Nytt avtal för läkarna
Läkarförbundet och SKR/Sobona har kommit överens om ett nytt avtal som reglerar villkoren för läkare anställda i regioner och kommuner. Avtalet löper på ett år och ger läkarna lägst 3,3 procent i kollektiv löneökning.

- Vi är nöjda med att ha fått igenom löneökningar som minst är i nivå med märket. Vi hade velat nå längre, men utrymmet för att förhandla har varit väldigt begränsat i årets avtalsrörelse. Att avtalet är ettårigt ger oss möjlighet att snart igen förhandla om förbättringar av läkarnas villkor, säger Sofia Rydgren Stale, ordförande för Läkarförbundet.
Utöver löneökningarna på lägst 3,3 procent är parterna också överens om en tydligare reglering av läkares övertid för att säkerställa att rätt ersättning utgår till den som förhandlat bort sin övertidskompensation. Vidare är man också överens om ett partsgemensamt arbete i syfte om att få till bättre ingångslöner för läkare som är tidigt i karriären.
Läkarförbundet gick in förhandlingarna med flera yrkanden. Exempelvis en riktad lönesatsning på läkare tidigt i karriären, bättre villkor vid graviditet och föräldraledighet samt högre ersättning vid jour och beredskap.
- Vi gick in i avtalsrörelsen med målet att komma överens om flera viktiga förbättringar för läkare och för hälso- och sjukvården. Men de allra flesta av våra yrkanden har avvisats med hänvisning till den dåliga ekonomin. Det har varit frustrerande. Bättre villkor för personalen är en ödesfråga för regionerna och de har en lång resa att göra, avslutar Sofia Rydgren Stale.
Avtalet i korthet:
Det nya avtalet börjar gälla från 1 april 2024 och löper på ett år.
Kollektiva löneökningar på lägst 3,3 procent.
Berör cirka 33 000 läkare i Sveriges regioner och kommuner.
Mer information om avtalet: www.slf.se
Kontakter
Hediye GüzelPress- och kommunikationschefSveriges läkarförbund
Tel:08-790 33 32hediye.guzel@slf.seOm oss
Sveriges läkarförbund är läkarnas professions- och fackförbund med över 58 000 medlemmar. Läkarförbundet har till uppgift att tillvarata medlemmarnas yrkesmässiga, sociala och ekonomiska intressen och verka för en god och värdig anda inom läkarkåren. Förbundets uppgift är också att främja medlemmarnas utbildningsmässiga och vetenskapliga intressen samt arbeta för en ändamålsenlig utveckling av hälso- och sjukvården.
Följ Sveriges läkarförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges läkarförbund
Läkarförbundet stämmer Försäkringskassan för diskriminering21.11.2025 10:04:39 CET | Pressmeddelande
Försäkringskassan sa upp en läkare med funktionsnedsättning med hänvisning till att denne inte hade möjlighet att leva upp till myndighetens distansarbetsregler. Sveriges läkarförbund anser att Försäkringskassan gjort sig skyldig till diskriminering och stämmer nu myndigheten.
Extra fullmäktige ska utse ny ordförande för Läkarförbundet13.11.2025 14:16:14 CET | Pressmeddelande
Läkarförbundet gratulerar idag Sofia Rydgren Stale till posten som ny ordförande för SACO. Elin Karlsson, förste vice ordförande i förbundet, tar över ordförandens arbetsuppgifter tills vidare och meddelar att ett extra fullmäktige för att välja ny förbundsordförande kommer att utlysas inom kort.
Jämtlandsläkare omvald till Läkarförbundets styrelse6.11.2025 17:17:14 CET | Pressmeddelande
Annika Östling, specialistläkare i allmänmedicin, fick förnyat förtroende som ledamot i förbundsstyrelsen vid Läkarförbundets fullmäktige som ägde rum 5 - 6 november i Stockholm.
Överläkare från Kristianstad invald i Läkarförbundets styrelse6.11.2025 17:12:53 CET | Pressmeddelande
Julia Borg, överläkare vid vuxenpsykiatrin i Kristianstad valdes idag in som ledamot i Läkarförbundets styrelse vid förbundets fullmäktige som ägde rum i Stockholm 5-6 november.
Värmlandsläkare omvald i Läkarförbundets styrelse6.11.2025 17:09:06 CET | Pressmeddelande
Christofer Lindholm, överläkare vid Centralsjukhuset i Karlstad, fick förnyat förtroende som ledamot i förbundsstyrelsen vid Läkarförbundets fullmäktige som ägde rum 5 - 6 november i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum