240 AcadeMediaskolor slipper onödigt papperskrångel
En ny digital lösning som utvecklats av AcadeMedia innebär att skolor kan digitalisera hundratusentals dokument per läsår. Det handlar till exempel om blanketter om allt ifrån specialkost och skoldatoravtal till policyer och medgivanden inför utflykter.

Målet med satsningen är att underlätta och effektivisera administrationen för medarbetare.
– Skolan är fortfarande en rätt blankettung verksamhet och det är vanligt att det skickas olika papper mellan hemmet och skolan, som ska läsas och signeras av vårdnadshavare. Det går vi helt ifrån med vår nya lösning, säger Per Melin, projektansvarig.
En som är nöjd med den digitala lösningen är Cathy Lanner Öhman, intendent med ansvar för administration på Designgymnasiet Kungsholmen i Stockholm.
– Jag tycker att den har varit helt fantastiskt och jag har verkligen kunnat spara mycket tid. Det är lättare att administrera utskick och att skicka ut påminnelser, och sen är det ju mycket bättre för miljön också, säger hon.
Skräddarsytt efter skolors behov
Lösningen är anpassad efter skolornas behov och skoladministratörer kan själva utveckla nya kommunikationsmallar och formulär. Att alla dokument digitaliseras innebär en stor tidsbesparing, säkrare hantering av uppgifter och att man som administratör får betydligt effektivare arbetsredskap.
– Många skolhuvudmän väljer att utveckla stora och komplicerade lösningar som sedan kräver mycket central förvaltning. Utvecklingen kan ta flera år. Vi har valt en annan väg med anpassning av redan färdiga moduler. Det blir mer kostnadseffektivt och lättare att utveckla efter hand, säger Per Melin.
– För oss har det varit viktigt att varje skola ska kunna använda lösningen på ett sätt som möter deras specifika behov. Vi genomförde en gedigen förstudie för att förstå vad skolorna behöver, säger han.
Totalt finns det ett 80-tal olika blankettmallar i lösningen och framöver ska skoladministratörer erbjudas utbildning i hur de kan skapa egna. Vårdnadshavare loggar in och signerar med Bank-ID.
Stor tidsbesparing
Ett konkret exempel på tidsbesparing är när en skola ska samla in information om specialkost. I stället för att en skoladministratör samlar in ifyllda pappersblanketter, sätter i en pärm och sammanfattar till skolköket så kan administratören enkelt exportera en Excelfil med all information baserat på vad vårdnadshavarna fyllt i.
– Min uppskattning är att en skoladministratör totalt sparar kanske 3-4 dagars arbete per läsår tack vare att många moment digitaliseras. Det är många blanketter som skickas mellan skola och hem inför läsårsstart. Dessutom är det effektivt att ha ett gemensamt formulärbibliotek där en justering direkt ger nytta för 100-tals skolor, säger han. säger Per Melin.
Under hösten 2023 implementerades lösningen på cirka 140 skolor – under våren 2024 ska ytterligare ett 100-tal skolor in. Antalet supportärenden har varit närmast obefintligt.
– Det inkom 8-10 ärenden under hela hösten och de utvärderingar vi gjort visar att lösningen är uppskattad av både skolorna och vårdnadshavare. Men givetvis finns det saker vi kan skruva på och det gör vi ständigt, i nära samarbete med våra skolor, säger Per Melin.
Nyckelord
Kontakter
Jenny WahlbergKommunikationschef AcadeMedia
Tel:073 078 71 82jenny.wahlberg@academedia.seAcadeMedia driver för- och grundskolor, gymnasier och vuxenutbildning, med verksamhet i bland annat Sverige, Norge, Tyskland och Finland. Vår drivkraft är att bygga ett mer hållbart samhälle med utbildning och lärande som grund. Läs mer om oss och vår verksamhet på academedia.se.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Drottning Blanka Kungsbacka - årets UF-skola i Halland13.3.2025 13:27:50 CET | Pressmeddelande
Drottning Blankas Gymnasieskola Kungsbacka stod till slut som vinnare på årets UF-mässa i Halmstad arena. I hård konkurrens kunde stolta lärare och elever ta emot det åtråvärda priset Årets UF-skola i Halland. Genom att skolans lärare bidragit med yrkeserfarenheter från olika branscher har man inspirerat sina elever att ta sina UF-företag ett steg längre.
Innovitaskolan Nyköping siktar på vinst i Vi i femman7.3.2025 11:05:33 CET | Pressmeddelande
Den 10 mars är det dags för kvartsfinal i Vi i femman. Årskurs 5 på Innovitaskolan Nyköping är laddade för att delta i Sveriges Radios frågetävling som funnits i över 60 år
Vittra Rösjötorp siktar på revansch i Vi i femman7.3.2025 09:24:22 CET | Pressmeddelande
Den 10 mars är det dags för den första kvartsfinalen i den klassiska frågetävlingen Vi i femman. Senast Vittra Rösjötorp var i kvartsfinal var för tre år sedan och då var det väldigt nära att de tog sig vidare. I år siktar klass 5A på revansch
Sju AcadeMediaskolor siktar på seger i Vi i femman7.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 10 mars drar kvartsfinalerna i Vi i femman igång – och inte mindre än sju grundskolor från AcadeMedia är redo att kämpa om sin regionala seger i Sveriges största frågetävling för femteklassare.
Vittra Gerdsken gör succé i Vi i femman - siktar på vinst7.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 11 mars är det dags för kvartsfinal i den klassiska frågetävlingen Vi i femman, och det är första gången någonsin Vittra Gerdsken och klass 5A tagit sig så här långt. Stämningen är på topp i klassrummet – en blandning av glädje, spänning och en smula förvåning över den imponerande prestationen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum