LO starkt kritiska till ny sjukförsäkringsutredning
LO:s ordförande Susanna Gideonsson kommenterar förslag om försämrad sjukförsäkring från utredningen Sjukförsäkring i förändring – en utvärdering.

— Regeringen måste snabbt klargöra att de inte tänker gå vidare med utredningens förslag. De innebär en tillbakagång till de rättsosäkra och otrygga system som gällde innan 2021, säger Susanna Gideonsson.
— Vi minns alla berättelserna om cancersjuka som blev utan ersättning och hur sjukas arbetsförmåga bedömdes mot jobb som inte fanns. Det var en ovärdig modell med outhärdliga mänskliga konsekvenser, säger Susanna Gideonsson.
LO kritiserar också utredningen för att bortse från utvärderingar och analyser av dagens reformerade sjukförsäkring.
— Det är ett stort misstag att ignorera seriösa granskningar. Försäkringskassan har sett att fler sjukskrivna går tillbaka till sin arbetsgivare med dagens regler. Riksrevisionen har en pågående granskning som utredningen väljer att inte vänta in. Det är slarvigt och ignorant mot dessa utredningar att bortse från dessa fakta, säger Susanna Gideonsson.
LO uppmanar regeringen att markera mot förslagen för att inte skapa oro för en försämrad sjukförsäkring.
— Socialförsäkringsminister Anna Tenje hade chansen att på pressträffen avfärda utredarens farliga förslag. Sjuka ska inte tvingas ut i arbete eller fattigdom, säger Susanna Gideonsson.
Kontakter
LO:s pressjour
Tel:08-796 25 26press@lo.seOm oss
LO är en sammanslutning av fjorton svenska fackförbund. LO har till uppgift att leda och samordna LOs och förbundens strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet. LO ska också verka för en samhällsutveckling på grundval av politisk, social och ekonomisk demokrati präglad av jämlikhet och jämställdhet.
Följ LO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från LO
LO-ekonomerna: Hög arbetslöshet trots ökad svensk tillväxt 202612.12.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska återhämtningen är här och drivs bland annat av höga reallöneökningar. Nästa år växer BNP med 2,8 procent. Men trots återhämtningen håller jobbkrisen i sig. Det bedömer LO-ekonomerna i sin nya rapport – och efterlyser effektiva åtgärder för att få ned arbetslösheten.
Pressinbjudan: LO ekonomernas prognos presenteras 12 december5.12.2025 09:44:43 CET | Pressmeddelande
Fredag den 12 december släpper LO-ekonomerna årets andra stora prognos och utsikter för Sveriges ekonomi.
”EU-domstolens dom i minimilönemålet – ett bra besked”11.11.2025 10:08:27 CET | Pressmeddelande
Idag kom EU-domstolens utslag i det så kallade minimilönemålet. - Det är viktigt att EU-domstolen nu slår fast att EU inte får lägga sig i lönenivåerna. På det viset är dagens dom välkommen, säger LOs ordförande Johan Lindholm.
Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris år 2026 tilldelas Marjaneh Bakhtiari.31.10.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Marjaneh Bakhtiari får priset med följande motivering:
Ungas barndrömmar krossas av usel ekonomi30.10.2025 07:35:41 CET | Pressmeddelande
De senaste årens höga inflation har påverkat unga arbetares marginaler. Möjligheterna att kunna uppfylla drömmar om större bostad och familj är mycket små. Det visar en ny rapport från LO-ekonomerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum