Important Timepieces – Nordens främsta klockauktion
Bukowskis presenterar katalogen för vårens liveauktion Important Timepieces, en auktion dedikerad till de mest åtråvärda och exklusiva samlarklockorna. Liveauktionen omfattar armbandsur och fickur från världens ledande klocktillverkare, såsom Patek Philippe, A. Lange & Söhne, Rolex, Audemars Piguet, Cartier, Breguet och Vacheron & Constantin.
Höjdpunkter inkluderar en mycket ovanlig Rolex Submariner "King Sub" referens 6200, en enastående A. Lange & Söhne Zeitwerk Striking Time, det första armbandsuret med tourbillon från Vacheron & Constantin, samt en exceptionell Bovet Virtuoso VII Perpetual Calendar.
I katalogen finns samlarobjekt från 27 tillverkare representerade, det äldsta från mitten av 1800-talet, och det yngsta med certifikat stämplat februari 2024. Utöver toppobjekt från de ledande aktörerna finns rariteter från tillverkare som Mido, Bovet, Pontiac, Wittnauer och Ulysse Nardin.
Liveauktionen erbjuder även armbandsur med spännande proveniens såsom en Omega Speedmaster med historia från det svenska flygvapnet och ett fickur med en gåvoinskription från den amerikanska presidenten.
Visning 19 -23 april, Berzelii Park, Stockholm
Öppet Vardagar kl. 11–18, helg kl. 11–16
Auktion Live 24 april, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Se hela katalogen - https://www.bukowskis.com/auctions/655/lots
Nyckelord
Linus StridfeltPR-chef
Tel:070-790 65 98linus.stridfelt@bukowskis.comBilder
Om oss
Bukowskis är störst i Norden på kvalitetsauktioner. Kontor finns i Stockholm, Göteborg, Malmö och Helsingfors. Hos Bukowskis finns Sveriges främsta experter inom klassisk, modern och samtida konst samt design och konsthantverk.
Bukowskis - Nordens ledande auktionshus
Följ Bukowski Auktioner AB
Senaste pressmeddelandena från Bukowski Auktioner AB
Björn Borgs tennisracketar säljs på auktion28.6.2024 16:04:15 CEST | Pressmeddelande
I samband med att en av tennissportens mest prestigefyllda turneringar, Wimbledon, drar igång, är Bukowskis stolta att presentera Grand Slam - en onlineauktion med racketar speciellt framtagna för en av turneringens historiska giganter, Björn Borg.
Vera Hörfors blir ny marknadschef på Bukowskis28.6.2024 13:29:51 CEST | Pressmeddelande
Stockholm - Bukowskis tillkännager Vera Hörfors som ny marknadschef. Vera kommer närmast från H&M-gruppen där hon bland annat axlat rollen som Brand Marketing Lead för & Other Stories. Tidigare meriter inkluderar olika roller på Acne Studios m.fl. samt mångårig erfarenhet inom auktionsbranschen.
Francis Newton Souza - vårens dyraste verk12.6.2024 19:39:16 CEST | Pressmeddelande
Stockholm - den indiske modernisten Francis Newton Souzas målning Porträtt av en man från 1956 såldes idag (12 juni) på Bukowskis liveauktion Important Spring Sale till ett slutpris om närmare 16,5 Milj SEK. Målningen överträffade förväntningarna och är det dyraste sålda verket på auktion i Sverige under 2024, och även det näst dyraste verket av Souza någonsin sålt på auktion i Europa.
Zorn, Bauer och Souza - höjdpunkter på Important Spring Sale28.5.2024 16:03:12 CEST | Pressmeddelande
Bukowskis har glädjen att presentera Important Spring Sale, vårens största liveauktion med en enastående uppställning verk av svenska och internationella mästare från alla tidsperioder och genrer. Höjdpunkter inkluderar konst av Anders Zorn, John Bauer och Francis Newton Souza, en ljuskrona av Carl Edberg och en samling smycken och silverobjekt från W.A. Bolin.
Modern Art & Design – banbrytande konst och design2.5.2024 11:13:20 CEST | Pressmeddelande
Nordens största auktion för modern konst och design är tillbaka med en enastående uppställning banbrytande konst och internationellt eftersökt design.
Besök vårt pressrum