Åklagarmyndigheten

En person häktad för medhjälp till mord

28.3.2024 14:37:15 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande

Dela

En person född 2002 har i dag häktats av Uppsala tingsrätt såsom på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till mord den 12 september 2023 på Salabacksgatan i Uppsala. Åtal ska väckas den 25 april.

Varken åklagare eller utredare kommer att lämna någon ytterligare information i ärendet för närvarande.

Målnummer i Uppsala tingsrätt: B 7325-23.
Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM-136069-23.

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Åtal och bevistalan efter sprängdåd i Norrköping29.7.2026 08:09:19 CEST | Pressmeddelande

Åklagare har i dag väckt åtal efter två sprängdåd mot två flerfamiljshus i Norrköping den 23 november förra året. Utöver de fullbordade sprängningarna förhindrade polisen samma dag ytterligare en sprängning i Norrköping då de tog en termosbomb i beslag. Ingen person kom till skada vid händelserna. Åtal och bevistalan väcks mot både misstänkta utförare och transportörer som tillhandahållit de termosbomber som använts och varit avsedda att användas.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye