blivit mer basala och nya grupper söker sig till oss, berättar Majblommans generalsekreterare Åse Henell.
Utöver klassiska majblommor säljs en specialdesignad majblomma i begränsad upplaga, där 1 av 10 blad saknas. Generalsekreterare Åse Henell:
- Att rycka bort det tionde blombladet kan låta brutalt, men vi vill påminna om att ett av tio barn lever i ekonomisk utsatthet. Vi vill markera att Majblomman ser allvarligt på det ekonomiska läget ur barnperspektiv.
2024 års majblomma är violfärgad. Utöver den klassiska blomman med nål, den traditionella kransen, klistermärket, en digital majblomma och en metall-pin finns den specialdesignade majblomman som saknar ett av tio blad. Den säljs i barnens personliga webbshoppar eller på www.majblomman.se och levereras till köparen med post.
För mer information, välkommen att kontakta Liv Landell Major, pressekreterare
Foto Mohammad Tellawi
* Statistik: Rädda Barnens barnfattigdomsrapport 2021
Kontakter
Liv Landell MajorPressekreterare
Tel:+0708742713liv.landell@majblomman.seÅse HenellGeneralsekreterare
Tel:076 007 06 18ase.henell@majblomman.seBilder




Om oss
Följ Majblommans Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Majblommans Riksförbund
Mätning barnfattigdom: ensamstående mammor med låga inkomster halkar efter24.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
En ny undersökning från Verian visar att den ekonomiska utsattheten bland barnfamiljer med låga inkomster består. Särskilt hårt drabbade är ensamstående föräldrar. Hälften uppger att de har svårt att köpa näringsrik mat till familjen, och 4 av 10 uppger att de själva har haft svårt att äta sig mätta.
Majblomman trycker sedel för Sveriges alla ensamförsörjare2.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Hur mycket är trygghet värd för ett barn? I en ny kampanj introducerar Majblomman en symbolisk sedel. Organisationen föreslår en reform med ett ensamförsörjartillägg till barnbidraget. En påminnelse om vad som i dag saknas för många barn som lever med en ensam förälder.
Susanne Björneloo tillförordnad som Generalsekreterare för Majblomman2.3.2026 07:30:00 CET | Nyheter
Susanne Björneloo har tillförordnats som Majblommans generalsekreterare. Susanne är socionom, KBT-terapeut och har lång erfarenhet av ledarskap. Susanne har ett starkt rättvisepatos och har jobbat som chef i många år. Nu laddar hon för att ta organisationen genom insamlingen 2026.
Majblommans generalsekreterare lämnar över stafettpinnen16.2.2026 08:00:00 CET | Nyheter
Efter fyra år i barnrättsorganisationen kommer Åse Henell under våren att lämna sitt uppdrag som generalsekreterare för Majblommans Riksförbund. Under denna tid har Åse drivit utvecklingen framåt, moderniserat verksamheten och nått uppsatta mål med råge. – Åse har under sina år som generalsekreterare utvecklat organisationen på ett sätt som markant ökat både intäkter och engagemang. Hon har skapat uppmärksamhet och en stark vilja att bidra till Majblommans syfte hos beslutsfattare, media, näringsliv, civilsamhälle, leverantörer, givare, volontärer och barn. Nu lämnar hon över flera framgångsrika, genomförda och påbörjade projekt som organisationen kan fortsätta bygga vidare på, säger Linda Nygren, styrelseordförande för Majblomman. – Det har varit en fantastisk resa, och jag är stolt över allt vi åstadkommit tillsammans. Det känns rätt att lämna över i ett läge där Majblomman står starkare än någonsin, säger Åse Henell. Styrelsen inleder nu processen med att rekrytera en ny generalsekr
Unikt licensavtal: Majblomman välkomnar Wernerssons Ost5.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Majblomman tar nu nästa steg i arbetet med att bredda intäkter och nå nya målgrupper. Genom ett licenssamarbete med Wernerssons Ost introduceras osten Majsan. En del av intäkterna går till organisationens arbete mot barnfattigdomen i Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum